bugün

-girebilir miyim
+sormana gerek yok, ayrıca kapıyı da çalmanıza gerek yok arkadaşlar..girebilirsin.
-hocam
+evladım?
-hocam kitabımı unutmuşumda geri döndüm, geç kaldım.
+kendini de unutsaydın?
-bununda boku çıktı ama hocam!
Ben = K(kiz ogrenciyim.)
Ogretmen = H

Tak tak tak ..
H:Gir.
K:hocam giriyim mi ? Uyanamadim geciktimgec kagidi almayida unuttum
H:bekle beni orda
(hoca bekledigim yere kadar gelir sinsice ve sonra o upuzun tirnaklariyla kulaklarimdan cekerek idareye goturur gec kagidi aldirir sora yine kulaklardan cekerek sinifa goturur ders bitene kadar tek ayak ustunde diker.)
kapı çalınır ve "hocam girebilirmiyim denilir.

hoca şöyle cevap verir: şimdi sınıfı bir vapur gibi düşün, biz açılmışız açık denizlere sen ise bu vapuru kaçırmışsın. iskeleden bana hocam binebilirmiyim diyorsun. ne diyim sana atla gel mi diyim.

eleman şok bir vaziyette iyi dersler diyip kapıyı kapatır.
-oğlum nerdesin sen bakalım niye geç geldin.
-müdür beyin yanındaydım hocam özür dilerim.
-haydi çok konuştuk haydi geç otur oğlu sende, haydi bakalım haydi yazalım.
benim için, "hocam asansörde kaldım" yalanından ibarettir. üniversitede kaldığım apartmanda asansör olmadığını ve zemin katta oturuyor olmamı hocalarım bilmiyordu tabii.
- nerdeydiniz bakalım bu saate kadar *
+ otobüsü kaçırdık hocam
- hepinizmi
+ malesef
- tesadüfe bak sen
öğrencilik tarihi boyunca derse erken gittiği görülmemiş biri olarak sık sık yaşadığım dialoglardır.
örnek 1:

susam derse geç kalmıştır koşarak merdivenleri tırmanır, tam amfinin önüne gelir ki sınıf arkadaşını kapıda görür.
hocanın geçen hafta söyledikleri kafasında yankılanır,
"bundan sonra derse geç kalanları almayacağım, ben taa karşıdan geliorum geç kalmıorum da siz nasıl kalırsınız.
alsam bile dersten geçirmem"
o an susam al işte bölüm dersi bir de kaldık diye düşünürken bir yandan da arkadaşına doğru yürür.

* susam
-arkadaşı

*noldu almıo mu derse
-bilmem ki denemedim
*nasıl ya girmedin mi içeri
-yoo geç kaldım şimdi bir şey der falan
*neee haaha(kopulur) sen daha önce hiç geç kalmadın mı?
-hayır bu ilk
*bir daha kopulur, derse geç kalmayan öğrenci mi olur ya hayret

neyse hoca kontrol edilir allah tan kapı açıktır.
hoca tahtaya soru yazmaya başladığı an ışık hızıyla sınıfa girilir ve hemen en arkada en kuytu köşeye oturulur.
hoca hiç bir şey anlamaz.
arkadaş bu sırada kızarmış korkmuştur.
bir daha kopulur. *
örnek 2,

yine aynı ders ve yine geç kalınmıştır.
bu sefer de derse katılım olmuyor diye sinirlenmiştir hoca, yine aynı tehtitleri savurmuş ve bir önceki dersi böyle bitirmiştir.
ancak susam yine geç kalmıştır.

koşarak merdivenlerden çıkılır, amfiye doğru yürünürken aynı anda etraf kolaçan edilir tanıdık varsa birlikte gireriz diye.
ama o gün kimseyi göremez, hocanın tehtitleri işe yaramıştır.
kapıya gelinir kapı da kapalıdır bu sefer.
o kapı açılırsa gıcııırrrrt diye bir sesle tüm amfi uyanacak ve susam yediği azar sonucu derse alınmayacaktır. tam bunlar düşünülürken bir mucize olur. o kapı yüzyıllardır değişmediği için anahtarı sağlam değildir pencere açıldığı an kapı da açılır hemen.
şu an kim olduğu bilinmeyen bir kahraman pencereyi açmış olacak ki kapı kendiliğinden aralanır.
mutluluk nidaları atılarak yine hoca arkasını döndüğü an koşarak sınıfa girilir hemen aynı arkadaşın yanına oturulur.

tam o sıra da hoca arkasını döner kapat şu camı evladım ceryan yapıo der kapı kapatılır.
bir dakika geçmeden başka bir öğrenci gelir ve tüm amfi kapıya döner

gıcırrtttt
*gelen çoçuk
-hoca

-bak terbiyesize ben size bundan böyle benden sonra sınıfa girmeyeceksiniz demedim mi
bu sırada tüm amfi kafayı ağır bir hareketle susama sonra da tekrar o çoçuğa çevirir
*ama hocam trafik
-sus bir de konuşuyor ben taa nerden geldim
*ama hocam bi daha olmaz
-lütfen çıkın yoksa sakinliğimi koruyamayacağım bu kapı kapandığında ders bitene kadar bir daha açılmayacak demedim mi ben. gelenlere de söyle girmesinler

tüm gözler tekrar bende,

*tamam hocam off pff

işte böyle sözlük.
gece bolca içilmiş ve derse geç kalınmıştır hali ile. kapı çalıncaktır ama içerde hocanın kim olduğu bilinmez.

kapı çalınır ve içerde hayatta derse almıcak hoca görülünce kapı tam kapatılmak üzereyken...

