bugün

aşırısı deli eden, hayatı zorlaştıran temizlik biçimi. kapı kolunu tutsanız, hemen sabunlarsınız; elektrik düğmelerine dokunmak istemezsiniz, el yıkamadan saçlarınızı tarayamazsınız. anormal bir durum olduğunu bile bile vazgeçilmez.
küçükken annenizin zorla yıkattığı eller gelecek 30 yıl için yeterlidir. el yani bu, sürekli kirleniyor efendim, durduramıyoruz, el temizleyeme mi geldik hayata!
bu eylemin bir de umumi tuvaletlerde birbirine hijyen gösterişi yapanlar karşısında aldığı tepki vardır ki neşe doludur. örneğin tuvalet kalabalıksa önce pisuar, tuvalet vs sırası beklersiniz, bu esnada sizinle birlikte bekleyen başkaları da vardır. bir nevi ilk tanışmadır, kaynaşma sürecidir. sonra sıra gelir, adil bir dağılım olduğunu varsayıyoruz birkaç saniye arayla sizinle birlikte bekleyenlerle aynı zamanda işemeye başlar ve yaklaşık olarak aynı zamanda bitirirsiniz. (toplu işeme psikolojisi apayrı bir konu, geçiyoruz) işte bundan sonrası çok mühim; toparlanılır (salla, yerine koy, yerleştir, kapat) ve güruh musluk sırasına doğru yönelir. hayır, siz efendi gibi kapıya yönelirsiniz, bu arada aynadan da diğerlerini kesersiniz, arkanızdan pis pis bakmakta ve ayıplamaktadırlar. işte onlar böyle mutlu olurlar, birbirlerine avuç içlerini göstererek derinlemesine yıkarlar, her türlü bakteriye nüfuz eder, çıkışta da hijyen ve cinsel sağlık kitapçıklarını değiş tokuş ederler. sonra belki ailece barbekü partisi yaparlar. siz tabii çoktan koltuğunuza oturmuş bir eliniz mısırda bir eliniz sevgilinizde, seviyor seviliyor hayatın tadını çıkarıyor olursunuz. (sinema tuvaletiymiş demek ki)
iki sefer gerçekleştirilmesi gereken uygulama. gün içerisinde cilt üzerinde bir yağ tabakası oluştuğundan ilk yıkama yağ tabakasının altındaki kir tabakasını ortaya çıkaracaktır. ikincisi kiri ortadan kaldıracaktır.

(bkz: hijyen)
(bkz: hygieia)
http://www.youtube.com/watch?v=-rVYlMfpAcY sağlık alanında çalışıyorsanız başı çeken mecburiyetlerdendir el hijyeni.
daha başarılı olamazdı video.*
sabahın köründe girdiğim mikrobiyoloji derslerinde hoca daima bu videoyu izletirken az söylenmedim;*** yalnız sonra sonra zevk almaya başladım. şimdi de açıp kendim izliyorum iyi mi.

-not: yaklaşık 6 dakika... zamanınız çok yoksa, kayıp olarak görüyorsanız izlemeyin arkadaşlar; çok ahım şahım değildir. veya 4.30'dan itibaren 40 sn kadar izlenebilir.
Sık sık yaptığımdan dolayı cilt kuruluğundan başlayıp egzamaya kadar gitmiştir.
Ellerin sabunlanması ve köpüklenmesi evresinin en az 10 saniye gerçekleşmesinin gerektiği pek faydalı aktivitedir. Keşke herkes kurallarına uygun ve yeterli oranda el yıkasa da toplu taşımada tiksinmesek..
beyaz sabunla cilt lekesi yapabilecek eylem.
Sabah, yemekten sonra ve önce yapılan.
Sağlıklı yaşam için şart olan şeydir.
Bazı durumlarda iyiden iyiye psikolojinin bozulduğunu gösteren harekettir.

Lan evde oturuyorum hiçbir şeye dokunmuyorum 10 dakika sonra kalkıp kendimi ellerimi yıkarken buluyorum.

Aynanın karşısında kendime hayretle bakıyorum.

Hop 10 dakika sonra yine ellerimi yıkarken noluyor amk diyorum.
2020 de virüsten dolayı daha çok önem kazanmış eylem.