bugün

tastamam bir dinci filozof var piyasada. hatta ondan copy past eden fanları da mevcut sözlükte.

islâm dini insanın, bugünkü formunda yaratıldığını söyler.
evrim teorisi bunun yanından bile geçmez.
(bkz: mehmet bayraktar)

bir ilahiyat profesörü olan mehmet bayraktar, islamiyet ile evrimin ters düşmediğini savunmaktadır. ancak bu savunmasında kuranı değil, diğer din alimlerinin kaynaklarını baz alıyor.
yoktur varsa müslüman değildir.
Ya şu "tatlı su" takmasınıda iyi ki öğrendiniz ya. Kim çıkardı lan bu tabiri. Tez kellesi gelsin.

Tıtlı sı mıslımınlırı.

Yürüyün gidin işinize. Kimse size hesap vermek zorunda değil. Beynini kullanmamayı tercih ediyorsa bu kendi tercihidir. Siz evrime inanıyorsunuz diye onlar sizden daha zekasız değil.
Evrim tevhidle çelişmez, evrim sünnetullaha tabiidir.

Tüm bu evrimin reddini imanın şartlarına dahil etme eğilimi müslümanları oyun dışına atma çabasından başka bir şey değildir.

Bu oyuna gelmemelisiniz.
insanı allah geri kalanı doğa yarattı. Sonra insan doğanın Amına koydu. O ara pek çok canlı öldü. işte o ölenler kayıp halkalar. Bu halkalardan geriye sadece kürtler kaldı.
Evrimi kabul eden Müslüman olamaz
evrimi kabul eden değil de en azından reddetmeyen bir müslüman olarak, 'evrimi kabul eden müslüman olamaz.' iddiasında bulunan arkadaşlardan bana bu iddialarının dayanak noktalarını da açıklamalarını rica ediyorum. arkadaşın biri yukarda demiş gerçi ama ben de belirteyim evrim teorsini ortaya atan adam dahi agnostikken yani tanrı varlığını tamamen reddetmezken neye göre evrim varsa tanrı yoktur gibi bir tez atıyorsunuz ortaya onu anlayamıyorum. evrim milyonlarca yıldır devam eden ve asla sonu olmayan bir süreç. insanlık tarihine bakarsan da taş çatlasa 50.000 yıl öncesine gidersin ki bence bu bile fazla. dünyanın yaşının milyonlarla hesaplandığı düşünülürse o aradaki zaman diliminde dünyanın insan yaşamına uygun hale gelene kadarki süreci tam bir bilinmezlik içinde şu an. dinimizde o döneme dair tek bilgi 'uzun yıllar denizler çalkalandı durdu' gibisinden bir ayetti. yani insan yeryüzüne indirilmeden uzun bir süre dünyanın oluşum sürecinde olduğu çıkarımını yapabiliriz burdan. neyse... yani öncesine dair elimizde doyurucu bir bilgi yok. haliyle evrimin varlığını dini dogmalarla kanıtlayabileceğimiz bir argümanımız yok doğru ama reddedeceğimiz bir argüman da yok. hz. adem var olana kadar dünyadaki canlı türü nasıl gelişti bilemiyoruz. bu her canlıyı tek tek yaratma şeklinde de olabilir, evrimin iddia ettiği gibi canlı özelliği gösteren tek bir hücreden de günümüze gelmiş olabiliriz. eğer ikinci durum doğruysa da(ki bana açıkçası bu daha mantıklı geliyor kesin olarak budur demesem de. kesinliğini ispatlamayı bilim adamlarına bırakıyorum artık) burda allah'ın varlığını reddedecek bir durum göremiyorum ben. demek ki böyle yöntem seçmiş derim. bence olay ateist arkadaşların yaratılış teorsine karşı ellerindeki tek karşıt! teorinin evrim teorisi olmasından dolayı, müslümanların demek ki allah böyle bir yöntem seçmiş diyerek tek dayanak noktaları olan evrimi sahiplenmelerinden korkmalarından mütevellit 'evrim varsa tanrı yoktur.' gibi hiçbir dayanağı olmayan bir sözü gerçek haline getirmeye çabalamasından başka bir şey değildir. yine tekrar ediyorum: müslümanım. evrime inanma ya da reddetme durumum yok. ama şahsıma mantıklı gelen bir teori olduğunu da itiraf edebilirim. tanrı varsa evrim yoktur, evrim varsa tanrı yoktur da aslı, dayanağı olmayan bir iddiadır.
Kızmamak gerekir. Onların iddiaları da doğrudur. Bunu Kuran bizzat kendisi izah eder. Bakara (2) suresi 65-66 ayetler: "içinizden cumartesi günü azgınlık edenleri elbette biliyorsunuz. Onlara "Aşağılık birer maymun olunuz" dedik; bunu, çağdaşlarına ve sonradan geleceklere bir ceza örneği ve Allah'a karşı gelmekten sakınanlara öğüt olsun diye yaptık." Demek ki bazılarının ataları gerçekten maymunmuş.
fazlasıyla ironi içeren insandır. evrimi kabul eden bir insan müslüman olamaz. din ve bilim ayrıdır, biri dogmatik diğeri şüpheci yaklaşır.
(bkz: septisizm),
(bkz: dogmatizm).
kur'an-ı kerim in yaratılışla ilgili ayaetlerini inkar edendir.
elektiriği kabul eden müslüman ile aynı durumdadır. çünkü bilir ki elektiriğide, bağışıklık sisteminide alemlerin rabbi ve sonsuz ilim sahibi olan yüce allah yarattı. evrim denilen ve ateistlerce bilim dışı anlamlar yüklenen olguyuda hiç bir ateist varetmemiştir. onu da her şeyin yaratıcısı olan allah var kılmıştır.
açıkça söylemek gerekirse kafirdir.
evrimden nasibini almis muslumandir.
evrim var ama allah yapmıştır diyen müslüman olabilir.
(bkz: ben bugün bunu duydum).
arada kalmis cesur olmayi basaramayan entelektuel muslumandir.
Evrimi kabul eden musluman olsa bari, seklinde okudugum basliktir. biyoloji okuyan biri olabilir, imam hatip bilgileriyle degil de , pozitif bilimlerle egitilmis. isteyen insan istedigine inanir, dine gore yargilamak kimseye kalmamis.
evrim ve müslüman olmaz. zıt kutuplar.

