kolombre öyküsünü çok sevdiğim, edgar allan poe'vari ama nispeten daha kısa öyküler yazan bir yazardır.
inanılmaz derece basit bir dile sahip, başarılı öyküler yazan italyan bir yazardır. Öyküleri tıpkı diğer bir italyan yazar olan italo calvino gibi tamamen sembollerle süslüdür, basit bir çocuk öyküsü gibi görünen yazını, ardında bir çok anlam barındırmaktadır.

Yıllar önce milliyet yayınları ayılar baskını adlı kitabını çocuk kitabı olarak basmış, fakat bu kitap birçok aklı başında kitapevinde dünya edebiyatı reyonunda yeralmıştı. Kitabı okuduğumda, kitapevlerinin değil milliyet yayınlarının hatalı olduğunu anlamıştım. Fakat şirin ayı resimleriyle bezeli bir buzzati kitabı okumak gerçekten zevkliydi, hata için teşekkürlerimi sunuyorum.

başyapıtı için (bkz: tatar çölü)
16 Ekim 1906 doğumlu italyan yazar, şair, ressam ve gazetecidir. Eski Korunun Gizemi, Tatar Çölü ve Bir Aşk isimli eserleri film yapılmıştır. 1958 yılında italya' nın en önemli edebiyat ödülü olarak kabul edilen Strega Ödülü' nü kazanmıştır ve 28 Ocak 1972' de vefat etmiştir.
oldukça yaratıcı öykülere (kolombre, yedi ulak, büyük soygun) imza atmış olan, tatar çölü adlı romanıyla olayı aşmış bitirmiş olan yazar. kendisiyle yapılan bir ropörtajda, "ilk düşündüğüm şey, okuyucunun beğenisidir" demiştir ama insan yine de kendi bildiğini okuduğunu düşünür. italya'nın kafka'sı demek yanlış olmaz.
"Öylesine Bir Aşk (Un Amore)" kitabının italyan yazarı. Yazar olmanın yanı sıra ressam olmasının etkisi mi bilmiyorum ama büyülü gerçeklik (magic realism) sanatını edebiyatta konuşturan kişilerdendir. Tatar Çölü gibi efsane kitabı ile gizli Franz Kafka çizgisini yakaladığını söylenebilir. Sanayi toplumunun günümüz insanın üstünde artan baskısını, gerçeküstücü, soyut bir yaklaşımla işleyen kitaplarını gizli kaymış raflarda keşfedebilirsiniz.