+nerdesin marsdaki damacana, iki senedir öğrenemedin geç kalanları derse almıyorum.
-biliyorum hocam, kusura bakmayın dün gece arkadaşın doğum günüydü. biraz fazla içmişiz.
+kimin doğum günüymüş bu kadar içtiniz ?
-x in hocam.

x çoktan dersde yerini almıştır.

+x doğrumu söylüyor arkadaşın.
-evet hocam.
+doğum günün kutlu olsun.

+marsdaki damacana sende geç otur oğlum yerine. bir daha tekrarı olmaz bunun haberin olsun, arkadaşına saygısızlık olmasın diye alıyorum. sizde öğrenin saygısızlık etmemeyi.

(bkz: tüm sınıfın dumur olması)
(bkz: ben bunu gördüm)
anfiye adım atılır,bir önceki derste hoca quiz yapmıştır,hoca çok samimi olduğumuz hocadır ve şöyle bir diyalog geçer :

- tataramazan numaran kaç evladım?

+ 051107****

- 0 almışsın evladım.

+ nasıl yani hocam bildiğimiz 0 mı?

- valla evladım senin onuda bilmiyor olabilirsin.
+kapı çalınır.
+içeri girilir.
-hocanın önünde geçip arkaya giderken hoca "nerdesin bu saate kadar" 2. öğretimsiniz geç kalıyorsunuz
+hocam valla otobüsler doluydu, gelen üçüncü otobüse(hat4) binebildim.
-Çıkar mısın dışarı? (Adam prof. Satılmış hoca)

(bkz: kocaeli üniversitesi)
-nerdesın oğlum
-neredeysek ordayız hocam zaten hepimiz öyle değilmiyiz?
- oğlum niye geç kaldın?
+ kahvaltı ettim hocam.
- iyi hadi, geç otur.
derse geç kalan öğrencisi zorlakapıyı çalar hhocası acele et anlamında dépêche toi diyor öğrenci ne alakaysa defol git anlıyor.bin bir triple çıkıyor hocası geri getirin şunu fiyor flan filan...
tramvayın bile tekerinin patlatıldığı diyaloglardır.
+hoca, -öğrenci:
+nerdesin oğlum, niye geç kaldın ?
-hocam okula gelirken tramvayla viraja sert girdik , teker patladı , kriko vurup stepneyi taktık derken baya zaman geçmiş.
+hmm öyle oldu demek , gel bakim sen şöyle ...
trafik vardı hocam yolda kaza olmuş geç kaldım .
+hocam girebilir miyim?
-nerdesin bu saate kadar?
+hocam valla tramvay bozuldu.
(bkz: selçuk üniversitesi)
- hocam gene erkencisiniz.
- valla olum kusura bakma seni bekleyemedik.
- beslenme dersinde hep böyle yapıyorsunuz am.na koyim.
+ oğlum ya dersten atılıyorsun yada geç geliyorsun.

- yok hocam ya siz erken geliyorsunuz yada birbirimize geç kalmışız bir kaç aşk kadar.

dediğimi bilirim .
son ders öğrenci nefes nefes kapıyı çalar .
hocam geçikmedim demi girebilir miyim.
hoca ve sınıf şok geçirir.

bir de kendimden örnek vereyim.
koş koşş yetişicem kesin bu sefer, kesin yetişicem
haaa siktir aq yine girmişler .
giriyim girmiyim kapıyı çalayım çalmayyım derken zil çalar.

ekmek kuyruğu gibi geç kağıdı kuyruğuna girmiş öğrenciler var .

ne yapsak yine fişi mi yırtsak ,daksillesek mi yoksa kendi yöntemlerimle şu öğretmenlerin imza taklitlerini mi denesem .
bir vardı hiç unutmam kocaman defteri çalmıştı.

yani ilk ders bilindik hoca yoksa geç kalma bi sorundu. aferdersiniz girebilir miyim devri yoktu bizim okulda.
+ Nerede kaldın bbaskk ??? Saat kaç oldu???
- Hocam saat geri kalmış. Kusura bakmayın.
+ Peki geç otur.

Her geç kaldığımda söylediğim yalan ve her defasında yenilen yalandır. Afiyet olsun hocam.
yaşanmış : 7 kasım 2002

ilk ders koyu gs taraftarı hocanındır.

+ nerdesın lan.

- özür dilerim hocam .( der tahtaya doğru yürür kalemi alır ve yazar)

- 6 - 0

sınıf kopar..

(bkz: dogumgunu)
okulu hiç kırmamış ve derslerine, üniversite dahil, bir gün bile geç kalmamış kişilerin hiç girmediği diyalog çeşididir. (bkz: kendimden biliyorum)
bugün şahit olduğum diyalog;
derse bir ara verildikten sonra 2. blok saat 10.00'da başlar. saat 10.20** kapı çalar.

-hocam girebilir miyiz??
+el insaf ama artık ya 2.derse bile 20dk geç geliyosunuz. noldu niye geç kaldınız?
-hocam uyuyakaldık.
+gidin biraz daha uyuyun o zaman.*

ve hocanın sözü dinlenip lab.a kadar arabanın içinde uyunur.**
(bkz: derse geç kalıp hocanın suratına tükürmek)