bugün

cümlenin öğeleri konusunun en kolayıdır bu. belli soruları vardır ve hemen bulunabilir...
*neye, neyde, nereye, nerede, nereden, kime, kimde, kimden* gibi sorular yardımcı olur bulunmasında..

--- anahtar evde kaldı. ( anahtar kelimesi özne..kaldı, yüklem....nerede kaldı? ==)evde)
--- bekaretimi ona verdim. (özne gizli burda..yüklem, verdim.... kime verdim? ==)ona)
bir cümlede ismin "-e, -de, -den" durumlarında bulunan, yüklemin bildirdiği işi yer bakımından belirten tümleçlere denir... "-den" eki cümlede "niçin" anlamı veriyorsa, dolaylı tümleç değildir. Bu şekilde olursa "-den" eki alan sözcük veya sözük grubu zarf tümleci olur...
(bkz: kimden ötürü senden ötürü)
cümlenin yer ve yön belirten ögesidir. -e -de -den ad durum eklerini alırlar bunlar. bu ögeyi bulmak isteyenler yüklemi bir köşeye çekip kendisine "nereye, nerede, nereden, kime, kimde, kimden, neye, neyde, neyden ?" sorularını sormak durumundadırlar. kolay gelsin.
(bkz: senden öte benden ziyade)
çok dolaylı bir konudur şöyle bir tanımı vardır "Dolaylı tümleç, bir cümlede ismin "-e, -de, -den" durumlarında bulunan, yüklemin bildirdiği işi yer bakımından belirten tümleçlere denir. Cümlede dolaylı tümleci bulmak için özneyle birlikte yükleme "nereye, nerede, nereden, kime, kimde, kimden" soruları sorulur."
yer tamlayıcısıdır. dolaylı tümleç değildir, çünkü neden ? dolaysız tümleç diye bir şey yok.
görsel