bugün

eksisözlükle hiç bi baglantim/alakam olmadigini bastan belirterek söyle bir turnusol kagidi önereyim: haftanin en begenilen entrylerine bakin iki sözlügünde, zaten bariz olan aradaki farki farkedebilirsiniz. ekside elestiri/mizah/tespit vs hertür konuda ve uzunlu kisali 20 entry görürken, uludagsözlükte sadece tek cümlelik espriler ve laf sokmalar mevcut.
tabi oy almayan ya da digerleri kadar popüler olmayan çok iyi entryler var ama sayilari çok az ve burdaki genel isleyis polemik yaratma/nick altina laf atma ve geyik üzerine dönmekte. kabul etmek lazim ki, her tür bilgi entryleri az uludagda. aradaki 6-7 yillik farki kapatmamizi zaten kimse beklememeli ama böyle giderse fark açilacak gibi sanki.

söylede bi benzetme yapilabilir sanirim: uludagsözlük, kaliteli aklibasinda bir lisenin kantinine benzerken, eksisözlük bir üniversite kantinidir; konusulan konular ve verilen tepkiler itibariyle.
direkt yazar kalitesi.
dünyada ne kadar bilmediği konuya yorum yapmak isteyen yazar varsa uludağ sözlükte.
öncelikle, vedat özdemir abimize saygılarımı sunar, hoşgörüsüne sığınarak formatını ödünç aldığımı söylemek isterim. sonra yerine koyucam vedat abi...

zorunlu tanım: ekşi sözlük ile uludağ sözlük arasındaki 7 farktır.*
1) gün itibari ile, ekşi sözlük'ün 21842, uludağ sözlüğün 12715 kayıtlı yazarı vardır.
2) ekşi sözlük ilk olmanın özgüvenini ve şımarıklığını taşır, uludağ sözlük sonradan gelip en büyüğe kafa tutmanın gururunu...
3) ekşi sözlük ssgdir, vakurdur. uludağ sözlük zalldır, tanıtım sayfasında; sözlük formatı düşünen ssg yazacak kadar olgundur.
4) ekşi sözlük isminin anlamıyla alengirli şeyler çağrıştırır, uludağ sözlüğün isminin anlamı nettir.
5) ekşi sözlük lordlar kamarasıdır, uludağ sözlük avam kamarası...
6) ekşi sözlük medyada yer almayı kanıksamıştır. uludağ sözlük ismi bir programda geçtiğinde heyecanlanır.
7) ekşi sözlüğe girmek zor, çıkmak kolaydır. uludağ sözlüğe girmekte, çıkmakta çok kolaydır.

sonuç;

ekşi sözlük candır, uludağ sözlük canan...

(bkz: yeri gelir candan vazgeçilir canandan asla)
uludağ sözlük okurken ben.

görsel

ekşi sözlük okurken ben.

görsel
ekşi asp ile yazılmıştır uludağ php.
kimi uludağ yazarlarının, ekşi sözlükte yazar olamaması ve çoğu entrylerini ekşiden çalmalarına rağmen, ekşi hakkında ileri geri konuşmaları zannedersem en büyük farktır.

ekşi yazarlarının gözünde ise uludağ eğlenceli bir klondur.
1-Kalite
2-Kullanıcı sayısı
3-Baslık sayısı
4-Entry sayısı
5-Popularite
6-Alınan haz
7-Sponsor
geçen haftanın en beğenilen entrylerine bakıldığında kabak gibi ortada olan farktır.

ekşi sözlüğün geçen hafta en beğenilen entryleri

1. hrant dink in ayakkabisi/#10493703 saryade
2. hrant dink/#10492106 nick fury
3. yapilmis en aptalca dalginlik/#10476298 realsanto
4. hrant dink/#10491775 jokond
5. hrant dink/#10494215 riemann
6. seks ile camasir yikamak arasindaki benzerlikler/#10488459 b166er
7. hrant dink in ayakkabisi/#10493786 spinapubica
8. kemal kerincsiz/#10493210 guru
9. ruh halimin guvercin tedirginligi/#10491996 radius
10. hepimiz ermeniyiz/#10494507 jimi the kewl
11. 19 ocak 2007 hrant dink suikasti protestosu/#10493598 krasotkin
12. bir suikaste sadece ulke rezil oldu diye uzulmek/#10492380 cranbur
13. hrant dink in ayakkabisi/#10493959 nickfallin
14. adres tarif eden kisiye tekrar rastlamak/#10478787 theconqueror
15. hrant dink/#10491888 gerrain

