bugün

Gereksiz bir eylemdir. El alışkanlığı olarak tanımlanabilir.
tuvalet kokusunun dışarı gitmesi istenmediği için yapılan eylem.
bok kokusunun evi sarmaması için yapılan harekettir.
edit:aynısı yazılmış
adab-ı muaşerettir.
çocukluktaki, tuvaletin içinden kocaman böcekler çıkacak korkusunu hala yenememiş olmakla eşdeğerdir benim için.. *
eve girecek herhangi bir insanı farkedememe korkusudur.o halde göz göze gelmektense kapı çekilir.
o kadar da gereksiz değildir. her an biri girebilir sonuçta. tamam, tamam dürüst olmak gerekirse korkuyorum lan! klozetin üstüne oturmuşken çok zayıf, güçsüz hissediyorum kendimi. oldu mu? rahatladın mı?
bi de bunun kilitleme versiyonu vardır ki, kilitlediginiz anda -niye kilitledim ki kimse yok- diye düşünürsünüz ama hep aynı şeyi yaparsınız. * kapıyı kapatmak zaten normal olan bişeydir. kokunun dışarı çıkması vs onlar degilde, kapı açıkken insan havaya giremiyor.
tuvalelete girildiği anda kapı kapanıyorsa alışkanlıktır.
eğer evde yalnız olan kişi, salonda falan otururken kalkıp gidip tuvaletin kapısını kapatıyorsa, tuvalette çıkacak olan canavara inanan insandır. küçüklükte bi travma, tecavüz geçirmiş olabilir. en yakın berbere başvurup traş olması lazımdır. zaten berberler traş ederken gereken tedaviyi yapıyorlar.
biri bizi gözetliyorun kaç nesil daha süreceği bilinmeyen olumsuz etkilerinden sadece bir tanesidir..
nolur nolmaz, diye önlemini almaktır efenim. ya ev halkından biri eve girmiş olsa, dalsa tuvalete?
alışkanlıktır. bazı insanları daha rahat ve güvenilir hissettirir. doğru olanı yapmaktır aslında bir bakıma.
(bkz: evde yalnızken ve tuvaletteyken kapının çalması)
(bkz: tuvalet deliğinden fare çıkması)
içeri her an birisi girebilir paranoyasını yaşayan insandır.
açık bırakmaktan çok daha iyi bir eylemdir.
evde yalnızkenki en keyifli şey kapıyı kapatmadan işemekken neden bu özgürlüğün içine edilir? kapatmak hele ki kilitlemek, elinden oyuncağı alınmış çocuk yapar insanı.
alışkanlıktır. insan o kapıyı kapatmadığında kendini kötü hisseder. koskoca bir evde yalnız olduğunu hatırlatır o kapının açık kalması, tıpkı ıssız bir çölde tek başına kalmak gibidir. kötüdür.

tabi kokunun yayılmasını önleme isteğide bu eylemde etkilidir.

edit : şunun neyini eksiledin bre amına koyduğum.
(bkz: ihtiyat)
cok kotu durumda olmadigi surece aliskanliktan yapilan durumdur.
önlem almaktır en mantıklı sebebi. yalnız olsanda eve birileri girip çıkabilir. tam ağız tadıyla sıçarken eve anne baba gelirse nolcak? gereksiz atraksiyon olacak boş yere. o yüzden kapıyı her zaman kapalı tutmak gerek.
icraat esnasında eve anne, baba, kardeş, ev arkadaşı, narkotik, ahlak polisi, cia, mossad girme ihtimallerinden, ilk 4ünü düşünüyorsa akıllı, son 4ünü düşünüyorsa manyak insanın yaptıgı eylemdir. * * *
alışkanlıktan yapılan eylemdir. heleki kapı çalarsa, kapıdaki kişi saygıyla anılır efenim.
bir de bunun evde yalnızken banyo kapısını kapatmakla kalmayıp;dış kapının sürgüsünü dahi çeken,yine de bir türlü huzura eremeyen,her an duşakabinin bugulu camında siyah eldivenli bir el silüeti göreceğini sanan *tip versiyonu vardır ki;o artık iyice aşmıştır.***
terbiyeli insan işidir. evet.