bugün

Dünyada bir paket sigaranın maliyetidir.

görsel
Avustralya gençleri eşek poku mu içiyor acaba, para dayanırmı o fiyatta ki sigaraya.
Asgari ücretleri ve temel ihtiyaçların oranlarını da yazın da karşılaştıralım bari.
ülkeler bazlı asgari ücretin dolar cinsinden karşılığı bir paket sigara fiyatının yanına yazılmadığı sürece hiçbir şey ifade etmeyen sikko fiyat listesidir.
Avustralya'da 20$ sakız fiyatı falandır.
yüzde kaçı vergi acaba?
maltepe fiyatını dolara çevirmişler.

ben hep diyorum, yalancıyı silkseler göte para vermeyiz diye.

ulan 2020 tl asgari ücret alıp, 20 tl ye sigara içilen ülkedeyiz. siz neyin peşindesiniz be, yeter yaladığınız götler pürü pak oldu.
Yoldaslar, turkiye icerisinde yeni yeni baslayan dogrudan tutun (herkesin anlayacagi dille sarma sigara), paket sigaranin yuksek ederli oldugu bati avrupa, kuzey amerika gibi ulkelerde son duzeyde yaygindir.

Ben cebimden tutun cikarip sarmaya basladigimda potalsiyel esrarci bakislari alirken, bu britanya’da normaldir. Kimse de s*klemez esrar icsende orasi ayri.

Alin tutun icin. Tutun dediysem adiyaman’dan gelmis (oraya da hangi kurt-arap kacakcinin elinden geldigi belli olmayan) sari tutun degil, 25-50’ser gramlik akca pakca tutunleri icin.

ikincisi az icin, gene bati avrupa ulkelerinde (fransa, belcika, almanya) gunluk tuketilen ortalama sigara (dal) 8-10’lu rakamlarda dolasiyor. Parani birak cigere yazik more, gunde 30 dal sigara icersen, 30’unu zor gecirir, 40’inda teklersin.
Türkiye'de 340 dolar asgari ücret.
3.10 dolar kent n-range slim sigara.

Norveç de asgari ücret uygulaması yok ve 3500 dolar aylık alan sıradan biri için 13 dolar bir paket sigaraya para veriyor.

Türkiye'de köpek gibi çalışsan, bayram seyran demeden can emniyeti önemsenmeden alacağın ortalama para 650 dolar aylık.
Norveç de ise bu rakam 7000 dolar.

Sonuç olarak satınalma refah açısından sürüldüğünün farkında mısın?