bugün

din olgusu bence allah kimine göre ise tanrı ay şükretmek, onun varlığının farkında olmak ve yaptığı işleri onun emir ve yasaklarına göre düzenlemektir. herkes dinden kendine göre sonuç çıkarabilir. kar kaynaklı sonuç çıkaranlar ise dünyanın çivisini çıkaran insanlardır.

din doğan gereksinimdir, evet öyledir. herkesin başında çağımızın en büyük dertlerinden olan stres var, elbette de olcak. zor olmayan bir hayata kimse sahip değil haliyle. kime sorsam hayattan sıkılmış, intihardan bahsetmekte, ölüp kurtulmak istemekte sanki ölünce kurtulacakmış gibi.

düşündüm nedir insanı bu kadar bezdiren oldu diye. tekrar düşündüm dararan, depresyona giren insanları, bunlar aç değil, susuz değil, eğlence ise eğlence yaşamış, karı kız ise artık sıkılmış kendi türüyle sevişiyor, anne baba sağlıklı, iyi bir okulda okuyor, parası var..... sonunda karar kıldım ki bu insanların manevi eksikleri var. ya anne baba şevkatinden mahrumlar ki bu anne baba sağ ise doldurulur bir şekilde ya da en önemlisi dini yönden zayıflar veya dinden bihaber yaşıyorlar. bu durumda insan tabi ki sıkılır, çünkü vicdanı rahat değildir anlayamasada. üzerinde hak vardır. diyeceksiniz ne hakkı? çok basit tüm dünya, aldığı tüm nefes onun üstünde haktır. ödemesi çok basit iken, günde bir saatimizi almayacak iken bu insan kaçınmıştır bu borcu ödemekten. ve huzur bulmak için daha doğrusu huzur bulduğunu zannetmek için türlü sapkınlıklara itilecektir. tabi ki allah ın bu kişinin tutacağı orucaü kılacağı namaza, edeceği şüküre ihtiyacı yoktur. ama unuttuğu en önemli husus şudur ki bu boşluğu bu yollardan başka bir yol ile.