bugün

Aldığım her nefes haram gibi. Hayattan bi zevk almıyorum. Ve bu durumu kendimi bildim bileli yaşıyorum. Hayatın anlamı yok gibi geliyor.

Edit: yorum yapan arkadaslara tesekkür ederim. Doktora gitmenin fayda edecegini düsünmüyorum. Cok uzun süredir bu durumu yasiyorum ve kendimi hic bir yere ait hissetmiyorum.
Dünyadaki herkes seninle ayni duyguyu ayni anda yasarsa gecer. Cunku duygu, baskasinin hissedemedigini hissetmektir. Depresyonsa baskasinda olmayan sorunun sende olmasidir.
Bittiğinde.
intihar edince geçer. ama sen yinede etme. illa etceksen seni depresyona iten sebepleri bi kağıda yaz kişileri bul onları da yok et bedavaya gitme.
Psikologa gidince gecer. Nezle, bas agrisi, grip kadar normaldir yasadiginiz. Bana remeron da cok iyi geliyor ama anksiyete veya sosyallik korkulariniz yoksa konusma terapisi iyi gelir.
Bir Psikiyatriste muayene olup uygun tedaviyi alınca.
Bari bu konuyla dalga geçmeseniz. Ciddi bir durum bu yaşamayan bilmez...
Bir psikiyatriste görünsen iyi olur hem konuşmak rahatlamak için hem de ilaç tedavisi için.
Sikişin..
Baktınız geçmedi, ayemsoriebavtdet.
Hobiler edinin fakat sadece bu sekilde kurtulamazsiniz once psikiyatra gorunup belli ilaclarla yardim alabilirsiniz ve imkaniniz varsa bu surecte psikolog destegi de almalisiniz duzenli uyku duzenli hayat iyi arkadaslar edinirseniz kendinize ki yalniz kalmak isteginizi cok iyi biliyorum depresyon neredeyse gecer fakat kendi kendine gecmez . gecmis olsun
(bkz: ekt)
Gülünce:)
Valla depresyonun şiddetine bağlı. Stres ve kaygıdan oluşmuşsa kısa sürede geçer. Eğer bir kayıpsa geçse bile etkileri devam eder. Aynı şekilde geçmişte cesareti kıran bir olay olmuşsa benzeri olaylarda yine tetikleyebilir.
görsel
neye göre kime göre ne zamandan ne zamana diye sorulması gerekir.
sen istedikten sonra. psikologmuş,ilaçmış,falan hikaye.
yeni bir manita bulundugunda denilendir. ***
Sorunlarla yüzleşecek gücü elde ettiğin zaman .
Bol bol bitter çikolata ye geçer. ha bende işe yaramadı ama sen yinede bir dene.
Depresyona girme nedenleri de depresyondan çıkmak için önemli. Mesela insanlar sevgilimden ayrıldım depresyondayım der. Eğer Leyla ile mecnun değilseniz hiç bir ayrılık sizi doğrudan intihara eğilimli bir hale getirmez.

Kişi sosyal bağları güçlü biriyse bu ayrılığı daha kolay aldatır. Eğer aileniz arkadaşlarınız gibi sosyal bağlarınız varsa sevgilinizi hayatınızın merkezine koymazsınız. Sevgilinizi merkeze koymayınca ayrıldığınızda her şey tepenize çökmüş gibi hissetmezsiniz. Bu nedenle depresyona girenlerin çoğunlukla sosyal bağlarını güçlendirmesi gerekir.
Sosyal bağları güçlendirmenin önündeki en büyük engel de kişinin depresyona girmesi ile gelen kimyasal süreçlerinin. Doktor bu noktada devreye girer. Beyin kimyası bakımından sizi depresyon öncesi döneme geri döndürür. Depresyon döneminde yapmak istemediğimiz şeyleri bu geri dönüşle yapmaya başlayabiliriz ama bir üst tanımda yazdığım gibi önemli olan sosyal bağları güçlendirmek.
Kişi eğer insanlarla iletişim kuramıyorsa önce bunun önündeki engelleri kaldırmalıdır. insan neden diğerleri ile iletişim kurumamaktadır önce bu durumun nedenlerini ortaya koymak gerekir.

Kişi fiziksel bir durum nedeniyle sosyal alana doğru ilerleyemiyorsa bu durumu ortadan kaldırmak gerekir. Mesela kişi şişmandır ve bu nedenle sosyal hayata karışamıyordur. Bu durumda spor salonuna devam etmek diyetisyene gitmek ve çok yemesini doğuran nedenleri ortaya çıkarmak için terapi görmesi gerekir.
Depresyonla ilgili mesele kişinin sosyal hayata katılması önündeki fiziksel engeller değildir. Yani ağır sakatlık gibi istisnai durumları es geçerek söylüyorum. Morbid obez olmadıktan sonra tamamen fit olmak çoğunlukla sık rastlanan bir durum olmadığı için kişinin esas sorunu aşırı kilolu olması değil aşırı kilolu olduğunu düşünmesi ya da takıntı yapmasıdır.
Üst entrylerin birinde bir arkadaş yazmış "ne Zaman Mutlu olmaya karar verirsen o Zaman geçer."

Bu fikre katılıyorum zira kişi depresyona girince Mutlu olma Hakkı olmadığına inanmaya başlıyor . Kendini değersiz hissediyor ve bu nedenle ölümü düşünmeye başlıyor.

intihar fikrinin altında yatan neden Mutlu olmaya değer biri olmadığına inanmak.
--spoiler--

31 çektikten sonra, sinir stres kalmıyor.

--spoiler--
Butleri atlatim, ilac gibi gelir. Hic birseyim kalmaz.