bugün

(bkz: yalnızlık).
dertleşecek birini aramak ,çareyi başkalarında arama çaresizliğidir.
Daha ilk gözümüzü açtığımızda biz ağlarken sevdiklerimiz gülmedi mi?
Yaşamanın ironisidir bu. Ölmek için olmak.
yalnızlığın göstergesidir.
çok iyi bir şeydir. derdini kimseye açmamak gerekir zaten. gün gelir dertleştiğin insan bir anda dönüverir. dertleşeceksen al eline kalem kağıt dök içini, sonra da yırt ya da yak.
çözümün aslında sende olduğunu görmen için kuyunun dibine indiğin zamandır. öğrenmen gereken dersi almakta olduğun andasındır. başkalarının değil senin çözümün sana gerekli olandır. bunu anlaman için evren sana sürprizler hazırlar böyle. üzülme ve içine dön, kabullen içinde olduğun durumu, isyan etme sadece izle.
aslında hiç de yalnız olmadığını gösteren tek başına bırakılmışlıktır. yani tam bir oksimoronsundur.
özünde herkes çıkar peşindedir. bir insanın sana bir faydası vardır ki yanındasındır. eğer dertleşecek kimsen bile yoksa kimseye bir hayrı dokunmayan bir adamsındır.
kimseniz yoksa kedi alın, kimseye ihtiyacınız kalmayacak.
zamanında başkalarının derdini dinlemediğinin göstergesi sayılabilecek durum. ne kadar ekmek o kadar köfte be yavrum.
(bkz: yalnızlığın anlaşıldığı anlar)

+buyrun efenim, hoşgeldiniz.
dertleşecek kimse aile efradından birileri kastedilerek söylenmişse evetçok üzücü bir durumdur. ancak bugün dış kapının mandalıyken yarın iki muhabbetten sonra sözde dost olduğumuz kişiler kast ediliyorsa varsın olmasın derim ben. bugün ona derdini anlatırsın yarın bir bakarsın ki o sana dert olmuş.
yüzlerce insanın içinde yalnız olmak, yalnızlık hissetmek kötü bir durumdur. başkasına anlatamadığınız şey iyi veya kötü içinizde büyür, büyür ve size sıkıntı vermeye başlar sonu ise bunalımdır. ALLAH kimseyi yalnız bırakmasın.
insanı yoldan çıkarır. alkol, sigara... bunları aldıktan sonra daha da zavallılaşan bünye. belki en son intihar... yalnızlık ilaç değil hastalığın ta kendisidir bu yüzden.
içerde biriken kelimelerin yükü ağır geldiğinde, her insan başkasıyla paylaşarak bu yükten kurtulmak isteyebilir. lakin bunu yapamazsa, içe atmaktan depresyon kaçınılmazdır.
kalabalık içinde yalnızlığın yaşandığı bir durumdur. aslında etrafımızda dertlerimizi anlatabileceğimiz yığınla insan vardır. arkadaş, kanka, anne, abi, eş vs.. herkes olabilir. ama tüm mesele dertlerinizi paylaştığınızda onların davranış şeklidir.

çok hassas bir konuda derdinizi açtığınız kişinin bir lafını bırakın bir mimiği bile çok önemlidir sizin için. kırılabilirsiniz o mimikle, pişmanlık duyabilirsiniz bu işe neden kalkıştım diye sadece bir kelime ile.

mamafih; anlatın....

eleyin etrafınızdakileri, bir daha, bir daha eleyin. ve bir sırdaş bulun kendinize.

yoksa bu dertler sizi yiyip bitirir,
dirhem dirhem azalırsınız.

anlatın...

korkmayın, derdi olan yalnızca siz değilsiniz..
Telefonuna operatörünün dışında kimseden mesaj gelmemesi halidir.
yine ve yine başıma gelen durum. bazen hiç tanımadığı insana içini dökmek istiyor insan.
kardeşim dediğin adamların aslında arkadaşın bile olmadığını anladığın andır. insanın hayatında 2-3 tane yanında her boku yapabileceğin, her şeyi anlatabileceğin, dönüpte seni aşağılamaya çalışmayacak veya hor görmeyecek dostları olmalı.
"hee", "evet", "haklısın kanka", "hep öyle be"... gibi sözcükleri duydukça hiç olmasındır.
özellikle 2 büyük devirdikten sonra şöyle bir diyalog olbilir.
(şahıs önündeki rakı bardağına bakmaktadır).

+bırkatı gitti beni abii öpüjeem dedim dinlemdi abi.
+tutum kolun öpejeem gitmee deyemedim,açeydim kollarımı getme deyeydim getme fijunn.
+gel abi seni öpüjeem.
(bkz: sözlüğe girme nedenleri)
son çare için;
(bkz: uludağ sözlük)
acilen bi bara gidilerek tanışılan erkek/hatun ilk kişiye tüm içindekileri dökmenin faydalı olabileceği yalnızlık türü.
onlarca kişi varken kendini anlatamaman durumundan farksızdır. ikisi de birbirinden sinir bozucudur.
sertleşecek birisinin de olmayacağına delalettir.
çevrendeki kişilerle aynı frekansta çalmadığından oluşan durum. sakin ses tonuyla, çay ve sigara eşliğinde konuşulacak birine her zaman ihtiyaç vardır. çoğu zaman ise bu kendimiz oluruz.