bugün

öğrenilmiş çaresizliğe meydan okumaktır.

belli olmaz ki. belki hocanın son sınavı olup, herkese bir kıyak geçeceği tutar...
zevkli olaydır. stressiz biçimde, güzelce bir yere oturulur; mümkünse sınıfın büyük kısmını görecek bir yere. hocalar gibi sınıfı gözetlersiniz, kim kopya çekiyor, kim harıl harıl uğraşıyor, kim tırnaklarını yiyior, kim tırs tırs oluyor gözlemlersiniz. değişik bir deneyimdir. hem sorulara aşina olunur. telafidir, yazokuludur, antreman olur.
(bkz: önemli olan katılmaktı)
sinavda hem sorulari merak ettigi icin ve bi arkadasin kagidi bitirse "arkadas gel burdan devam et"demek icin sinava giren ögrenci tipi.
amaç finalden geçmek değildir zaten, bütte çıkacak soru kalıplarına bi göz atmaktır.
- abi kalcam ama gircem lan ben o sınava yaa sanki o sınav oo sanki ona girmezsem sınavın istediğini yapmış olcam yani sanki o zaman daha mutlu olcak, gözunde küçülcem anlayabiliyo musun abi beni?
- çalışıyorum abi anlamaya.
son vedadır sınıfa sınıf arkadaşlarına cam kenarında oturduğu sıraya.hüzünlüdür.

edit:alttan alırsın gardaş çok takma.
allahın varlığına inanan bir öğrenci davranışıdır, ya arkama çalışkan biri geçerse ya bir kopya verirse diye düşünebilir.
ve o bir iktisat sınavıdır. *
önemli olan katılmaktı * zihniyetine sahip kişiliğin yapacağı olası bi durum.
(bkz: olecegini bile bile yasamak)
sınav kağıdını eline alıncaya kadar hep şu geçer içinden; "belki", "ya test yaparsa", "hadi kolay sordu".

0 almaktan daha vahimi ise, boş kağıdı gözetmene verdikten sonra size boka bakar gibi bakmasıdır. hafızasına kazımıştır suratınızı. nerede görse abartısız aynı mimiklerle sizi karşılar. boksun oğlum sen bok...
hala ümidini yitirmemektir. benim hala umudum var diyerek sınava girmektir. belki ezberlenilen 2 sorudan biri gelir, belki süper kopya çekilecek bir ortam olur gibi saçma hayaller kurulur. ama hazin son engellenemez, siz elinizden geleni yapmışsınızdır hoca bırakmıştır. öğrenci asla kalmaz, hoca bırakır.
umut çırpınışlarıdır.
kalmak önemli değil, önemli olan katılmak