bugün

Ekonomisi muhteşem olan türkiye'dir. Gösterge faizi 4,5 dan 10 a çıkmış, bir nevi tl devalüe olmasın diye faiz oranı devalüasyonu gerçekleştirilmiştir.

Cumhurbaşkanı anayasa fırlattı diye kriz çıkan ülkeden, cemaat lideri beddua etti diye kriz çıkan ülkeye evrildik hep beraber.
papua yeni gine değildir.
yolsuzluğun bedelidir ha yapana değil savunana girer.
faizin çok günah olduğu ülkedir.
Tepedeki başbakan denen zatın inatlaşmasının bedelini ödeyen ülkedir. her hareketi ülkeye zarar olan bu adamın hala içyüzünü göremiyosunuz ya hayret ki hayret.
(bkz: faiz lobisi)

(bkz: ben yapmadım miki yaptı)
henüz iyi günlerinde olan ülkedir.
--spoiler--
açıklıyorum neler olacağını arkadaşlar:

bankalara kullandırılacak fonun değeri %10 a çıktı. dolayısıyla bankalar da kurumsal müşterilere yansıtacak bunu %12-13 olarak. bireyseller iyice boku yedi %20 lerde falan kullandırılacak.

mevduat faizleri de yükselecek.

dolayısıyla millet diyecek ki lan amk borçlanmak pahalı, tasarrufa da iyi prim veriyolar en iyisi paramı bankaya yatırayım hiç risk almayayım. böyle dedikçe piyasadaki para bankalara gidecek ve piyasadaki tl azalacak. tl azalınca enflasyon düşecek.

ama bu esnada, yabancı yatırımcı diyecek ki: "lan ben mal mıyım risk alıyorum borsada, tahvilde bonoda, yatırayım mis gibi faizimi alayım %13-14 neyse. zira kendi ülkemde parama bir yılda %1 bile vermiyolar." sonra da çekecek parasını borsadan tahvilden bonodan.

borsa boku yiyecek anlayacağınız. evet erdem başçı öküzü vatan haini ilan edilecek. bankalar büyük zarar edecekler.

sonra efendime söyliyim, işten çıkarılmalar daralmalar gelecek.

şu sıralar kredi çekenleriniz varsa sabit faizli, büyük kardasınız.

gram altını olanlar yarrağı yedi çünkü gram altının fiyatı ons altın ve doların çarpılmasıyla elde ediliyor. çarpanlardan biri olan dolar siki tuttu. yarın 85 lerin altına bile düşebilir gram altın.

--spoiler--

böyle şeylerle güne uyanacak ülkedir.
mecbur kalınmış ülkedir. dolar almış başını giderken bir yerlerden taviz vermek gerekiyordu faizi soktular halka. olur öyle alışkınız biz.
Yoksulluk sınırı 3.580 lira olmuş ülkedir. Asgari ücret 800 liradır. Hala erdoğan yalakası havellerin cirit attığı ülkedir ayrıca.
yolsuzun hırsızın savunucularına müstehaktır. bence çok güzel oluyor ders oluyor o adam herşeyi özelleştirip imara açıp parsel parsel satarken
yerel yatırımcıya değil yabancı yatırımcıya kazandırırken ucuz olduğu için ithal etmeye tüketmeye sürükleyip üretimi baltalarken.
aklınız nerdeysi derler adama ben derim kıçımlada gülerim.
parası %5in üzerinde değer kaybeden iki ülkeden biri olan güney afrika değildir. digeridir.
1 bilal oğlan uğruna yüzlerce milyar doları yakan ülkedir.