bugün

birçok hayvan ve bitki çeşidi ile doğa'nın paylaşıldığını unutmaktır.
koskaca bir evren onun içinde ufacık bir dünya ve yaşayan milyarlarca insan...her şey görüldüğü gibi olmasa gerek.
saçma bi eylemdir. doğada insanların yanında hayvanlar, tek hücreli canlılar ve hayvanımsı insanlar vardır.
"böyle zannedene de ne kadar insan denebilir ki" diye sordurdu başlık.
saçma bir düşünce tarzıdır ama onun gerçeği doğa da değildir o doğadadır.
insan dışındaki varlıklar insana hizmet etse de onlar olmasa insanoğlunun olmayacağının düşünülmemesi sonucu ortaya çıkan sanma durumudur. Ve de yanlış kere yanlıştır.
bilinenin aksine hümanist düşünce yapısı ile ilgilidir. çoğu kişi hümanizmi insan sevgisi anlamında kullanır ama asıl anlamı insanı her şeyin üstünde görmesidir.
diğer hiçbir canlıya saygı duymayan bünyenin yapacağı eylem.
boş alan varken güzelim ormanları katledip siteler yapmak, evler dikmek bunun örneği olsa gerek...
Insani bir dusunce degildir.
(bkz: iyi bir çocuk olursanız şirinler i görebilirsiniz)
kapitalizmin ana fikriyatı, sınırsız üretim isteği.
şehirde beton yığınlarına tıkılmış olarak yaşamanın zaman zaman getirdiği olumsuz bir şartlanmadır. önyargılardan arınmaya çalışmak ve bazen "doğa"yı alıcı gözle hatırlamak, gezmek bu konuda faydalı olabilir.
doğal dengeden haberi olmayan bencil insanoğlunun düşüncesidir. oysa düşünmez ki diğer canlılar olmasa kendisi de yaşayamayacak.
dünyada 1 milyondan fazla böcek türü olduğunu bilmemektir. sadece tür diyorum sayısından bahsetmiyorum bile.
bir sonraki adımda diğer insanları da görmezden gelmesi muhtemeldir.
çok büyük bir yanılgıdır. hele ki iki ayaklı hayvanlar hızla artarken.
mikroorganizmalari da unutmamak gerekir. bakteriler, arkeler, mantarlar vs.
bencillikten baska birşey değildir. modern dünyanın ve çağın gereklerine kendimizi çok kaptırıp dünyanın sadece insanlara bahşedilmiş bir yer olduğunu düşünen gerizekalılarla aynı oksijeni tüketiyor olmanın vermiş olduğu ızdıraptır.
Fuck the Ekosistem parçasıyla çıkış yapmış ametallica söylemi.
(bkz: fok balıkları çok ama çok yalnız)
insan bencilliğinin ürünü düşüncedir.
(bkz: mavi balinalar artık şarkı söylemiyor)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar