1. 1.
  alman dilbilimci. chicago ve harvard üniversitelerinde psikoloji, nörobiyoloji alanlarında ders vermiştir. dil edinimi ve bilişsel gelişim üzerine çalışmaları vardır. bu çalışmalar chomsky gibi dilbilimcileri etkilemiştir. dil gelişiminin biyolojik temellere dayandığını öne sürer. ayrıca kritik dönem hipotezini öne sürmüştür.
  ... sophie
 2. 2.
  (d. 1921 - ö. 1975) özelikle doğuştanlık kavramıyla dil edinimi ve bilişsel ruh bilimi alanında öncü düşünceleri olan bir dil bilimci ve sinir bilimcidir.

  Almanya'nın Düsseldorf şehrinde doğdu. Yükselen Yahudi aleyhtarlığı dolayısıyla Nazi Almanyasından ayrılmak zorunda kaldı. Ailesiyle birlikte önce Brezilya'ya ardından Chicago Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nde eğitim göreceği Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Harvard Tıp Fakültesi, Michigan Üniversitesi Ann Harbor'da ve Cornell Üniversitesi'nde psikolog ve nörobiyolog profesörü olarak çalıştı.

  Lenneberg, 1964'te yayınladığı "Dil Edinimi Yeteneği" adlı makalesinde dille ilgili insana özgü biyolojik yetiyle ilgili dört hipotez öne sürdü. George Miler ve Noam Chomsky ve diğer Harvard, MIT akademisyenlerince bu hipotezler tartışıldı. Steven Pinker "Dil içgüdüsü" adlı kitabıyla onun düşüncelerini yaygınlaştırdı. Lenneberg'in dört hipotezi şunlardır: :

  Bir türün belirli bir zamanda bir özelliğinin evrensel görünümü. "Türlerin tipik" özellikleri.
  Bir grubun belirli bir zamanda evrensel görünümü. Kültür tarihinin bir ürünü değildir. Yine, "türlerin tipik" tanısal özelliği.
  Özelliğin öğrenilmemesi mümkündür.
  Bir özelliğin katı bireysel gelişimi, organizmanın deneyimi ne olursa olsun belirli bir programı takip eder.
  "Dilin Biyolojik Temelleri" adlı eserinde dil gelişimiyle ilgili eleştirel süreçleri ileri sürmüştür. Lenneberg'in dile dair biyolojik yaklaşımı Haskins Laboratuvarlarından Alvin Liberman ve arkadaşlarının geliştirdiği konuşma algısının motor kuramı gibi gelişmelerle ilgilidir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Eric_Lenneberg
  ... hasmet ibriktaroglu