türkiyedeki öğrencilerin açık ara birinci olduğu sıralamadır. dördüncü sınıftan itibaren dershaneye gider lisede haftaiçi okula haftasonu dershaneye gider. yetmez haftaiçi okul çıkışı bir de dershane etütüne gider. özel ders alır. yine de dünyaya türk eğitim sisteminden geçmiş bir bilim adamı sunamayız. ilk beş yüze giren iki üniversitemizi över dururuz. elektrik mühendisi ampul takmaya ziraat mühendisi ağaç dikmeye doktorlarımız para kazanıp göt büyütmeye yarar. eğitim sistemini eleştirenlere bakıp burası türkiye der susarız. ne kitap okuma alışkanlığı ne objektif bakış açısı kazanır mezunlarımız. bizim mezunlarımızın ottan tek farkı test çözmeleri.
türk milletidir. siz öğrencilerin hayatını sınavlara testlere bağlarsanız onlarda nefes alır gibi soru çözer.
bizim milletimizdir. zilyon tane soru çözüp zibilyon tane kitap bitirmişimdir ama hala mal gibi bir şey beceremiyorum.
teknolojiye, gelişmişliğe, zihniyetlere bakınca ne kadar saçma bir birincilik olduğunu ve bazı şeylerin gözden geçirilmesi gerekliliğini gözler önüne sermiştir.
pratik sıfır ama teoride uzman bir milletiz.
çin'deki memur seçme sınavından bir haber olanların türkler diye cevaplandıracağı sorudur bir araştırın bakalım diğer ülkeleri halinize nasıl şükredeceksiniz.2 milyona yakın adayın girdiği sınavda nasıl bir eleme yapılmasını beklerdi acaba ulu sözlük yazarları.
bir tane bile deney yapmadan testlerde deneylerle ilgili soru sorulmasıda çok gariptir. bir kaç soru çözüp bu bilgileri ezberlersiniz sonra pratik yapmadığınız için o bilgileri unutursunuz.