bugün

Facebook'u kapatma sebeplerimden biri olan tiplerdir. Çay lan işte, Allah'ın çayı! Amma çok anlam yüklediniz be! "Çay kalabalığı sever, kahve yalnızlık ister". "Olmadı bi' çay koyar, mutluluklar dileriz", "kitaplarım ve kahvemle mutluyum" zırvaları...

Kapak fotoğrafına çay veya kahve fincanının yanında duran kitap fotoğrafı koymayanı dövüyorlar herhalde. Genelde türk gençliğini miskin dilenci felsefeleriyle uyutup, milli refleks ve şuurdan arındırmayı amaçlayan elif şafak, aret vartanyan, kahraman tazeoğlu, aşkım kapışmak ve işte bildiğiniz aforizma kasan niteliksiz fenomenlerin özlü (!) sözlerini paylaşan kesimdir. Kişisel gelişim manyakları da buna dahil.

Bitin artık, bitin ve kendinize gelin!
Simit, çay, vapur leylak kombini vazgeçilmezleri.
bunlara rize'de çay toplatacaksın görecekler ebelerini.
Bu tırt paylaşımları yapan sayfaların altına yorum yapanlar genellikle varoş (küçümsemiyorum varoşta doğdum), sevilme ihtiyacı karşılanmamış, mücadele etmek yerine ucuza kaçıp melankolik triplere giren, imrendiği standartlara erişemeyip uzaktan seyreden ve özgüvenini kaybeden, insaflı olmak gerekirse toplumda hor görülmüş ve elinden geleni bu kadar olan ve sessiz isyanlarını -başkalarına ait sözlerle- dile getiren insanlarımızdır.

Evet ucuz edebiyat, ezik ve özenti ve bayağı ifadeler.. Ama şu var, hepimiz mi hayatı afilli elit standartlarda yaşıyoruz ya da kaçımız göründüğü kadar hoşnut yaşamından?
Yahu burada bahsedilen şey fakirlik veya varoşluk değil. Kendini geliştirmemek, ezik olmak, özlü sözlerden ve kişisel gelişim şeylerinden medet ummak.

Bunu yapan tipler ezik ve ergen ruhlu işte. Parayla, yaşam standartıyla ilgisi yok. Okuduğu kitabın havasını atan adamlar sadece. Her şeye mağdur edebiyatı yapmayın "sessiz isyanlarını dile getiriyorlar" diye. Hepimiz aşk acısı çektik, dost kazığı yedik, bazen başarısız olduk. Güçsüz, bayağı ve melankolik olmak başka bir şey. Bunlar hep ilgi çekme çabasından.
Gereksiz insandır. Tek derdi büyük ihtimal aşktır. Tükenmelidirler. .
Ben var seversen
Cay var içersen
Yol var gidersen.