bugün

elektronik sigara hakkında hurafeler ve söylentilerden ibaret kulaktan dolma bilgileri ortadan kaldıracak bilgilendirme içerir.

--spoiler--
yaklaşık 7 aydır kullandığım ürün. mantık olarak şarj edilebilir pilin rezistans vasıtası ile aromalı ve nikotinli likiti buharlaştırması olayıdır.

nikotin likit içerisinde istenildiği miktarda mevcuttur. 0 mg 6 mg 9 mg 11 mg 12 mg 16 mg 18 mg 24 mg olarak satın alabilirsiniz.

likitler vg ve pg olarak ayrılır. vg= vegetable glycerin aroma duygusunu verir ve pg=propylene glycol hit duygusu dediğimiz sigaranın içinize çektiğinizde verdiği tokluk hissini sağlar. likitlerin üzerinde vg ve pg oranları yazar. ancak pg oranı artırmamanız tavsiye edilir. %100 vg likitler veya %70 vg %30 pg en uygunudur.

ateşleyici kısmı atomizer ve cartomizer olarak ikiye ayrılır. ikisininde verdiği buhar miktarı ve yoğunluğu özelliklerine göre değişkendir.

buna bağlı olarak bataryanın çıkış gücü de buna etkendir. onun için değiştirilebilir çıkış gücü yani mod bataryalar ya da mekanik denilen sabit ohm değerli bataryalar yüksek buhar ve tat için tercih edilmelidir.
--spoiler--

sağlık açısından tamamen yararlı denemez. zira içerisinde nikotin barındırır ve nikotinin öldürücü bir zehir olduğunu unutmamak gerekir. özellikle çocukların ulaşılmayacağı yerlere saklanmalı ve/veya açıkta bırakılmamalı. ancak unutulmamalı ki nikotin miktarı sizin tercihinize ve zevkinize kalmış bir seçim. seçim çünkü isterseniz 0 mg nikotinli bir elektronik sigara içebilirsiniz. şu an 16 mg ile başlamış ve 6 mg düşmüş biri olarak söylüyorum, gitgide 0 mg a doğru yol alıyorum. belki ondan sonra oyuncağımı bir köşede unutabilirim.

amerika da ve avrupa da sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış bir ürün olduğunu hatırlayalım. türkiye de satışının yapılamamasının en büyük sebebi vergilendirme. zira elektronik bir cihazdır ve vergisi %18 den yukarı olamaz. keza likit de aynı şekilde. bu nedenle mevzuat düzenlenememekte. zararlı diye satılmıyor yalanlarını bırakalım. bu ülke, yurtdışında yasaklı elde kalmış ne kanserojen gıda yı pohpohlayarak satmadı ki? geçelim lütfen.

avrupa birliği sadece kalp, astım, diyabetik ve hamilelere önermiyor. bunun dışında belirlenmiş bir sağlık sorununa yol açmıyor. tabi ki eroin de bir zamanlar eczanelerde satılıyor ve çok seviliyordu. sonra çıktı foyası. belki bu da öyle birşeydir ve uzun soluklu kullanımda belirli zararları vardır. bilinmez. ancak 7 ay sonunda sigara aklımın ucuna gelmiyor ve keyifle kahvemin yanında kapalı alanda hiç bir koku olmadan doyasıya keyfimi sürebiliyorum * . yakında 0 mg ile de sanırım macerayı bitirme zamanım gelecek.

ekonomiaçısından sigara şirketlerini batıracak düzeyde cebinize katkı sağlıyor. kullandığınız ekipmana ve içme sıklığınıza göre aylık maksimum 30-50 tl bir gideri var. o da iyi marka bir likit alırsanız. 15 tl ile de geçirebilirsiniz.

teknikaçıdan cihaz batarya ve bu batarya da ateşlemeyi sağlayacak ve gücü sabitleyecek elektronik mekanizma, rezistans düzeneği ve likiti tutabilecek bir depodan oluşur.

batarya çeşitli ohm değerleri verebilen mod batarya mekanik mod dediğimiz sabit ohm değeri verebilen bataryalar ve normal sabit ohm değeri verebilenstandart bataryalar olarak sınıflandırılabilir.

ateşleme için, atomizer ve cartomizer olarak iki çeşit sistem vardır. atomizer tank içerisinde (+) ve (-) arasından geçen gaz yağı lambası mantığında geçen bir fitil ve likitin bu fitilin emerek buharlaşması olarak basitçe anlatabiliriz. bunun bir de farklı şekilde mesh dediğimiz tel sarım yöntemi ile yapılan tarzı vardır ki o iyice ileri derecede uzmanlığa girer. belli bir tecrübe ve uğraşı ister. ancak cartomizer bunun kullan at cinsinden versiyonudur ve takıp kullanırsınız. 1 ay sonra atar yenisini takarsınız. carto yu tank olmadan da kullanabilme şansınız vardır böylece kalem büyüklüğünde zarif bir görünüme sahip olur.

ego ce 6 başlangıç için iyi bir seçim. batarya fiyatı ortalama 30tl civarıdır. şarj aleti usb den şarj olur.
görsel

atomizer 40 lira civarında başlangıç fiyatı vardır
görsel

cartomizer 5 adet bulunan bir paket alınır. 50 tl den başlar fiyatı. 4-5 ay arası gider.
görsel

cartomizer ve tank kullanımı. benim kullandığım sistem budur.
görsel

provari mod bataryaların ferrarisi denebilir. 700 civarı başlar satış fiyatı. ancak zor bulunur.
görsel

mekanik mod batarya örneği. benim kullandığım sistemin bataryasıdır.
görsel

burada mesh sarımı yapılıyor. bu amcayı takip ederseniz e-sigara hakkında çok detaylı ve fazla teknik bilgiler öğrenebilirsiniz.
http://tinyurl.com/njab7lp

likitler de ise tek tavsiyem deneyerek kendi ağzınızın tadını bulmanızdır. en ucuz ve güzel başlangıç dekang desert ship 12mg . 12 kesmez 16 mg alayım ben derseniz bir de yanında 12 alın sert gelebilir. fiyatı çok uygundur.

e-sigara içenlerin toplandığı forum sitesi e-sigara.us tur. alışveriş veya bilgi almak istediğiniz bir konuyu güvenle temin edebilirsiniz.