bugün

evde yapılanın 2 83 olurken hazırının 10 tl olması !
an itibariyle bira 2,83e gelmektedir
Birayı bir tlye içmek demektir.
Şarap üreteni gördüm de bira nasıl yapılır bilemedim.
fiyat-performans oranı olarak pek de bir şey fark etmeyecek eylem. hatta duruma göre zararlı bile çıkabilirsiniz. ancak hobi olarak yapmak istiyorsanız gerçekten güzel bir deneyim olabilir. bir ara eski evimde hakikaten bu işe girişmeyi düşünmüştüm. netten biraz araştırırsanız sanal marketlerden sipariş edeceğiniz mazemelerle ve ürünlerle kendinize has biralar yapabilirsiniz. son olarak steril bir ortam, emek ve sabır ister.
sanıldığı kadar zor olmayan bir işlemdir. evde ayda bir 17-18 litre kadar yapıp içiyorum. malzemeleri ve temel ekipmanı temin edip yapabilirsiniz. geleneksel yöntem takip edilip, gerekli hijyen sağlanırsa evde bira yapamamak gerçekten beceriksizlik gerektirir. litre başı maliyeti şu an tükettiğiniz sanayi üretimi biraların 3'te birinden azdır.

ev yapımı bira ya da şarap ile metil alkol içeren sahte içkileri ya da damıtma işleminden geçen içkileri karıştırmayalım. ev yapımı biradan zehirlenme ihtimali yok denecek kadar azdır. içine zaten zehirli olan bir madde karıştırmazsanız zehirlemez. hadi diyelim süreci yanlış yaptınız ve bira bozuldu. bu durumdaki birayı zaten içemezsiniz. içseniz de en fazla motoru bozarsınız.

Kabaca maliyet çıkarıyorum:
Arpa maltı: kg maliyeti 4-7 lira arası. türkiye'den temin etmek mümkün. zaten yurtdışından getirseniz kargo parası uçuyor. 1 kg arpa maltından türüne göre 5-6 litreye kadar bira elde ediliyor.
bira mayası: 11 gr. pakette toz olarak satılıyor. maliyeti türüne göre 10 lira kadar.
şerbetçi otu: türkiye'de niteliklisini bulmak zor. yurdışından kolayca bulunabiliyor. 100 gramı 10-15 lira kadar. litre başına 2,5 gram kullanılıyor.

11 gr maya, 4 kg malt ve 50 gr şerbetçi otu ile 19-20 litre bira yapılabilir. maliyeti hesaplayalım: yaklaşık 60 lira. 60/20: 3 tl. bu çok kabataslak bir hesap. aslında 2 liraya kadar iniyor. yani 50 cl bira 1-1,5 liraya mal oluyor.

gelelim yasal hikayeye, evde yapıp içtiğiniz sürece zaten kimse evinize gelip ne yapıyorsunuz diye sormaz. mevzuat da bira ve şarabın 300 litreye kadar evde üretimine izin verir. (şimdilik) ruhsatsız ve lisanssız alkolü ürün satmak zaten suç kapsamında.

başka bir yazıda yapımını da anlatmaya çalışırım.
kimya mühendislerinin hayalıdir genelde bazılarının da gercegi.
Türkiye şartlarında aile katliyamına dönüşecek eylemdir. Bilmediğim her şeye maydonoz olmayı becerdiğimiz içinde tehlikeli girişimdir.
Özellikle bulgaristandan gelen 60 göcmenlerinin iyi bildigi arpayi bir tür işlemden gecirip mayalayip uretmesiyle el yapimi biradir.
ufak çaplı başladığım iştir en zoru uygun arpa şerbetçi otu ve maya tedarik etmek gerisi çocuk oyuncağı.
almanların gerçekleştirdiği üretimdir.

--spoiler--
oh schönes bier!
--spoiler--
biz türklerin henüz el atmadığı olay. yabancı ülkelerde onlarca kaliteli bira olmasının sebebi buyken hala neden 2-3 çeşit biraya talim olduğumuzu da aynı şekilde açıklayaibliriz. kolay bir iş değil ancak kaliteli birayı değişik ve lezzetli bir aroma ile üretildiğinde dış pazardan bile alıcısı olacağı kesin. ayrıca, kesinlikle ileride yapacağım işlerdendir.