bugün

belli bir tarz sahibi olma çabası denilebilinir aslında.

* öncelikle bunu yaparken asla birisi olmamalısınız. buna aşırı özen ve itina göstermelisiniz, copy olduğunuz anlaşılırsa hemen sizi birine paste'leyebilirler.

* entellektüel alt yapılı olduğunu düşündüğünüz gruplar ve kişilerin değer yargılarını inceleme yoluna gitmek en iyisidir. bu kişiler belli filmleri izleyip belli kitapları izleyin bunu neden yaptığınızı soranlara asla kaynak göstermeyin "hoşuma gidiyor, daha ilginç deyin"

* internet sizin bir numaralı kaynağınız kesinlikle. izlediğiniz kitap, okuduğunuz film tahlillerini bol bol takip edin. okumasanız izlemeseniz bile takip edin. bu tahliller sizi doğru ortamlarda doğru cümleler kurmaya sevk eder ama önemli olan ayrıntı başındada belirttiğim gibi hiç bişeyi direk bire bir almayın kendinize uyarlayın. sanki öyleymiş gibi davranın kesin potaya girersiniz. etrafınızadki insanlar fark bişiler söylediğinizi duydukları anda direk notunuzu verirler.

* hayat felsefeniz "bu dünyada kurtarılmaya değecek bişey yok" olsun. "sadece yaşıyoruz ve keyif aldığımız şeyleri yapmalıyız" şeklinde olmalı bu karmaşa ve kurmacayı keyiften yapıyorum olsun.

* aforizma yapmayın bak bu kesin kural. aforizma ezberlemek facebook insanı işidir. daha çok biyografiler üzerinde çalışmalar yapın.

* disko müziklerinden uzak durun, pop müziklerindende, dj çalışmalarındanda. halk müziği ama burda bahsettiğim seher dilovan değil bildiğin balkan halk müziği (selim sesler mesala) dinleyin. metalde dinleyebilirsiniz aşırıya kaçmamak şartı ile çünkü bu güruh son zamanlarda 90larda rock müziği öldü diyor. eski olan iyidir biraz. yerine göre orhan bile bir entellektüellite karşılığı bulabilir yeterki onu karşınızdakine yedirmeyi bilin.

* cümlelerinizi kurarken arasına farklı kelimeler koyun ama bunu göstere göstere yapmayın. bak ben neyi biliyorum havasında olmasın, bu sizin doğalınız olsun. bunu sürekli takip ederseniz ve tekrarlarsanız kesinlikle tutar.

* paralı bir insansanız kesinlikle bir kütüphane oluşturmaya bakın. kitaplarınız olsun ama aralarında kesinlikle aşk romanı olmasın bir çuval inciri bok edersiniz.

kısacası biraz zahmetli ve paralı bir iş. kaldıki ezberinizde kuvvetli olmalı ama her ortamda farklıymışsın imajı yaratabilirsiniz.

başlığı açmadan önceki not : ulan bu ne sik yazı ne gerek var bilinen şeyleri özet geçmişsin salak herif diyebilirsiniz farkındayım zaten bende acaba böyle bişi var mı diye baktım ve olmadığını fark ettim bari ben yazayım dedim o kadar. zivrizeka değilim yani.
gerçek entelektüel ol yeter...
--sniper--

(bkz: intelectual)
(bkz: entelektüel)

bir kere entelektüel, göt büyüterek kitap okumak değildir. entelektüel olmanın en önemli özelliği insanlara yol gösterebilme kapasitesinde olmaktır. sen alim ol, ulu ol ama insanlara bir bakış açısı veremiyorsan, somut bilimsel ya da felsefik öğretiler yaratamıyorsan, entelektüel değilsindir. sadece kültür ve bilgi birikimi yüksek birisisindir. yani entelektüel ile bilgili biri olmanın arasındaki ince çizgi "aksiyon" dur.

gelelim "görünme" ile "olma" arasındaki farka.

(bkz: fuck you)

onu da anlatacak değiliz ya amına koyim. şimdi o beynini al ve yavaşça çöpe at. bir insan entelektüel görünmez, entelektüel olur!

--sniper--

(bkz: troll is down troll is down)
entelektüel olmaktan geçer.
Emre Kongar'ın cehaletin bukadarı ancak eğitimle olur adlı yazısı bu durumu açıklamak için güzel bir örnektir.
türk edebiyatından şu kitapları okuyacaksın:

1-tutunamayanlar
2-aylak adam
3-kürk mantolu madonna
4-saatleri ayarlama enstitüsü
5-puslu kıtalar atlası
6-benim adım kırmızı
7-ince memed
8-memleket hikayeleri
9-sevda sözleri
10-gazoz ağacı

dünya edebiyatından şunlar okunacak:
1-suç ve ceza
2-anna karenina (özeti var merak etme)
3-iki şehrin hikayesi
4-dublinliler
5-genç werther'in acıları (çok kısa lan)
6-ilahi komedya
7-bulantı
8-veba
9-pastoral senfoni
10- fareler ve insanlar

şu tiyatro oyunları izlenecek:
1-godot'u beklerken
2-macbeth
3-doktor faustus
4-martı
5-cimri

ehh sıkıldım.
entelektüel deiğiniz dediğiniz ney ki gelin hep beraber bir şey bilmeyelim cahil kalalım zaten sözde, uyanıklarız şu dünyada...
bir kez daha, cahiliz her gün...
ilginç herkesin bilmediği kelimeler kullanarak konuşmak.
depresyon hırkası.
- canım sıkıldı, kitap okuyayım dedim 600 sayfayı 1 saatte okumuşum tadım damağımda kaldı üstadım böyle kısa roman mı olur?
+ ...
- tiyatro vardı dün akşam gittiniz mi siz?
+ süleyman vardı abi dün.
- ah ne banal. izlemiyorum ben onları zaten televizyon yok evimde. kitap okunur, bach dinlenir bizim evde hep. odun mu o?
Su ifadelerden en az altisini bilmek ve sıkça kullanmaktir:

Düşünsel iklim
Kültürel iklim
Fransiz kanonu
Liberal cok-kültürcülük
Bilmem ne teorisindeki bilmem neleri "katetmek"
Yapisokumune uğratmak
Kartografiler yaratmak
Koca bir bati metafizik tarihi
Koca bir bati felsefesinde yeni patikalar açmak
Kültürel miras
Bilmem ne filozofunu bilmem ne yazariyla esanli okumak
Esuzamli
Yeni bir dünya düşleyebilmek üzere sanatla birlikte düşünüm
Dusunumsellik
Bilmem ne teorisinin baska bir baglamda bilmem ne olarak "alimlanmasi"
içerimler
Düşünsel ufuk çizgisi
Bla bla bla
John lennon gözlüğü
Oğuz Atay
Starbucks
Ateizm veya deizm tercihen Nihilizm
Hayat çok boş abi yha felsefesi
Evrim
Biraz da devrim

işte mis gibi entelektüelsiniz.
entelektüel görünmeye çalışanlarla dalga geçmek.

deneyin %96,7 çalışıyor.