bugün

islamcıların ''domuz eşini kıskanmaz, domuz eti yiyende eşini kıskanmaz'' gibi bilimsel bir biçimde açıkladığı durum. bu teze göre öküz eti yiyeninde öküz olması gerekiyor tabi.

ek; arkadaşlar sakin, başlık benim değil.
cahilliğimi ortaya dökeyim biraz:
o zaman biz haftada 2 kez sıçarsak insan eti en temiz et olma yolunda aday olmalıdır.
açıklama: domuz, islam dinine göre pis bir hayvan olarak nitelendirildiği için yenmez.
Hamburg'da wurst yiyen insanın hasiktir oradan diyeceği sorudur.
şu sıcak yaz günlerinde sırf içinde alkol olduğundan koltukaltlarına deostick sürmeyi günah gören insanların temizlikten bahsetmeye hakları olmadığını düşündüğüm durumdur.

Edit: amma çok da deostick kullanmayan sözlük yazarı varmış 5 lira ulan 5. Evet.
sarıkız- hayatım kaç saat oldu besin yiyeli..

danacan- 11..

sarıkız- bir saat sonra temizlen aşkım unutma..

danacan- tamam gülüm..gel sen hele şöyle biraz.

sarıkız- dur danacan..ne zaman yaklaşsam faydalanmaya çalışıyosun ama..

danacan-dur kız bi dakka..zaten delirmişim küspe yiye yiye..

sarıkız- temizlenmeden olmaz..

danacan- ulan keşke domuz olsaydım.onlar 4 saatte tamamdı.
bizim dinimize göre haramdır. yenmez diye bir şey yoktur yenir. ama haramdır. 1500 sene önce bizim dinimizi bize gönderen allah 2000 yıl önce hristiyanlık dinini gönderirken de domuz etinin nasıl olduğunu biliyordu 1000000 yıl önce de. dinler dogmadır. soramazsın neden haramdır neden değildir. inanırsın ya da inanmazsın o kadar.
bilgilendirici bir başlıktır. biri bunu pelin batu ya anlatsın.
http://www.internethaber.com/skandallar-kralicesi-pelin-sasirtti-287516h.htm
bir canlının hijyenik olup olmadığını sıçma süresine bakarak anlayacağımızı gösteren soru. beraberinde "kabız olan domuz mu yoksa ishal olan koyun mu daha temiz?" sorusunu sordurur.
pis bir hayvandır kendi sıçtığını yer bu sebepten.
almanca öğretmenimiz insan etine en yakın et olduğu için yenmediğini söyledi
hatta amerika'da bazı ameliyatlarda domuz'dan alınan damarların insanlara nakledildiğinden bahsetti.

bende onun yalancısıyım.
kişisel inançlardan dolayı veya tat tercihinden dolayı yenmez.

diğer etlere göre biraz daha ağırdır fakat karşılaştırıldığında çok da fark yaratacak kadar değil.

etlerin barındırdığı organizmalar kesim sırasında ortaya çıkar, kesim düzgün yapılmadıysa ve çeşitli kısımlardan örneğin bağırsaktan bulaşma olduysa bu inek etine de zarar verir domuz etine de ve her iki durumda da fekal kontaminasyon oluşur. fakat hayvan dünyanın bütün boklarını da yese, eğer ki sağlıklı ise ve etinde açık yara yoksa o hayvanın eti sterildir. sadece kesime bakar, kanının düzgün akıtıp akıtılmadığına, ne kadar hijyenik bir ortamda ne şekilde yapıldığına... gibi.

bokunu yediği için eti pistir veya "domuzda bir madde var ki yiyeni godoş yapar." tarzı açıklamaları öne sürüp de "vay be kuran'a bak hepsi yazıyor." demek komiktir özellikle de yazıldığı söylenen şeyleirn gerçeklikle alakası yok ise.
bir inek temizlenene kadar 3 domuz yenebileceğini öğrendiğimiz durumdur..madem temizlenmek tek ölçüt..

(bkz: şaka mı bu)
avrupalının yaşam ortalamaları ile bizimkini karşılaştırdığımızda ne kadar pis bok orospu çocuğu bir hayvan olduğunu anlayabiliriz domuzun. Amcık domuz!

1 Andorra 83.51
2 Macau 82.19
3 San Marino 81.71
4 Singapur 81.71
5 Hong Kong 81.59
6 Japonya 81.25
7 isveç 80.51
8 isviçre 80.51
9 Avustralya 80.50
10 Guernsey 80.42
11 izlanda 80.31
12 Kanada 80.22
13 Cayman Islands 80.07
14 italya 79.81
15 Gibraltar 79.80
16 Fransa 79.73
17 Monako 79.69
18 Liechtenstein 79.68
19 ispanya 79.65
20 Norveç 79.54

bu oran bizim ülkemizde ise yaklaşık olarak 71 dir.
dine inananın cevap aramayacağı soru.
kan, leş ve domuz eti haramdır, o kadar.
inanmak inanmamak, riayet edip etmemek insana kalmış.
her nefesini allah'a bağlayan bir mümin için haram olması yeter.
bu arada usulüne uygun kesilmemişse, örneğin dana eti de haramdır.
hamamböceği neden yenmez ise temeli buna dayanan soru cümlesi. yani kültür nedeniyle yenmez...

