bugün

Yıllarca çeşitli kişisel gelişim vs kitaplarında egoyu yenmenin yolları, daha çok çalışan kesimlere ısrarla anlatılmıştır. kitap okuma oranın az olduğu yerler ve zamanlarda ise çeşitli medya organlarından "egonuzu yenin, dövün, öldürün" vs gibi çağrılar yapılmıştır.

Şimdi size sadece benden (egomdan) duyabileceğiniz bir gerçeği söylüyorum.

yalan söylüyorlar!!!

zira çalışan kesime daha çok dayatılan bu egonuzu yenin öğütü -hatta kurumsal büyük firmalarda bunun için çalışanlarına para ödeyerek kurs aldırıyorlar. sense malak gibi seviniyorsun şirketim bana böyle yaptı vs. diye - ara cümle uzun olduğundan tekrar yazıyorum :

egonuzu yenin öğütü sizi köleleştirme politikasının bir ürünüdür.

ego hikayelerinden biri " bir gün yürürken zen üstadına adam çarpmış düşürmüş de zen kalkmış bir şey olmamış gibi yoluna devam etmiş, çırağı da sormuş hocam sen niye bir şey demedin adam seni düşürdü, 'bu onun sorunu demiş de' " miş miş miş. Ulan adam seni sikse napacaksın.

Neyse sinirleniyorum. işte bu anlatılır. yani sana bilinçaltına işlemek üzere derlerki git işinde eşşek gibi çalış müdür/patron gelir de sana tokat atarsa bir şey deme veya kızarsa işte. sen daha büyük şeylerin adamısın o azarlar vs sana işlemez. yani köle ol sus otur. eskiden köleleri çalıştırmak için gardiyan vardı şimdi kişileri hayallerle kendi gardiyanları yapıyorlar.

Ama ya patronlar müdürlere ne demeli bu ego yenme savsatasından bihaber adamlar. ulan herif olmayacak işler ister "sabaha istiyorum" , "ama efendim" vs "aması maması yok yarına olacak o kadar" heriflerde ego tavan yapmış.

sizin duymanızı istemedikleri bir noktayı anlatayım:

burada ego çocuk gibidir. bildiğiniz gibi çocuklar ilgi bekler olmayacak şeyler ister olana kadar ağlar zırlarlar, siz de en sonunda yelkenleri suya indirir çocuk ne isterse yapmaya çalışırsınız.

işte patronlar da böyledir. çocuk gibidirler. farkettiyseniz bazen küserler istekleri yerine gelmeyince, siz onları memnun etmek için çabalar da çabalarsınız. ya ya
.. devamı gelecek.
Suphanallah kardeş ibretlik paylaşım.
otobüse falan ucuza mı biniyormuşsun neymiş. ankarada oluyor sanırım.

pek konuya hakim değilim.
Bunalıma girmez bunlar.
ben 85'de doğdum darbeden beş yıl sonra.
ister istemez doğuştan bir Türk egosu var bende şimdi.
devam edecek olursak:

ego sahibi olmak aynı zamanda egoyu iyi kullanmak ta gerekir.
Günümüz yöneticiler egoları ile her ne kadar insanları iğrendirseler de bu egolarla amerikan başkanı bile olabilmişlerdir.
trump egosunu iyi kullanan bir yöneticidir. asla yanlış kabul etmeyen, ben istiyorum öyle olacak tarzı amerikanın adeta bir ağaoğlu başkanıdır.
faydası falan yok. egolu insanları kimse sevmez. egolu insanlardan uzak durun. egolarını yüksek tutmak için yapmayacakları şey yoktur.
bi bok yararı yoktur.
ego=özgüven ama tadında ve yerinde kullanırsan işe yarar.