bugün

dgkodan ibarettir.
(bkz: mutlu yıllar dile)
evet bunu yazdılar duvarıma ! mutlu yıllar yazdım ben de cevap olarak haksızsam söyleyin .
Seni tanıyan veya tanımayan herkes kenarda köşede görüp kutlar. Aslına bakarsanız olay onu o kenarda görmeden kutlamak. Anca bi kaç kişi çıkar. Ama profiline baksan, sanki herkes doğum gününü önceden bekliyormuşcasına heyecanlı ve canım cicimli. Çok sahte.
aşırı derecede samimiyetsiz ve itici olan tebriklerdir. bu gibi durumlarda en iyisi doğum günlerinde hesabı dondurmak veya doğum gününü gizli tutmaktır.
siz kutlayacaksanız; çok nadir konuştuğun biriyse kutlama. merhaban olan biriyse; doğum günün kutlu olsundan daha samimi olma. yakın arkadaşınsa istediğin gibi kutla.

biri sizin doğum gününüzü kutladıysa; çok nadir konuştuğun kişi için sadece beğen butonu yeter. merhaban olan biri için beğen+teşekkürler yaz, yakın arkadaşınsa istediğin gibi tebriği kabul et.
oldukça itici, gayri samimi bir durum.
gün sonunda doğum günü kişisinin "doğum günümü kutlayan herkese çok teşekkür ederim" şeklinde kinayeli mesajıyla son bulan tebriklerdir.

bir alttakinin yazdığına benzemesin gibi küçük hesaplarla doğum günü mesajı atmadığım kankacığım; madem bu kadar önem veriyorsun bu samimiyetsiz tebriklere, yiyosa herkese tek tek cevap ver ağuğua koyim! bana mesaj verme kaygısıyla bari kutlayanlara adam akıllı teşekkür etmekten olma.

zaten "doğum günü" nedir birader? sevdiklerinle bir arada huzur içinde, varlığına ve birliğinize şükür edip bunu istediğin şekilde kutlamak mı? yoksa eşi dostu, uzak yakın herkesi binbir strese sokup zat-ı şahanenin bal gibi olacağını bildiğin "süpriz" peşinde koşturup gerim gerim germek mi?
*
formalite tebriklerdir.
duvarımı kapatım al(a)madığım tebriklerdir.**
bir boka yaramayan flood mesajlardır.
gerçek arkadaşımız dostunuz kimmiş öğrenirsiniz. Arkadaş dediğiniz dost dediğiniz ya adam gibi o gün yanınızdadir ya da arar. Bi faceten kiytirik kutlama yapmaz.
Ne olduğunla zerrece ilgilenmeyen kapitalist sistemin ne olman gerektiğiyle ilgili gece gündüz durmadan sana pompaladığı imajlardan sanal sosyal ağlar marifetiyle gerçekleşiyor olanıdır. Sahte midir? Bu kadar çok sayıda kişinin katıldığı sahici bir pozitif duygu paylaşımı filan olabilir mi? Gerçek hayatın koridorlarında sadece özel banka veznelerinde gördüğümüz ve çalışanların görev gereği takınmak zorunda oldukları güleryüzün smileyler aracılığıyla facebook gibi sanal sosyal tapınaklarda durmadan çoğaltılmasının gerçek hayatlarımızda bizleri daha mutlu ve umutlu yapıp yapmadığına da bakmak gerekmez mi? Kolonlanmış kelimelerle doğum günümüzün kutlanıyor olması bizlerde -ya da sizlerde ya da herkeste diyelim- bir mekanik diş gıcırtısına benzer tiksinti yaratmıyor mu? Samimi olmasını geçtim, sahici midir? Değildir.
bazen güldüren doğumgünü kutlama şekli.
"annen seni iyi ki fırlatmış."
buram buram sahtelik kokar.