bugün

ahiretlik adamdır. ülkenin tanımadığı dolayısıyla sahip çıkamadığı önemli ruhbilimcilerindendir.( psikiyatrist ) aynı zamanda yazardır da. roman , inceleme alanlarında yazar. insan olmak adlı başucu kaynağı insan olanın elinden düşmemelidir. nevrozlar ve gündelik hayat teorilerini anlatır.
insan olmak isimli harika kitabın yazarı kişidir. kilometrelerce öteden saygılar sunuyoruz kendisine.. okuyalım, okutalım..
kızarmış palamutun kokusu gibi acayip isimli ama şahane bir kitaba sahip yazar. bir sikkenin peşinde zamanda yolculuklar yapılıyordu felan. güzeldi.
psikiyatrist tarafından kitapları önerilen yazardır.
edebi yapıtları:
dersaadet'te dans 1996
bir günlük yerim kaldı ister misiniz? 1997
kırmızı kitap 1999
kızarmış palamut'un kokusu 2001
tren 2004
kuru su 2008

edebiyat dışı:
psikodinamik psikiyatri ve normaldışı davranışlar 1975
insan olmak 1983
psikanaliz ve sonrası 1988
varoluş ve psikiyatri 1990
kimbilir? 1998
hayat 2002

seyyar,söyleşiler 2005
sadece akademik çevreye değil, tüm insanlara hitab eden kitaplar yazmıştır. kesinlikle üstün bir insandır, hayat hakkında yaptığı tespitler ve örneklemeler oha dedirtir insana. en büyük dileklerimden biri kendisiyle karşılıklı sohbet edebilme lüksüne erişmektir.
Öğrencisi olmaktan onur ve mutluluk duyduğum; bütün öğrencilere klinik psikolojiyi sevdiren; klasik batı psikiyatrisinin dışına çıkarak Doğu bilgeliiğiyle konulara yaklaşan ve sanıyorum halen Boğaziçi'nde öğretim üyeliği yapan değerli psikiyatrist ve yazar. Bütün kitapları başucu olmaya layık ise de özellikle Hayat adlı kitabı her okuyana yeni uufaklar açacak niletiktedir.
hemşirelik eğitimine değişik bir boyut getireceğini düşündüğüm 'eleştirel düşünme' adlı dersin hocaları tarafından 'hayat' isimli kitabının tavsiye edilmesiyle tanışılan ve bolca memnun olunan, neden bu kadar az tanındığı merak uyandıran kişidir. *
bugün d&r raflarında gezinirken gözüme çarpan, arka kapak yazısındaki: "bir şeyi kaybedince bir başka şeyi kazanıyor olduğuna inanmak, insan denen mahlukun kendine karşı çevirdiği hilelerden en acımasızı olmalı." cümlesiyle dikkatimi çeken, "alsam mı almasam mı?" kararsızlığı yaşarken içimdeki sesin ısrarla "al, al, kesinlikle al. çok iyi kitap çıkacak." demesi neticesinde aldığım ve böylece kendisiyle tanıştığım, okuduğum onca sayfadan sonra önünde saygıyla eğildim kıymetli yazar.
LiNKTE insan olmak kitabından bir pasaj bulunmaktadır.

http://www.derkenar.com/k...urdu/degersizlik-duygusu/
insan olmak ve zamane kitaplarını kıskandığım için kimseye tavsiye etmediğim kişidir. gönlümde adler ile fromm ile doldurmaya çalıştığım psikiyatrist yazar boşluğunu doldurmuştur. toplumumuz üzerinde yaptığı müthiş gözlemlerini akıcı bir anlatımla yansıtır.

not: 'Yalom var o da iyi bir psikiyatrist yazardır' diyenleri duyar gibiyim. doğru o da var ama o roman yazııyor. bu adam insanlar ve toplum hakkında yaptığı gözlemleri sarih bir şekilde aktarıyor.
ayşe arman a 2. kez röportaj vermiş bilge.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24712801.asp
daha önce hayat ve insan olmak kitaplarını bayılarak okuduğum yazar. taze olarak da varoluş ve psikiyatri, psikanaliz ve sonrası, psikodinamik psikiyatri ve normaldışı davranışlar kitaplarını sipariş verdiğim psikiyatrist yazar. psikoloji bilgisi sadece okuduğu kitaplardan ve internet bilgilerinden ibaret olan biri olarak hangisinden başlayacağıma karar veremedim. bu konuda bilgisi olan yazarlardan yardım talep etmekteyim sözlük.
Varoluşçu psikoterapinin ülkemizdeki temsilcisi, değerli insan.
(bkz: (insan olmak) gibi muhteşem bir kitaba sahip psikiyatrist. varoluşçu olduğu zaten söylenmiş; bu temelde insan davranışlarını, kendi mesleki gözlemleri ve gündelik yaşamdan yapmış olduğu tespitlerle harmanlayıp, akıcı ve luzumsuz tekrardan uzak bir şekilde kitaplarına yansıtması kitaplarını okunur kılıyor.
"insan olmak" kitabı gerçek bir başucu eseridir. sevdiklerime zorla okutmaya çalışıyorum ama okumuyorlar, kendileri kaybediyorlar.
Kıymetli ve fakat dili hafif Egzistansiyalist bir beyefendi.
Bu kadar değerli bir insanın nasıl bu kadar tanınmıyor olduğuna hep hayret etmişimdir.

Zamanında şans eseri "hayat" isimli kitabına denk gelmiştim, şu hayatta "iyi ki"lerimden biri budur. Okurken gözlem yeteneğine, tecrübelerine ve bunları ifade ediş şekline hayran kalmamak gerçekten mümkün değil. Eğer herhangi bir kitabına denk gelebilecek kadar şanslıysanız diğer kitaplarını da bir an önce okumak için can atıyorsunuz.
Kendisinin değerini yaşarken bilemediğimiz insanlardan birisiydi ama bize bıraktığı kitaplarıyla, psikoloji bilimine olan faydasıyla asla unutulmayacak.
her yaştan, her alandan insanın okuyabileceği, psikoloji alanında hepsi birbirinden kıymetli, pek çok kitap yazmış, ülkemizin yetiştirdiği büyük isimlerdendir.

özellikle insan olmak adına söyledikleri herkesin okuması gereken cinstendir.

başımız sağolsun.
1968’de doçent, 1974’te profesör oldu.
Psikiyatri üzerine yazdığı kitaplarında genelde varoluşçu psikiyatri ve psikanalitik düşünceye yer verdi..Bir romancı olarak da tanınmıştır. 2018 de vefat etmiştir.
Orada bir arada kitabından
‘ “içimin her köşesini düşüncelerle doldurdular, duygularımı arıyorum, ulaşıyorum da bazen, ama ne olduklarını yeterince seçemiyorum. O zaman da tek hissedebildiğim şey acı oluyor.”
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar