bugün

-sanırım öleceğim doktor bey...
+şikayetiniz nedir?
-bütün vücudum ağriyiii... parmağımı nereye dokundursam öliyrum sızıdan.
+parmağınızı görebilir miyim?
-ha buyur uşağım
+beyefendi sorun parmağınızda, vücudunuzda bir problem yok.
-haa pekii bahalum.
-omuzumdan bir ağrı giriyor, karnımda şöyle bir dolanıp ayağıma vuruyor.

içinizden lahavle çeker, ağrının orijini olan omuza odaklanırsınız. girmesini önlersem dolanmasını ve vurmasını da önlerim babından. ancak o hasta iyileşmez, ağrıları bir yerlerden girip dolanmaya devam eder. belki de ağrı çıkacak yer arıyordur, kimbilir...
Sabah saat 4 olmuş adamı uyku tutmamış belli ki
popom kaşınıyor diye acile gelmiş.*
başım ağrıyor.

tamam kardeşim başın ağrıyor da benim başımı ağrıtmana gerek yok ki. git paralgin iç, novalgin iç, gripin iç. ne iyi geliyorsa onu iç.

yanlış anlamayın başın ağrıdığına inanmıyor değiliz ama baş ağrısının milyon sebebi olabilir, hatta sebepsiz de olabilir. yanında başka bir şikayet olursa gelin. inşaallah pet cihazı yaygınlaşıp ucuzlarsa hepinizi pet'e sokup baş ağrınızın etiyolojisini araştırırız.

bir de geceyarısı acil servise gelen orospular var. "moralim çok bozuk diyorlar". ya bunun için acile gelinir mi? insanları görevinden alıkoyuyorsunuz... başınıza herkes toplanıyor, gerçek hastalara özen gösterilmiyor. ertesi gün psikiyatriste gidin. tabi maksat başka, gece müşteri bulamamış, uyuyamamış, acili bulmuş. geçen biri çıkarken arkadaşına şöyle diyor. burdakilerin hepsi tıfıl. asistandan yüksek olanı yok. bir daha buraya gelmeyelim.
yıllaar önce bir yerde okuduğum bir yazıdan:

70-80 yaşlarında ki bir dede hastane memurunun kulağına eğilerek şikayetini söyler(doktor mu kalmadı) :

-yeğenim benim daşşaklar çok kaşınıyor napabiliriz şuna?
gece saat 11 civarı panik halde acile başvuran -hastanın küçük dilim geriye kaçmış doktor bey aynada gördüm- demesi bu tip şikayetlere örnek olarak verilebilir.
acil serviste sıkça karşılaşılan genelde gezmelerden dönerken bir de acile uğrayalım mantığında yada refakatçıdır gelmişken derdini anlatıvereyim diyen kişilerdir bunlar.
Teyze ne şikayetin var ?
kızım böyle gözümde trafik lambaları yanıyor gibi oluyor ?????????

Ne şikayetiniz var ?
içimde acı biber var her yanımdan fışkırıyor *
Saat !7:00 sularında süslenip makyajını yapan kızımız;
Ne şikayetiniz var ?
Gözümü açamıyorum *
Bir de bana bugün rapor yazar mısınız .!.!*
böyle anlamlandıramadığım bir sıkıntı var içimde, böyle sanki boğazıma boğa oturdu kalkmıyor.
x doktora gitmis.
- Hastayim doktor, cok hastayim, vucudumun her yeri agriyor, nereme dokunsam sizim sizim sizliyor, dokuluyor...
Doktor:
- Nasil hastalik o, tum vucudunu saran, agritan?
x parmaginin ucuyla kafasina dokunmus.
- Ay ay ay...
Sonra gogsune parmagini basmis ve yine aciyla bagirmis. Sonra beline, yine acidan allak bullak olmus, sonra bacaklarina... x parmagini neresine dokundursa agriyla irkiliyormus... Doktor daha fazla dayanamamis.
- Ver bakayim su elini, demis; Bak oglum senin parmagin kirik...
bu farenjit beni öldürmeden bana onu öldürmenin bi yolunu söylermisiniz?
- doktor bey karnım acıktı.

+ e ne yapayım hastacım. yemek ye geçer.

- e reçete yazmıycak mısınız?

+tamam. yazıyorum. 1 ml kola, 2 lt su, 2parça et, yanında salata yiyin hiçbirşeyciğiniz kalmaz.

-sağolun doktor bey. allah razı olsun.

+...
- doktor bey öss ye hazırlanıyorum.

şeklindeki öss kaynaklı başka başka şikayetler bunlar arasındadır.
-şikayetiniz?
+dalım ağrıyor.
-bileğimi 72 derece sola çevirince ağrıyor.
*çevirme lan o zaman.
-şikayetiniz nedir?
-doktor bey uyurken gözlerimi kapatıyorum bir de osuruğum çok pis kokuyor.
-doktor bey, benim küçük muharrem bazen kalkamıyor. nasıl eski sağlığına kavuşur?
+isminiz neydi sizin?
-muharrem.
+hmm.
+şikayetiniz nedir?
-ben grip oldum doktor bey ama daha çok karnıma öksürmekten dolayı ağrılar giriyor.
hasta; doktor begg, bugünlerde bi kabızlık çekiyorum ki sormayın, böle bir saat ıkıdıktan sonra, siyah küçük öle sertki ahanda o yediginiz fındık gibi oluyor, ne yapmak lazım demiş..
doktor: şikayetiniz nedir beyefendi?
hasta: gözlerimi göremiyorum doktor bey!
doktor: #£???...
(bkz: ali bana vurdu)
yine aynen yaşanan bir olay
dr:*şikayetiniz nedir?
hasta:bankaların önünden geçerken içimden onları soymak geliyor...
dr:...iptal
aynen yaşanmıştır.
dr:evet ne şikayetiniz var?
hasta:portakal yediğim zaman belim üşüyor.
dr ve hemşire o an yorumsuz olarak birbirlerine bakıp hastayı ruh ve sinir hastalıklarına sevk ederler.olayın yaşandığı yer ise dahiliye servisidir.
-doktor bey şuramı şöyle yapamıyorum.
-yapma o zaman.
ülkemiz insanının kabız olduğunu ''sıçamıyorum'' şeklinde dile getirebileceğini düşünemeyen doktorun maruz kaldığında gülsem mi ağlasam mı diye düşündüğü, bazen tek kelime, bazense sıralı cümle olarak karsınıza cıkabilecek olgu...
omurga'nın en alt kemigini tutarak, (bkz: buram agrıyo)