bugün

coc tarzı gerçek dünya temelli (tarihi olarak) bir mobil oyun. oyun moyun hakkında daha fazla bilgi yok. ingilizcem yetmedi buradan gelip sövecem o ibnelere. kodumun yunanlılarını 300 sene içimizde barındırdık ibneler sanki antik çağ sonrası varlık göstermişler gibi bunları eklemişler oyuna. bi de gunpowder, enlightment çağlarına geçiyor sokuklar. romalılar da öyle mesela(ulus/ülke adı da değişmiyor). sen git yunanı ekle osmanlıyı ekleme. deli oldum şu an resmen. yeni de oynamıyorum halbuki. kolektif bilinçaltım tetiklendi yeminle.

bu arada rise of nations ı çıkaran herifler bunlar. orda TURK olarak vardık.
Japaneese/gunpowderage ile çılgın attığım mobil ıstırateji oyunu. Bana clash oyna diyorlar, bak hepimiz oynuyoruz clash diyorlar, bırak heeğri domineyşıns da neymiş diyorlar... Ben kulak asmıyorum.
Kesinlikle clash of clans'tan cok daha iyi olan oyun. Oncelikle bu oyunda sizi kanser eden clash of clans (coc) sacmaliklari yok. Peki nedir bunlar?
-Savasta ölmeseler dahi yok olan askerler.
-Asiri zor olan insaatci alimlari.
-Asiri pahali duvarlar
-Ne yaparsan yap sonucta hep birbirinin ayni olan askerler, ozellikler, koyler vs. Kisisel bir tarz yapamiyorsunuz oyunda.
-Yapilan gelistirmelerin neredeyse hic bir kozmetik gorunumu olmamasi (Bir devi milyonlar ve gunler harcayip 6 seviye gelistirip sadece kürk giymis olmasi gibi.)
-Gelen saldirilara karsi taktik gelistirememek.

Vs vs vs. Coc'un eksileri saymakla bitmez. Simdi gelelim bu oyunda ne var da coc'dan ustun diye sorarsaniz:

-Cok daha saglam grafikler. Coc disney animasyonuysa, dominations (domi) batman v superman'dır.
-Salak gibi yok olmayan askerler. Hatta savasi kazaninca kosa kosa koye bi gelmeleri var ki insanin oturup mal mal seyredesi geliyor.
-ilerlemek icin bir cok yonteminiz var. Sectiginiz her imparatorluk sizin oynayisinizi etkilerken ayni zamanda gorsel olarak da koyunuzu ozellestirme imkani veriyor. Bunun disinda kutuphanede gelistirdiginiz yetenekler ile diger oyuncularla farkli sayilarda okcu kuleleri yapabiliyor, cifliklerinizden daha fazla verim alabiliyor veya askerlerinizi normal gelistirmelerin haricinde ikinci kez guclendirebiliyorsunuz.
-insaatcilar azap cektirmiyor. Seviye atladikca oyunda daha fazla insaatci alabiliyorsunuz ve bunun icin sizden illa ki oyuna para yatirmanizi istemiyor. Hatta bazi imparatorluklar ekstra insaatci veriyor.
-gelistirmeler cidden gorunuyor. Bir okcuyu gelistirip elinde tufekli bir askere donusturebiliyorsunuz. Manciniklari gelistirip havan topuna donusturebilirsiniz vs.

Kisacasi clash of clans oyuncuyu somurmek uzerine kurulu, tek duze, cocuksu basit bir oyunken, dominations yetiskinlere yonelik, kafayi calistirmaya zorlayan, oyuncuyu daha cok dusunduren, cok daha cesitli, oyuncuya daha kiymet veren, daha doyurucu daha iyi bir oyun. Ha bu arada iki oyunu da uzun sureler oynadim, iki gun oynayip sallamiyorum, coc'da 76. Seviye hesabim, domi'de ise 52. Seviye bir hesabim var.
Evet, eyyorlamam bu kadar herkes kendine iyi baksin, ben domi oynamaya gidiyorum *
Yeni başladığım , grafikleri ve oyun zekası ile beni etkileyen lakin türklerin olmaması gerekçesi ile her an sövdüğüm sevilesi olan uygulama.
son derece keyifli stratejik savaş ve gelişim oyunu.

girişte size sunulan medeniyetlerden birisi ile şehir merkezi kurarak siftah yapıyorsunuz. seçenekleriniz; kore, japon, çin, yunan, roma, alman, fransız ve ingiliz. her medeniyetin tarihte bıraktığı ize göre özellikleri var ve gelişiminiz bu doğrultuda ilerliyor.

savunmada kale, müstahkem mevki, mancınık, garnizon gibi temel savunma binaları, çağ atladıkça balista, topçu ve tabya gibi ek savunmalar ile güçleniyor ve yerleşim stratejinize göre kuvvetleniyor.

saldırıda kışla birlikleri medeniyete özel piyadeler, okçu (barut çağıyla tüfekli) süvari ve balista gibi kuvvetlerle gerçekleşiyor ve yine çağ atladıkça onlarda gelişiyor.

ekonomik olarak avcılık, çiftlik ve kervan gibi araçlarla ilerlerken ilim olarak kütüphane, bilim olarak üniversite ve keşif olarak kazı ve liman yöntemlerini kullanabilirsiniz.

oyunun en sevdiğim yanı; her bina ve asker hakkında tarihsel bilgi vermesi, seçtiğiniz dünya harikalarının tarihteki yeri, düzenlenen etkinliklere tarihteki olaylara atıf yapılarak oyunu gerçekliğe yakın ve keyifli hale getirmeleridir.

oynarken keyif alacağınıza eminim. brifing isteyen mesaj atabilir, ayrıca gelişimde destek isteyene yardımcı olabilirim.