bugün

dış mihraklar yüzünden. bunu okuyan 30 milyon insan ikna olmuştur şu anda.
(bkz: dış güçler)
(bkz: ameriga)
(bkz: fedö)
ve
(bkz: kılışdarın ssk yı batırması)
gibi sebepler...
dıjj güşşler, üss ahıl, böyüh oyun.
Yahu patates 3,5 tl'ye düştü, suriyeliler gül gibi yaşıyor, ekonominin ne si kötü sorarım size?
ideal bir ekonomi yöntemimiz yok.
Ben şu yaşıma kadar Türkiye’de ekonominin iyi olduğunu görmedim. Çakallar suyun başında oturmuş vatandaşın tepesine biniyor her daim. Ama yapılacak bir şey yok. Kimse hakkını arayamıyor, arayanında tepesine biniliyor zaten. işin garip tarafı hakkını ararsanda vatandaş sana tepki gösteriyor. Uygurca yasamayı bilmiyoruz, görmemişiz. Üretmeden kazanmak diye bir şey yok, para oyunları bir yere kadar sonrası hüsran.
Türkiye’nin en büyük sorunu kafasız insan sayısının cok ama cok fazla olması. Nereye baksan nereye dönsen onlardan bir tane görüyorsun. Derebeylik sisteminde bu kadar olur zaten.
1- Turkiye'de uretim yapilmiyor. En iyi olduğumuz bugdayi bile ithal ediyoruz. Zeytin uretip satip, zeytinyağı aliyoruz. Teknolojiye yatirim 0. Araba, telefon, bilgisayar, zikirmatigi bile ithal ediyoruz.
2- hukuk duzenimiz yerli ve yabanci yatirimciya guven vermiyor. Yabanci ulkemize girmezken, yerli ulkeden para cikartiyor, gidiyor yurt disinda yatirim yapiyor.
Daha bir suru etken var tabi.
bkz:https://www.uludagsozluk.com/e/144593/
en önemli nedenlerinden birisi tarım. şu anda ülkemizde yapılan tarım geleneksel yöntemlerle bilinçsizce yapılmaktadır. bunun sonucu olarak üreten kazanamamakta ve de her geçen gün üreten insan sayısı aşağı düşmektedir. bu durum çoğunluk gıda ürünlerini dışarıdan ithal etmemize neden olmakla birlikte ekonomimizi olumsuz etkiledi. işler bu şekilde devam ettiği sürece ekonominin düzelmesi olanaksız.
bilim değer görmüyor, bilim insanları oy için harcanıyor. her konuda adaletsizlik var ve herkes günü kurtarmaya çalışıyor (vergileri, akaryakıt fiyatlarını arttırmak gibi). bunların üretimi azaltacağını düşünüyorum. israfın ve ithalatın çok olması da eklenince ekonominin iyi olacağını zannetmiyorum.
ekonometri okumayı düşünen kardeşlerimiz bu konu üzerine mezuniyet tezi yazabilir.
Ehonomi çoh eyi değil miydi a haberde görmüştüm? Kandırıldım mı ben şimdi yaa..
Cehape zihniyeti yüzünden.