bugün

Kendine yatırımdır der üstatlar. Onun dışında altın olabilir. Şu devirde ise anlıyorsanız belki kripto para.

Edit: 3 tane 1.5 üst maç bulup 1000 lira basıyorsun. Ertesi gün 2000 liran oluyor. Bu da bir yatırım şekli, kumara yatırım. Ama riskli biraz.
öncelikle şunu söyleyeyim. finans uzmanlık alanım değil. 39 yaşında, bir dönem borsayla ilgilenmiş biri olarak yazıyorum;

1. seçenek kripto paralar. kripto paralar şans işi. yükselebilir de, düşebilir de. bitcoin ilk kripto para olduğu için uzun vadede kesin kazandırır ama ne kadar kazandıracağı şansa bağlı.

2. seçenek imkb. imkb tehlikeli çünkü dolar karşısında paramız eriyor. doların 20'yi görmesiyle imkb'de hisseniz değer kazansa bile para kaybedebilirsiniz.

3. seçenek nasdaq. nasdaq'da apple, microsoft ve tesla gibi devler var. nasdaq 100 her sene değer kazanıyor. nasdaq 100'e yatırım yaparsanız garanti ve yüksek kazanç elde edersiniz. nasdaq 100'ün yanı sıra bir hissenin geçmiş yıllardaki değerlerine bakarak yükselen hisselere yatırım yapabilirsiniz.
Sol a yatırmak.
En iyi yatırım Sıvıyağ, şeker ve un'dur.
insan’dır.
Gerçek dost.arkadaşa sahip olmak paha biçilemez bir yatırımdır.
piyangodan 1 milyon lira çıktı.
veya bir çanta dolusu para buldunuz ya da emekli oldunuz...
fark etmez, eviniz varken ev almayın.
arabanız varken araba almayın, olan bir şeyi yenilemeyin ya da daha iyisini almayın. bunun yerine dünya'yı başka insanları, kültürleri, yaşamları tanımaya bu parayı harcayın.
dil öğrenin, okuyun, gezin...
ne bileyim; bir müzik aleti çalmak, dil öğrenmek için kurslara gidin,

en önemlisi de eviniz arabanız olmasa bile bu elinize geçen veya geçecek olan-kazandığınız parayı çocuklarınızın gelişimi eğitimi için harcayın. onları yetiştirin, çocukları doyurmak giydirmek okula yollamak evlendirmekten daha da önemlisi onların eğitilmesi ve önce kendisi sonra ailesi sonra da çevresine yararlı saygılı bir birey olarak kendi değer yargısını geleceğini mesleğini seçecek yetilerde yetişmiş sorumluluk sahibi birey olmasına yatırım yapın.
Size tavsiye veren kişi zengin ve başarılı değilse siklemeyin. Ben orta halli bir komünistim. Beni dinlemeyin yani. En iyi yatırım şeklinin kitap okumak falan olduğunu söylerim. Parayı bulamazsınız.