bugün

insanları insan yapan ve belkide anlaşılması imkansız, göreceli ve kanunsuz olan. Doğrusu ya da yanlışı olmayan. Özel, gizli ya da apaçık, sesli uygulanan. Batan, rahatlatan, uyutan, ayıltan. Çoğu ya da azı olmayan eylem. Kimi zaman kolay, kimi zaman zor.
Kara kara olanıysa afedersiniz yarak gibidir. Eliniz kolunuz bağlı bi şekilde anca düşünmekle kalırsınız.
(img:#1042880)
Insan işi. Evet.
bazı insanların üşendiği için yapmadığı eylem.
Beynimi ağrıtan eylem. Yeter amk.
Sonuçlarını siz düşünün. (bkz: sabahattin ali)
uygulamaya geçene kadar siz farkında olmadan sürekli dönen dalgalar bütünüdür.
insana has bir özellik. Evet.
Son günlerde Çok yoğun olarak yaptığımdır.

Düşünüp duruyorum sözlük. O'nu, kendimi, düşündüklerimi düşünüyorum. Hala ne olduğunu kavrayabilmiş değilim. Kavrayamam da sanırım. Net.
Dozunda yapılması makbul olan. Azı karar, çoğu zarar..
görsel
benimdir konuşmaktan çok düşünmeyi tercih ederim.
Butun gun evde oturup kilo veriyorum baska aciklamasi olamaz herhalde.
herkese yâr olmayandır...
günümüz hükümetinin korktuğudur. ama korkmasına gerek yok, %50 bunun anlamını bile bilmiyor, bilse bile akpnin yoluyla düşünüyor. yaptıkları kötü şeyleri silip, iyi olanlara sarılıyorlar. siyasi ayrımı yapabilecek yaşa gelen insan, zaman ayırıp uzun uzun düşünmelidir ideolojiler, siyasi partiler, ve kendi düşünceleri hakkında. daha sonra kendisine en çok uyan ideolojiyi bulunca, bu ideolojiye uygun partilerin yaptıklarını, eylemlerini, ideolojilerini ne kadar takip ettiklerini araştımalı, hatalarını ve doğrularını tespit etmeli, parti eleştirmeyi bilmelidir.

düşünmek tabii ki sadece siyaset değildir. düşünmek çok geniş bir eylemdir, kelimelerle anlatmaya çalışsam bile buraya sığmaz. sadece çok çok küçük bir kısmıyla ilgili yorum yapıyorum.

hayatın karıştığı, zorlaştığı dönemlerde de bir süre için sakince düşünülmelidir, ne yapmalı, ne doğrudur diye. ancak sanılmasın ki düşünmek gerçeği ortadan kaldırıp zihnin içinde yeni bir dünya kurmak değildir. düşünmek, gerçekleri yorumlamak, gerçekleştirmek için uğraşılacak hayalleri tasarlamaktır. ancak gerçekliği reddetmek değildir. düşünmek özgürlüktür. hatta aslına bakarsanız, "özgürlük" terimi bile düşünülerek oluşturulmuştur. yazdıklarım, düşünmek eyleminin kapsadığı şeylerin %0.0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001'i bile olamaz elbette, ancak genel hatlarıyla açıklamaya çalıştım.
Kara kara düşünüyorum, kimin hayatında önemli bir yere sahibim diye. Sonra vazgeçiyorum.
"Seni düşünürüm
Anamın kokusu gelir burnuma
Dünya güzeli anamın

Binmişsin atlıkarıncasına içimdeki bayramın
Fırdönersin eteklerinle saçların uçuşur
Bir yitirip bir bulurum al al olmuş yüzünü

Sebebi ne
Seni bir bıçak yarası gibi hatırlamamın
Sen böyle uzakken senin sesini duyup
Yerimden fırlamamın sebebi ne?

Diz çöküp bakarım ellerine
Ellerine dokunmak isterim
Dokunamam
Arkasından camın
Ben bir şaşkın seyircisiyim gülüm
Alaca karanlığımda oynadığım dramın " *
Dünyanın en yararlı işi arkadaşlar, yaptığınız her şeyde attığınız her adımda etkisi vardır. Düşünün, düşünerek hareket edin, sorgulayın sonra her şey boka sarıyor. Sadece tavsiyem işin içinden çıkamadığınızda biraz bırakın beyninizi de yakmayın.
Fazlası zarar. Bazen öyle bırakmak lazım.
Yeri geldiğinde hasta edebilecek kadar tehlikeli zihinsel eylem.
şu sıralar fazla yaptığım şey. aslında yapmamam gerekiyor ama yapmam da gerekiyor gibi. değişik.
descartes'in 'düşünüyorum o halde varım' ifadesiyle daha da gözümüze sokulan etkinlik. descartes eğer düşünmemiz gerektiğini bu kadar vurgulamasaydı, çağdaş felsefe bu halde olmazdı. evet arkadaşlar, descartes bu sözüyle, düşünün demek istiyor(!)
bugün bol bol sabaha kadar yapacağımdır. yarın analizlerimi sözlüğe aktarırırm.
konuşmadan evvel çokça yapılırsa istenmeyen şeyler önlenebilir.