bugün

“Kişinin evlenme anındaki millî hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belge” ye verilen isimdir. Resmi gazetede bugün yayınlanmıştır. zaten evlenmek için birini bulmak zor bir konuyken birini bulup ehliyeti alamazsak evlenemiyor muyuz? diye düşündürür.
Yazılı sınavı geçilebilir olup mülakatlı sınavı merak edilen ehliyet belgesidir.
(bkz: ehilyet sınavına arabayla gitmek)

(bkz: ehliyet sınavına eşiyle gitmek)
La bu ülkede trafik ehliyetini bile formalite sınav yaptırıp veriyorlar. Korkmayin. Ayrıca evlilik ehliyeti icin sınav yok. Sadece hukuki duruma bakiyorlar sakınca varmı bu evlilikte diye.
evet tam olarak okuduğunuz gibi bakanlar kurulumuz sağolsun evlenmek isteyenler için "evlenme ehliyeti belgesi" alma zorunluluğu getirdi.

1 sene stajer olarak takılıp sonra evlenicez sanırım. detayları tam olarak okumadım sinirim bozulmasın diye ama devlet yeni gelir kaynakları yaratma konusunda sınır tanımıyor.

vekil olmadan vekil ehliyeti, bakan olmadan bakan ehliyeti, hepsinden önemlisi siyasete atılmadan siyasetçi ehliyeti alınıyor mu da evlilik için böyle abuk bir belge isteniyor...

link de tam olarak burada: http://www.milliyet.com.t...-ehliyeti-gundem-2011335/
güzel bir uygulamadır.Ayrıntısını bilmiyorum bu belgenin ama evlilik müessesinin daha ciddi bir müessese olduğunu düünüyorum bu nedenle evlenmek de boşanmak da zorlaştırdığı için güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum.En azından millet zırt pırt evlenip boşanmaz.12 saatte evlenip boşanan insanlar var bu ülkede.
Evlenme ehliyet belgesinin asıl ekleri önemlidir.
Birincisi bir işin olacak, ha zenginsen gerek yok babanın mal beyanı ve sizi mirastan mahrum bırakamayacak kadar iyi bir saklı payın olması gerekliliği. Zira eşinizin babanızla olan ilişki düzeyi maslahatgüzar ya da ikinci katip düzeyine inerse babanız da olsa vasiyet ile sizi maldan mahrum bırakabilir.

ikincisi ise adına düğün denen ocak batıran elalem yedirme eğlendirme ve eşini teşhir etme töreni.

Üçüncüsü takı denilen kız erkek tarafının üstünlük kurma mücadelesi.

En kötüsü ise dördüncüsü evlilik sürecinin pareto optimum noktasında olmasıdır. Yani bir kişinin memnuniyet füzeyini bozmadan başka birinin memnuniyet düzeyini artıramazsınız.
Ehliyeti almak kolayda ekleri tamamlamak zor vesselam.
yanına bir de çocuk olunca iyi anne baba olabilme eğitim programlı bir ehliyet olsa güzel olacak durum.
En elzem belge niteliğinde sayılmalıdır.
Yeterli olamayanlar, hastanelerin cahiliye bölümlerinde mutlaka tedavi edilmelidir.
Nokta!