editehihehe: buna eksi verenin mantığı hadi neyse. islam dünyası evrimi şiddetle kabul etmez iken?
o el cahiz'dir.
yatakta fahişe, sokakta hanımefendi olan kadın gibidir.
evrime inan müslüman hz. adem e inanmıyor demektir. hz. adem dünyaya fosil olarak değil gayet kanlı canlı bir insan olarak gelmiştir çünkü. o halde evrime inanan müslümanın büyük bir itikad sorunu vardır, hemen çözülmesi gereken.
Evrimin var olması veya olmaması dini inancıma etki etmez. Evrimi olsa da olmasa da "evrim için bir eviren çeviren olmalı" inancını taşıyorum. Derin düşünelim biraz. ben oyum, ben buyum, ben şuyum deyip bırakmayalım. Sen nesin, sen kimsin, sen neye inanıyorsun? Kaç müslüman açıpta kur'an'ın mealini okumuş allasen? Her şey lafta.
ilk insanın hz adem ve havva olduğunu kabul eden, ama evrimin varlığını, devam edişini de kabul eden müslümandır.
"yaratılış yok tesadüf var" diyen biriyse, müslüman değildir. net...

ayrıca erzurumlu ibrahim hakkı ismi geçip duruyor sürekli bu konuda. alakası yoktur. birkaç defadır yazıyorum bu konuda. evrime malzeme olabilecek meseleler etrafında yazan, erzurumlu ibrahim hakkı değil, bursalı ibrahim hakkı (bursevi) hazretleri'dir. kaldı ki, yazdığı şeylerden de evrimcilere malzeme çıkmaz pek fazla...

"yaratılış insanla mühürlendi ve idrak lisanla çerçevelendi"... bu minvalde yazmıştır. işinize yararsa buyurun, hediye edeyim!
misafirperverdir..*
güncel Önemli Başlıklar