uludağ sözlüğün geçen hafta en beğenilen entryleri

1. sozluk yazarlarinin otobiyografileri/#1177628 pulp fiction
2. telefonda anne ile konusurken arkadan gelen baba sesi/#1180409 salca
3. uefa kupasini tesadufen kazanmak/#1187496 kutupsal form
4. stevemcqueen in ayrilmasi/#1177576 larker
5. entryleri 100 metreden taninan yazar/#1163536 Th0r
6. ahmet kaya dan nefret ederek ulke kurtarmak/#1163598 huseyin sevki topuz
7. dugunde havaya ok atmak/#1172007 salca
8. bakire olmak/#1160509 Ghost Whisperer
9. palyaco huznu/#1175041 karpuzkabugu
10. camasirligi farkli bir yere koyma becerisi/#1179544 salca
11. bye yerine by diyen msn insani/#1160154 Eqin
12. vergi iadesi yazarken gecmisi hatirlamak/#1172091 devedikeni
13. torunlardan odunc alinan dunya/#1180268 cennetten kovulan
14. okan bayulgen in tarkan a ayar vermesi/#1157074 LocK
15. ahmet kaya sevmeyen insan/#1161064 aksak tirtil

son olarak isteyen girip bu entrylerin içeriklerine bakabilir ki bakmaları şiddetle tavsiye olunur.
yeni fark ettiğim bir farkı yazmak istediğim mevzudur. burada ciddi ciddi eksi oy verme için yazar takip edip hiç bir karşı argüman sunamayan, sunmaya kapasitesi olmayan bazı işsiz grupları var. ne yazıldığının hiç bir önemi yok hayattaki tek gayeleri o yazılan entiri için vazifelerini yapıp mutlu olmak * sadece kendim ile alakalı söylemiyorum yazılan entirileri okumayı seviyorum yeni bir şeyler öğrenme fırsatı gibi geliyor ve dikkat ediyorum bazı yazarların böyle takipçileri var. daha entirinin dumanı tüterken görevlerini yapıyorlar bu işsizler..

ekşide çok uzun yıllar yazarlık yaptım orada böyle sığ ve ağır işsiz tipler yok mesela. orada insanlar beğenmedikleri entirilere karşı argüman kurabilecek kapasitedeler. öyle saklanıp gizli gizli düşmanlık yapmıyorlar minik akıllarınca. adam geliyor çatır çatır yazıyor senin yazdığın şeyin altına.. lan oradan resmen kaçarak buraya geldik hepte gömdük orayı ama ne bileyim gün geçtikçe fikrim değişmeye başladı.
* ikisinde de bulunmuş, ikisinide ayrı ayrı sevmiş biri olarak söyleyebilirim ki ekşi sozluk istanbul, uludağ sozluk anadoludur.
1.sponsorlar farklıdır.
soyleki uludag sozluge paha bicecek bir sponsor henuz ortaya cıkmamıstır
neden uludağsozluk?
-neden olmasın.
Orada Ensar tecavüzcüleri için yoğun bir kamuoyu oluşturulabiliyor.
Burada ensara laf edenler 5 dakikada 15 tane eksi oy alıyor.

iki sözlüğün barındırdığı insan seviyesini bu açıdan düşünün. Bence tecavüzcülerle birlikte yaşıyoruz.
ekşi sözlükte geçmiş konular hakkında her türlü detay girilmiş ve her türlü ayarın verilmiş olmasının yanında yazarları uzun yıllar içinde yoğrulmuş ve konsepte uyum sağlamışlardır, dolayısı ile espri yapabilme kabiliyetleri yüksektir. ekşi sözlükte girdiğiniz bir entry 'deki yanlışlık 3-4 saniye içerisinde 5-6 yazar tarafından uyarı mahiyetinde size bildirilirken uludağ sözlükte bunun olması 3-5 gün alabilir, belki de o yanlışlık hiç umursanmaz. ekşi sözlük yazarları hayata ve insanlara yukarıdan bakmaya meğillidir, uludağ sözlük yazarlarının henüz gluteus maximus 'ları o kadar kalkmamıştır.
ekşi sözlük'te homoseksüel olduğunu açıkça belirten bir erkek, bu yönüyle asla gündemde olmazken, birilerinin umurunda olmasının sebebi hiçbir zaman bu olmazken; aynı tavrı uludağ sözlük'te gösteren bir erkek "ibne" olarak etiketlenebiliyor. hatta bu yazarın siktirip gitmesini isteyenler kendisine saygı duyanlardan daha fazla oluyor.

hatta belki hatırlayanlar vardır. 1 yıl kadar önce ekşi sözlük'teki olan biten'den eşcinsel bir evlilik duyurusu yapıldıydı. ben, o gün bırakın hakarete varan entryler girildiğini, buradaki gibi, en kibar haliyle "terbiyesizce" denebilecek yorumlar bile görmemiştim.

artık siz anlayın aradaki farkın ne kadar büyük ve kapanamaz olduğunu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar