bugün

abdullah öcalan'ın makeme tutanaklarında söylediğine göre başbağlar katliamını gerçekleştiren kişidir. dersim eyalet sorumlusu imiş. öcalanın ifadesine göre katliamı bağımsız olarak gerçekleştirmiş ve öcalan bunu tasvip etmemiş.

internet sitelerinden öğrendiğime göre öldümü de intahar şeklinde gerçekleşmiş. öcalan, dr baran'ı ilk önce devletle bağlantılı bir ajan olarak görüyor ölümünü de buna bağlıyor daha sonra dersim halkının tepkisini çektiğini anlayıca bu söyleminden vaz geçip dr baran'ın ne kadar sadık olduğu söylemeye başlıyor. kimi çevreler öldürülmesini pkk içi infaza bağlıyor.

(bkz: başbağlar katliamı)
(bkz: müslüm durgun)
pkk yandaslarinin bile nasil oldugunu bilemedikleri kisidir. olumuyle ilgili bir teori onun turk ordusu tarafindan pusuya dusuruldugu ve olduruldugu yolundadir. ikinci iddia ise turk devletiyle iliskili oldugu suphesiyle pkk tarafindan yollanan ozel bir tim tarafindan arkadaslariyla birlikte olduruldugu yonundedir. ucuncusu ise gercekten askerle iliskili oldugundan dolayi bunun ortaya cikmasindan korktugu icin intihar ettigidir. her halukarda kendisi pkk nin katillerinden birisidir. doktorlukla falan da alakasi yoktur. bildigin libyada calismis iscidir. sadece koylerden gecerken bolge halkina ilac falan vermis ve bu unvani almistir. tuncelilidir.
(bkz: madımak başbağlar dr baran yezdani pkk katliamı/#20313843)
bağlarbaşı katliamını gerçekleştiren Dersim'li abimiz. Dersim Eyalet Komutanıdır. örgüt içinde sivrildiği için aponun tahammül edemediği abimiz örgüt tarafından ya boğduruldu yada intihar ettirildi?
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.