bugün

(bkz: ali muhammed) ya da (bkz: bobby dixon).

32 yaşında ve 1.78 boyu ile pat diye basket milli takımına seçilebiliyor.
dünya sporunun bir güneş gibi batışıdır.

spor insanın bedenini eğitmesidir.
spor insanın karakter sahibi olması içindir.
spor takım ruhunu kolektif düşünceyi etkin kılmalıdır.

devşirme sporcu rekabete ayak uydurmak içindir.
spor rekabet etmek için değildir.
güreşteki bazıları;
(bkz: ramazan şahin) *
(bkz: Vasıf Arzumanov)
(bkz: adem yakubov)
(bkz: Elif Jale Yeşilırmak)
Elin Kenyalısı, Çinlisi, bulgarı, Türk bayrağıyla yarışırken sorun yok, kendi çocuğumuz madalya alınca yok Türkmüş, yok Kürtmüş, yok devşirmeymiş bi sürü bişey.
(bkz: kristen nevlin)
milli heyecanı iyiden iyiye yok etmektedir. en koyu milliyetçi ülkeler bile (türkiye, yunanistan vs.) devşirme oyuncu oynatmaya başladıysa durum günden güne iyice vahim olmaya gitmekte diyebiliriz.
dağ deviren cumhuriyetinin (1976 yılında cumhuriyet olmuştur daha önceleri krallık sistemiyle yönetiliyordu ama kral 16. balbazar ülkeyi iyi yönetemediği için ordu 35. maddeyi sebep göstererek darbe yapmıştır. daha sonrada cumhuriyet kurmuşlardır. (bkz: yalana bak) ) sporcuları için çeşitli olumsuz koşulları vardır. yetersiz kaynak antreman ve spor sahalarının olmamayışı gibi. bizim ülkemizde malüm yetiştirme yurdu gibi değilde kimsesizler yurdu gibi çalışıyor. yani yetiştiremiyor ama harika sahip çıkıyor. milyon dolarlar ile. turgut özalın ana yasa bir kere delinmekle birşey olmaz dediği gibi anayasayı deldi. bugün malüm ana yasa kevgire döndü delen delene. gene aynı turgut özal ilk yabancı milli sporcuya milyarlar akıttı getirtti. bakın gene bugün bizlerde milyarlar değil artık milyonlar akıtıyoruz (6 sıfır atılınca böyle oluyor). merak ve hayret içinde sormak istiyorum ki "şu güzel memlekette geni atletizme uygun bir allahın kulu yokmuda (kendisi allahın kulu olmadığını kabül etmesede olur) etiyoplardan çeşitli küçüklükte afrika ülkelerinden sporcular ithal ediyor."
çok uluslu bir toplum olmanın getirdiği durumdur. asıl övücü olanın kendilerini türk gibi hisseden bu sporcuları eleştirmek yerine onları kutlamaktır.

not : naim süleymanoğlu bulgaristan da yaşayan bir türktür. adı naim süleymanoğlu dur, ancak bulgar hükümeti türk isimlerini yasakladığı için naum şalamanov adı ile bilinir.
alman futbol milli takımında bolca bulunan yabancı uyruklu sporculardır.
başara adı altında daha soyismini söylemeyi beceremediğimiz türkleştirilmiş sporcu.

elbetteki bu iş şahsım adına söylemem gerekirse pekte beni memnun etmeyen başarıdır.
haa ama sen şimdi burada ırkçılık yapıyorsan dersende sana agız burun girerim, bunu yapacak son kişilerden biriyim bu sözlükte, derdim baska.
benim kendi ülkemde büyümüş çalışmış memleketimin imkanları ile başarıyı yakalamış olması hatta başarısız olması daha kıymetli olacaktır.18-20 yaşlarında bir kelime türkçe bilmeden üzerine milli formayı geçirip yarıştırmak, kendimizi kandırmaktan başka bişey değildir.
ama elvan olsun, alemitu olsun bu topraklara küçükken gelip bu topraklarda atletizmi ögrenselerdi, bu toprakların üstüne terlerini döküp çalışsalardı bu toprakların kendi imkanları hocaları onları yetiştirseydi başım gözüm üstüne, çılgın atardım
parayı bastır getir formayı giydir yarıştır ohhh miss.

bu dediğim avrupa kökenli türk futbolcular içinde geçerlidir. türk kökenli olması beni ilgilendirmiyor, futbolu nerede ögrendiği nerede yetiştiği asıl olandır.