bugün

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun
gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.
Franklin D.Roosevelt

Askerlik dehasıyla, insanlık idealini O'nun kadar nefsinde birleştirmiş bir adam
tanımıyorum. Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal i görmek için
neler vermezdim.
General Douglas McArthur

ATATÜRK sağ olsaydı, dünyanın görüntüsü bugünden çok başka olurdu. Keşke
sağ olsaydı da, biz o büyük adamın izinden gidebilseydik.
Winston Chirchill

Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı,
ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider.
lenin

Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini
kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.
Adolf Hitler

Atatürk, ulusal bağımsızlığın elde edilmesi amacıyla Anadolu halkını biraraya
getiren. Tarihte eşi olmayan bir eseri kafasında tasarlayan ve gerçekleştiren bir devlet
kurucusudur."
Edouard Herriot- Fransa Başbakanı

Atatürk, tarih de ülkesini kurtaran, daha doğru bir deyişle ona yeniden can veren,
dirilten, büyük adam olarak bilinecektir.
Fransız Türkoloğu Louis Bazin

Atatürk gibi bir önder önlerinde dururken Hind Müslümanları bugünkü duru mlarına
hâlâ razı olacaklar mı? Atatürk,islâm toplulukları bakımından sislerin arasından ışıldayan
ve yepyeni bir kaderin yolunu gösteren parlak bir yıldızdır.
Muhammed Ali Cinnah (Pakistan Devlet Başkanı ve kurucusu)

Ciddi anlaşmazlıklarla ayrılmış milletlere samimi yaklaşım yaratan Türkiye
cumhuriyeti Cumhur başkanı Mustafa Kemal Paşa dır. Bu nedenle 1934 yılında Yunan
Hükümeti başkanı olarak ben, Türk-Yunan Paktı nın imzası ile Yakın-Doğuda barışa
doğru teni bir devir başlarken, Mustafa Kemal Paşa yı Nobel Barış Ödülü için aday
göstermekten şeref kazanırım. Yurtta sulh-cihanda sulh sözü bir insanlık idealidir.
Venizelos

Kahramanlıklarını göz önüne aldığımda, özetle diyebilirim ki, tarihte ülkesi için,
Mustafa Kemal Atatürk ten daha büyük işler başarmış hiç kimse yoktur.
Tarquin Olivier

Mustafa Kemal'in reformlarında başarı sağlamak için şiddete başvurmaya ihtiyacı
yoktu, çünkü halkın üzerinde öylesine büyük bir etki ve saygınlığa sahipti ki, eski
hükümdarların yüz yılda yapamadıkları değişiklikleri ülkesine kabul ettirmek için O'nun
birkaç kelime söylemesi yeterliydi. Şayet Mustafa Kemal hep başarılı olduysa, bunun
temel nedeni O'nun her zaman yurttaşlarının onayını almış olmasındandır. işte halkından
aldığı bu güçle O, kalkınma hamlesine daha demokratik bir yönde devam edebildi. Fakat
bazı reformlarının büyük ölçüde başarı sağlamasına yardımcı olan bir başka unsur daha
vardı: Türkiye'nin Asya'da kalan kısmı. Örneğin saltanatın kaldırılmasına ilişkin Meclis
kararı istanbul'da yoğun ve şiddetli tepkiler alırken, Anadolu halkı bunu söylenmeden,
itirazsız kabul etmişti.
Le Miraele Turc -Türk mucizesi isimli kitabın yazarı
halkına unutturulması gereken bir değerdir.

yoksa nasıl sömürecekler azizim ?
"atatürk dünyadaki gelmiş geçmiş tek hümanist dikdatördür".

Fransız bir arkadaşım.
hitler 1933’te milliyet’e verdiği söyleşide, atatürk’ü ‘yüzyılın en önemli adamı‘ diye niteledi; ‘atatürk’ün türkiye’yi kurmak için liderlik ettiği başarılı kurtuluş mücadelesinin, 1920’lerin karanlığında kendisine, nasyonel sosyalist hareketin de başarılı olacağına dair güven verdiğini‘ söyledi. hitler türkiye’deki hareketi, ‘parlayan yıldızı‘ olarak niteledi.