bugün

empati bir zeka belirtecidir. zeki insan empati kurabilir ve empati kurabilen insan zekidir. empati kuramayanların en belirgin tavrı ıse çamur atmaktır çünkü anlayamaz, kavramayaz ve "destroy" düğmesine basmak ister. işte bir ruh hali tanımı daha budur. ancak hayatın herşeyi yokeden kırmızı düğmeleri malesef yoktur.

(bkz: i would destroy myself)
ben sana demiştim ama beni dinleyen nerde? sen hala kendi burnunun doğrultusunda git. ne zaman akıllanacaksın sen? hiç öyle davranılır mı?
affetmemeleri ve kinci olmaları.
gün itibariyle yaşamış birisi olarak örneklemek gerekirse;

+niye as çekiyosun ulan dana?

ulan elimde tek işte anlasana... bi el sonra çakıyorum.. niye kalp kırıyosun ki kerkenez!!! üzüldüm lan valla!

(bkz: batak aforizmaları)
etrafına yaptığının aynısı kendisine yapılınca küplere binmesidir.
ön yargıdır. aşağılamadır. olaylara at gözlüğü takarak bakmadır.
dünyada kendilerinden başka kimsenin hiç bir hakkı yok gibi davranırlar. egoisttirler.
saldırmaktır.karşıdakini anlamaktan yoksun oldugu için sadece saldırır çünkü başka yapabilecegi bir şey yoktur.
herkesi kendileri gibi olmaya zorlarlar onun gibi degilseniz onun gibi düşünmüyosanuz tahammül edemezler.kısacası herkesi 'biz' olmaya zorlar. 'biz' in içinde degilseniz de saldırır, acizdir çünkü elinden başka birşey gelmez.
bazı konular halka sorulmayacak kadar ciddidir gibi başlıklar açmak.
Empati kurabilen kaç insan var acaba önce bununla ilgilenmesi gerekir diyorum, buna gelince , bu tipler boşlukta yayılamayacak kapasitede bir akla sahipler, birçok insan gibi. Kendilerini aşmaları dilegiyle...
ben olsam öyle yapmazdım, bence çok yanlış gibi cümlelerin kurulmasıdır.*
olaylar karşısında eğer kendi yaşamamışsa vereceği tek cevap: yok böle bişi
kendi gibi empati kuramayan insanları yargılamaları.
her konuşmalarında ben sözcüğünün yer almasıdır.
(bkz: provokatörlük)*
hoşgörüsüzlük ve ön yargıdır.
insan olma yolunda epey geride kalmış ara yaşam formlarıdır. başkalarının acıları onlar için sıradan normal şeylerdir.
"empati" insanlarla, hayvanlar arasındaki en belirgin farktır.
umursamazlık ve en ufak şeyde tepkisini sert bir şekilde gösterme.