bugün

Fazlasıyla esnek olan bir ağaç olan erik ağacının dallarını sadece bir şarkı için katlederek dallarının gevrek olduğunu iddia edenlere yazıklar olsun.
bu kavramı ortaya atan bir yılandır, dalda fazla kalmış.
bu yaz üstündeydim, haberler iyi gevrekmiş.
Önemli bir sorunsal. Erik dalı her zaman gevrek olmaz. Buyrun işte gevrek olmayan erik dalı cinsleri.

1- dağ eriği ağacı.
2- papaz eriği ağacı.
Türküdeki "erik dalı"nı gerçek "erik dalı" sananların, dolaylama nedir bilmeyenlerin sorunsalıdır.

Gerçek şudur ki şarkılarda türkülerde hiç bir zaman "penis narindir eğmeğe gelmez" denmez. Bazı şeyler dolaylama yoluyla anlatılır.

Anlayan anlar. anlamayan böyle erik dalı tartışır.

(bkz: dalyarak)
Gevrektir kardeşim gevrektir. Hatta manisi bile var..

Çıkma erik dalına
Yeme hamını mamını
Budak kırılır da dusersen
Görürsün ebenin ..mını.
Erik dalına çıkma batar. Hatta bazısı Dikenlidir de. Ayrıca gevrektir çabuk kırılır. Kıç üstü inersin aşağıya. Kavak dalı da öyledir. Söğüt Ceviz incir nispeten iyidir. Ayva Meşe gürgen kestane sağlamdır. Erik tepesinde büyüdüm, 5 farklı erik ağacımız vardı. En küçüğü on metreyi geçikti. Koca koca ulu asırlık erik ağaçları vardı komşumuzun bahçesinde. Papaz eriği de denilen can eriklerini ağaçtayken yerdik biz.
Bir ankaralı olarak diyorum ki gevrek değil artık yavşaktır o erik dalı.
gevrekliğini bilemem bazısı dikenlidir.
basmaya gelir mi gelmez mi o da ayrı bir sorunsaldır.
Gevrektir. Ağaçtan erik toplayanlar bilir. Evet.
Basmaya gelmeyecek kadar gevrektir.
Gevrektir. 2 3 kere düşmüşlüğüm var erik ağacından.
Test edilip onaylanmıştır. Az düşmedik zamanında erik ağacından .
Vallahi geyrektir. Ben bir keresinde dala basınca hart diye kırıldıydı da yere düştüydüm.
Milli düğün şarkımız erik dalı gevrektir, çırağan sarayında bile elll gızıı nazikkktir ell gızııı nazikkktir diye çınlamakta Ve erik dalları bir töhmet altında bırakılmakta.

Ahmak bilimi'nden aldığım yetkiye dayanarak yaylamızdaki erik ağacının dalına çıktım. Gevrek değildi ve kırılmadı. Sündü esnedi.

Gördüğün her erik dalını gevrek sanmayacaksın. Genelleme hoş değil. Benim erik dalım hiç gevrek değildi.