bugün

en güzelidir.
ilk tanımı yapan arkadaş ve türevleri gibi tartışma ortamı oluşturmaktan bihaber insanlar karşısında yapılması muhtemel olaydır. arkadaşım iki dk objektif olda karşındaki kişiyi de dinle. he amk yazıyo he. sensin.
hurafe ve batılla gerçeği ayırt edemeyen bireyler ve onlardan oluşan bir toplumun oluşmasına yol açar.
tam bir yobazlik ornegi. orumcek beyinler, sus konu$ma diyen sakalli adamlar. dede allah nerde diye sorunca "şiii" diyen bilgisiz siğirlar tarafından ortaya atılan bir söz.
Utanmak, bilmemek, ilgilenmemek. . . . uzayıp giden nedenler silsilesi konuya öncülük yapıyor olabilir.
rasim ozanın yapacağı en iyi şeydir. zira sıkıcıdır. hem futbol yorumcusu, hem siyasetçi. yeter yahu.
en iyisidr. herkesin dini, inancı kendine olup kimseyi ilgilendirmemektedir.
ne var ki dünyadaki sorunların çoğu dogmatik bilgilerin herkesin ağzına dolanmasıyla ortaya çıkar. . .
en iyisidr. herkesin dini, inancı kendine olup kimseyi ilgilendirmemektedir.
ne var ki dünyadaki sorunların çoğu dogmatik bilgilerin herkesin ağzına dolanmasıyla ortaya çıkar. . .
big fish ' te geçen bir replik olarak ;

''..din hakkında konuşmak kabalıktır ,
kimi inciteceğin belli olmaz .. ''
gerçeklerden veya sorgulamaktan korkmanın en net davranışıdır.
en güzeli değildir. eğer ki müminseniz neden bu konuları konuşmaktan rahatsız olursunuz ki? bu konuları konuştuktan sonra belki bilmediğiniz bir şeyi öğreneceksin veya da adın gibi bildiğin bir şeyin yanlış olduğunu göreceksin. "o zaman dini kitaplara bakardım" deme hiç. o zaman gülmek istiyorsan, güldürü sitelerine, karikatür sitelerine bak, sözlüğe girme. eğer bilgi öğrenmek istiyorsan da ansiklopedilere, kitaplara veya internete bakacaksın, sözlüğe girmene gerek yok. bir komu hakkında diğer insanların yorumunu mu merak ediyorsun? o zaman forum sitelerine gir, sözlüğe gelme. gördüğün gibi sözlü bu tür şeylerin karışımı. öyle "şunu şunu yapmak isteyen sözlüğe girmesin x'e baksın okusun/öğrenin/yazsın" demekle olmaz. her şey nasıl konuşuluyorsa, burada uygun seks pozisyonları tartışılıyorsa eğer, insanın dinleri de konuşulmalı.
herkes, ilgisi ya da bilgisine sahip olduğu konuda konuşmak ister. ama ilgi duymayan insanlara hangi şeyden bahsederseniz bahsedin zaten boşa çaba harcıyorsunuz demektir. bu yüzden din olsun başka bir mevzu olsun, öncelikle muhatap olacağınız kişi ya da kişiler analiz edilmelidir. konuşmaya gerek var mı yok mu diye.
işine gelmeyen insanlara has bir özelliktir.
çoğu insan korktuğu için konuşmaz, konuşamaz.Tövbe de, çarpılacaksın, ya cehenneme ya günahkar olursam ya sayısal loto bana çıkarsa diye korka korka, bırak konuşmayı düşünmeyi bile reddeder insan.

iranda şunu görmüştüm,

herkesin sıkıntıları var, şikayetçi olduğu konular var, rahatsızlık duyduğu şeyler var.Ama kimse ağzını açıpta ülkeyi yönetenler hakkında tek eleştiri yapmıyor, bırak eleştiriyi onlar hakkında konuşamıyorlar bile.Bu durumu buna benzetiyorum ben, büyük çoğunluk için.

bunun sonucunda, düşünmeden, anlamadan, sorgulamadan sadece korktuğu izin ezber yapan, kendisine ne söylenirse doğrudan kabul eden insanlarla dolu çevremiz.Insanların geneli böyle olduğundan etrafta tonla din tüccarı, din üzerinden prim yapan, din üzerinden servet sahibi olan, din üzerinden ülkenin .mına koyan vb. kişiler var.
zannediyorum iskandinav ülkelerinin birinde (şu an hangisi olduğunu anımsamıtorum) dini konularda tartışmak bir nezaketsizlik olarak görülür. zira sohpetteki insanların duygularının incinmesi sözkonusudur ki tamamiyle katılıyorum.