bugün

1955 yılında izmir/bornova da kurulan ege üniversitesinin aynı yıl açılan fakültesidir
kurucu dekanı aynı zamanda kurucu rektör olan şimdiki adıyla halk sağlığı o zamanki adı ile hijyen profesörü muhittin ereldir
fakültenin önemli özellikleri
1.ege bölgesinin en büyük hastahanesine sahipti
2.üçü bulanın anabilim dalı açtığı bir yönetim biçimine sahiptir
3.hastahane inanılmaz bir sömürü üzerine kuruludur asistan maaşları düşük ve intörn ve asistan nöbetleri çok sıktır intörnler tıp eğitiminden çok amelelik eğitimi almaktadır yine asistanlara pek çok angarya yüklenmektedir intörnlerin tüm asistanların isa önemli miktarda emeği artık-emek olarak sağlık şirketlerine aktarılmaktadır

şu anki rektörü serhat bor dur kendisi refluolog dur(yani gastroenteroloji de reflü uzmanı)

"öğreti̇m elemani bakimindan gelişim
1955 yılında 2 profesör ve 2 doçent öğretim üyesi ile öğretime açılan tıp fakültesinde 2008 yılı başı itibariyle 284 profesör, 124 doçent ve 51 yardımcı doçent olmak üzere toplam 459 akademik personel bulunmaktadır. öğretim üyelerine ilave olarak, yüz elliye yakın uzman doktor ve binden fazla hemşiresi olan, toplam çalışan sayısı ise dört bin beş"e yakındr
An itibariyle öğrencisi olduğum, yedi yılımı yemiş okuldur. Zamanında tus sınavı olmadığı için aile şirketi edasında pekçok öğretim üyesinin girdiği bir fakülte olan Ege'de bugün itibariyle soyadı imparatorluklarına rahatça rastlanabilmektedir. Hatta iki farklı ana bilim dalı başkanın karı-koca olması şaşılacak şey değildir, normaldir.