şimdi tek tek irdeliyelim;

dinimizde yasak olduğu için domuz eti yenilmez.(koca yazıdaki tek doğru cümle)

niye yasak olduğu konusuna gelirsek:
eti hijyenik değildir.
--(eti hijyenik değildir lafı safsatadır hijyenik olmayan bu eti yahudi ve müslümanlar hariç 4.5 milyar inan yer ve emin olun ölüme neden olmada tavuk etinden daha az sakıncalıdır, mesele eti nasıl pişirdiğinde)
niye hijyenik olduğu konusuna gelirsek:
mesela bi inek yediği bir besini 12 saatte çıkartır. yani 12 saat temizler. fakat bir domuz sadece 4 saatte çıkarır yani 4 saat temizler.
--(bir inekle domuzu karşılaştırmak-cüsse, yedikleri miktar ve yemek içeriği olarak- ne kadar mantıklıdır? önüne ne koysanız yiyen domuz ile sindirimi son derece zor olan ot yiyen inek hangi akla hizmet saat bazında karşılaştırılıyor? hem de bu temizliğe dayandırılmış.)

siz bir şeyin 12 saat boyunca temizlenmişinimi yersiniz? 4 saat boyunca temizlenmişini mi yersiniz?
--(biz birşeyin 12 saat temizlenmişini ya da 4 saat temizlenmişini yemiyoruz güzel arkaaşım biz sindirilen yemeği değil sindirilmiş yemeğin içinden çıkan mineral ve proteni yani etini yiyoruz)

bunu dinimiz 1500 yıl öncesinde hiç bilimin gelişmedi halde nereden biliyordu? derseniz:
bizim dinimiz islam dini.

1500 yıl önce din bunu bilmeyecek ben mi bileceğim güze kardeşim?

bak bu kadar lakırtı ettik ben sana domzu eti neden yenmez açıklılayayım;

1) domuz çok hızlı üreyen bir hayvandır tıpkı insan gibi kaynak kısıtlı sayı çok olursa sıkıntı doğar. inek bir batında ancak bir tane doğururken domuz 4-6 tane doğurur.
2)arabistanda ot yok su yok az olan ot ve suya hayvancılık için domuz seçerek salaklık yapılmaz.bunu engellemek için domuz yetiştirmek yasaklanmıştır.
3)eti ağırdır domuzun sıcak arap topraklarında yersen mayışır kalırsın ayrıca domuz etinde iyi pişirilmezse sağlık sorunu yaratan trişin adlı bir asalak yaşar.
4) domuz bulduğu su birikintisine dalan orayı bok eden bir hayvandır bu nedenle az olan suyu korumak için yasakır.

anladın mı güzel cahil dinci kardeşim?
"manitanı gözünün önünde yerler, gık'ın çıkmaz muna goyyim" inancından mütevellit pek sempatik gelmez müslüman kardeşlere.

hayır şunu da anlamış değilim. elin gavuru çılgınlar gibi yahni yapıyo, 90 yaşında paraşütle atlama denemelerinde. biz 60 dan sonra 10 yıl daha sürünüp geberiyoruz. acaba bizim danalarda mı var bi problem? yoksa bu ibneler pişirmesini mi biliyolar?
dinimiz yasaklamıştır. ayrıca tadı ve kokusu bana itici geldiği için yemem.
kendi dışkısını yiyo lan yiyemem ögghhh.
Sanırım, " domuz eti neden yenmez anlamıyorum" denmek istenmiş ve fakat yanlış anlaşılmış konu. Yoksa bu kadar cahil olunamaz yani. 4 saat falan...
ateist olmama rağmen neden yiyemediğime anlam veremediğim hayvan eti. cevabını bir türlü bulamıyorum.
tek bir sebep;

öyle emredildiği için.

ötesini aramanın mümin için bir manası yok. dünyanın en faydalı yiyeceği de olsa haramsa haramdır arkadaş, yok ötesi işte.
midesi kaldıran fare de yer, böcekte yer, hatta insanda yer. dünyanın çeşitli yerlerinde afiyetle yiyenler de var zaten, yenmez diye bir şey yok. ama haramdır. alkol de haram herkes içiyor değil mi?
konu hakkında madde madde entry giren yazarlar, birde fareyi deneyin çok lezizmiş...
bana para versen elimle dokunmam o hayvana, fareye dokunmayacağım gibi.

edit: soktuğumun yerinde batılı hıristiyanların her türlü geleneğini savunuyorsunuz ya, çok zoruma gidiyor...
(bkz: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12828381.asp)
islam dinine göre haram olduğu için. inanan bir insan gerisini araştırmaz. Alkol'de haramdır ancak ülkemizde fazylasıyla tüketilir. Burada da devreye kültür girer. Türkler domuza oldum olası uzak durmuşlardır.
Aziz Nesin bir dönem domuz etinin yenmesi gerektiğini çünkü protein alımı için ucuz etin ancak böyle sağlanacağını söylemişti. Ardından sordular siz yiyor musunuz diye? O'da "benim kültürümde yok" demişti.
türkiyede ben domuz eti yemiyorum diyen yalan söylüyor. bu pahalılıkta et ürünleri satan yada lokanta büfe tarzı yerlerde inek yada dana etimi kullanılıyor. kilosu 30 lira olan etimi alırsın yoksa bir domuzu 3-5 lirayamı.

domuz'un yagıda sıcaga dayanıklı oldugu için salam sucuk ve bunun benzeri ürünlerin içindede kullanılmaktadır.

size söyliyeyimde sonra ben bilmiyordum demeyin.

tabi göz görmeyince gönül katlanır derseniz o sizin sorununuz.