bugün

çoğu devlet memurunun umursamazlığı yüzünden kaynaklanan durumdur. özellikle nüfus dairelerinde gerçekleşiyor bu durum. azarlıyorlar, bağırıyorlar vs... millet için çalıştıklarını unutuyorlar.
devlette i$ler biraz nejat i$ler. nasıl yazılmamış hayret doğrusu.
türkiye'de işler yavaş işler diye bi laf ettim bugün. vay anasını mükemmel söz buldum, kalıplaşır bu dedim, hatta atasözü bile olur dedim ama birisi benden önce davranmış.

(bkz: inci gibi dişler)*
rahmetli recep yazıcıoğlu'nun şu anekdotunu anımsatan söylemdir.

"avrupa birliğinden bir heyet gelmişti. bir okul yapmak istediklerini ve arsa istediklerini söylediler. memnuniyetle karşıladım,hemen tapu müdürünü arayıp uygun arsaları göstermesini istedim.heyetle beraber beğendiğimiz bir arsanın bürokratik işlemlerinin tamamlanması için tapu müdürüne talimat verdim.aradan bir hafta geçti ses seda yok,on gün geçti müdürden ses yok,on beş gün geçti müdürden ses yok.arayıp yanıma gelmesini söyledim,geldi."müdür bey arsa işi nasıl oldu?" diye sordum,"hala uğraşıyoruz sayın valim" diye cevapladı.ben de;

"bir vali olarak beni bu kadar bekletiyorsanız zavallı vatandaşa kimbilir ne yapıyorsunuzdur" dedim

bu anektotu sayın vali şanlıurfa'daki bir söyleşisinde anlatmıştı.ruhu şad olsun.özledik.
devlet aheste gerek (nabi)
(bkz: devlette işler rüşvetle işler)
(bkz: bürokrasi)
(bkz: nejat isler)* *

siktiriboktan bir tekerleme. devlette işlerin hızlı ilerlemediğine net bir şekilde dem vurulmaktadır.