bugün

biri söylem diğeri eylem.
biri öğretmendir, diğeri ise prof.
Dinci dini satan ve kullanan, dindar ise bulunduran ve barindirandir.
dindar allah'a inanır, dinci de allah diyenlere.
dinci dini kullanan demektir.dindar ise dinine düşkün olan onu koruyan anlamındadır.*
günümüzde her ikisinin de manası saptırılmış pek bir farkta kalmamıştır.
dağlar kadardır.
marsla- plüton arası fark kadardır efenim.
biri siyasetle ilgilidir diğeri siyasetle ilgilenmez.
Fark yok ikisi de aynı bok.
dindar zararsızdır, ibadetini eder, inandığı dinin gereklerini yerine getirip huzurlu şekilde yaşamayı arzular.
dinci, bunu iş edinmiş kafirin tekidir, dindarların sırtından nasıl maddi menfaat elde edeceğini hesaplar durur...bakınız, yanmaz kefen, kıble gösteren seccade, osurunca koku salmayan don vs. vs...
Samimiyet farkı vardır. Birisi din yönünü ön plana çıkararak her işte bunu dile getirirken diğeri sadece içinde Yaşar.
Dinci - din satan.
Dindar - din yaşayan.
dinci iktidar olmuş dindara denir. aradaki tek fark budur.
Dindarın açıkgözüne dinci denir.
Eskiden farklı sanırdım.

Fakat bunca şerefsizliğe karşı hiçbir dindar tepkisi göremiyorum ben.

El birliğiyle bir ülkenin içine ettiler.
dincinin müslüman, hristiyan veya yahudi olmasına gerek yoktur. en azılı ateist de olabilir. yeter ki dini kendi yararına kullanıp kitleleri sömürebilsin. hatta kendini tutamayınca kapalı kapılar arkasında dinle, kutsal kitapların âyetleriyle alay edip personasını düşürebilir.

davranış bâbında aralarında fark yoktur.
dinci cahildir her söylenene inanır dindar ise araştırır kendi düşüncesi vardır.

en bariz özellik birisi her şeyi kabul eder, diğeri sorgular.

evet.
hay sizin dincinize de dindarınıza da...
ikiside aynı şeydir. Bence tartışılması gereken dindar olmak ile ahlaklı olmaktır.
dinci ibadetini göstere göster yaparken maddi kazancını düşünür, dindar gözlerden uzakta yaparken manevi kazancını.
Dinci ibadetini göstere göstere yaparken maddi kazancını düşünür, dindarın ise kulluğu için gizli yada açık diye bir kaygısı yoktur. Onun için önemli olan Allaha olan sevgisidir. Diğerlerinin ne düşündüğü diğerlerinin sorunlarıdır. Allah'a kulluğunu nasıl yapacağı kimseyi ilgilendirmez.
dinci, dini kullanarak siyaset yapar. dindar ise bunlara oy atar.
Dinci din üzerinden geçinen ve nemalanan kimsedir. Dindar ise dinin kurallarını ve esaslarını rehber edinmiş kimsedir.