bugün

bugun doğum günü olan kimilerine göre vatan haini, kimilerine göre tam bir vatansever olan merhum kişi.
(bkz: kenan imirzalioğlu/(#18835683)
son mektubu

--spoiler--
baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. insanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, Türkiye'de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi istanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş
--spoiler--
ölüme karşı olan duruşu ve cesaretiyle beni büyüleyen vatanseverdir.
''deniz neredeymiş?'' sorusuna verilebilecek cevaplardan tekidir.
öyle veye böyle desteklersin desteklemezsin ama inandığı dava uğruna ölmüş bir adamdır. bazı insanlar "bakir" öldüğü konusunda savlar ileri sürmektedir. alemin orospusu oldukları için bir türk evladının bakir ölmesine gönülleri razı olmamış herhalde. keşke mezardan dirilse gelse de şu ibneleri sikse gitse.
yaşasaydı liberal falan olurdu herhalde. nitekim kendisinin muadili diyebileceğimiz -kimi- gereksiz abidesi tipler böyle oldular. örn; (bkz: daniel cohn bendit)
orospu çocuklarının anlayamayacağı kadar büyük bir adamdır.
yaşasaydı şöyle olurdu böyle olurdu diyenleri sikme isteği uyandıran bir garip adem.

yavrucum adam dar ağacına giderken kimseye eyvallah dememiş sen ne sikime dayanarak şöyle olurdu böyle olurdu diyorsun? dilin kemiği yok ya mezardan kalkıp cevap verecek hali yok ya salla gitsin değil mi?

bizim kültürümüzde yani türk kültüründe ölünün arkasından konuşulmaz. türküm diye etrafta dolaşan dangalaklar önce türklüğü öğrensinler.
''Sen hiç idam edileceğin bir sabahın gecesinde uyudun mu?'' sözünün sahibidir.
gençliğini meydanlarda sosyalizm için harcamış ancak sonradan siyasi hayatını almanya'da has burjuvaların partisi yeşiller/birlik 90 partisinde geçiren yoldaşlarını * göz önüne aldığımızda; ergen sayılabilecek bir yaşta darağacına gitmesinin, kendisinin de bendit yoldaşı gibi değişmeyeceği anlamına gelmeyecek olan tip.

bir de liberal sözcüğünü hakaret anlayan tipler var. lan o liberaller sana, siz sosyalistlere, orantısız zeka uygularlar. *
turkiye icin ongordugu sey bir baas rejimidir , saddamin,essadin,kaddafinin ulkesinde yasamak istermiydim , elbetdeki hayir, eminim bu sozlukdeki bir cok deniz hayrani ergende boyle bir ulkeden kacmak icin her yolu denerlerdi.

deniz , kemalist yamasi ile ordunun, en azindan bir kisminin arkasinda oldugunu saniyordu , ama onun sirtini sivazlayan generallerin tek bir amaci denize saga sola bomba attirarak kendi darbeleri icin ortam hazirlamadikdi (ki bunu her darbe oncesi kullanmislardir)

deniz saf bir cocukdu ama o kadar.
kübanın nasıl , che si varsa! türkiyenin de denizi var.
kübanın nasıl , che si varsa! türkiyenin de denizi var.
ülkücülerin bile adını anmaya başladıkları devrimci gençlik önderi. yok öyle yağma, deniz 6. filoyu denize dökerken siz camide yobaz imamın vaazlarını dinleyip saldırdınız o gençlere. o ağzınızı bi yıkayın da öyle konuşun siz.
kahraman mı değil mi çok bilmiyorum ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla öldürmüş, bunu dava uğruna yapmış, karşı davasındakiler bile denmeyecek adamlarca idam edilmiştir.

gariptir, türkiye değil insanlık adına gariptir. malesef biraz keskin sirke durumudur.
kimseyi öldürmemiştir.
'' Baba, sana müteşekkirim, çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni. ''

DENiZ GEZMiŞ
hem kemalist hem de marksist olabilen bir abi. yürürken sakız da çiğnermiş vakti zamanında.
moskof kalıntısı. devletimiz idam ederek en doğrusunu yapmıştır.

umarım hakkında övgüler dizen rus yancıları suçu ve suçluyu övmekten yargılanır.

(bkz: sözlükte alenen suç işlenmesine göz yuman modlar)
ergen gençlerin her daim özendiği, aslında boş bir balon olan, tshirt ve kaban sattıran eleman. şimdinin devrimcileri gençliğin ateşi ile bu gibilerin peşinden gidiyor ne varki hastalıklar, ölümler ve yaşın ilerlemesi bu gençleri vuruyor o zaman anlıyorlarki deniz yalan, mahir yalan, komünistlik yalan.
abi o deniz gezmiş
npalım oğlum o deniz gezmişse bizde ne kıtalar gezdik amk
espirisinde adı geçen şahıs.
geldiğimiz nokta da, daracık beyinlerin, yobazların ve akp yandaşlarının, sürekli çamur atmaya çalıştığı, vatan sevgisinden başka suçu olmadığı için idam edilmiş değerli ve büyük insandır. rahat uyu deniz' im güneşi balçıkla sıvayamazlar. gün gelir ampul sevdalılarının götüne florasan girer. rahat uyu.
68 neslinin efsanevi tanığı, onun için yazdığım birkaç satır buyrun
üzerimize düşen görevin bu denli ağır olduğunu ilk başta farketmemiştik tabii olarak. çocukluk yıllarında dışarda oynarken ne alırsan al paylaşmak zorundasın gibi hissiyle aşılandı sosyalizm olgusu. belkide şirinleri o kadar çizgi film arasında neden bu kadar sevdiğimizin kanıtı, ve maç yapmak için kurduğumuz kaleleri yıkıp geçendi belkide kapitalist arabalar bu yüzden arkasından yaptığımız isyanın ilerki yıllarda reele dönüşen bir anarşizm olduğunu bilmiyorduk elbette. habersizdik kitaplardan, dergilerden sadece önünden geçtiğimiz kahvehanelerde mırıldanılan ne olucak bu memleketin hali lafını sık sık duyar anlam veremezdik çünkü o an tek derdimiz oyunda kaç cilli kaybettiğimizdi. daha sonra lise yıllarında tanıştık siyasetle ilkokulda da pek birşey yoktu haliyle beden eğitimi dersi herzaman bir adım önde gibiydi. ağbilerimizden öğrendik eli yumruk yapıp havaya doğru yükseltmeyi anlam veremesekte dilimize dolanmıştı etrafa umutla söyledikleri sloganlar. pek parlak sayılmazdı derslerimiz hele matematik vardı ki hiç çakmazdık zaten derste çalışmazdık çok kitap okurduk deli gibi bu yüzdendir çalışmadan 5 aldığımız edebiyat ve tarih. bazı hocalar vardı ki isyanımızı anlar gibi şefkatti bizlere işte onlardı sadece bizim değil geleceğin düşünen adamlarını eğiten insanlar çünkü bir başka okurduk nazımın şiirlerini anlaşılırdık hemen bakışlardan, sohbetten, kitaplardan ve deniz ağbinin devrim montundan. sevmezdik pek kışları kar yağarken lüks bir kafede sahlep içen sinek kaydı kravatlı adamlardan da pek hoşlanmazdık zaten. bizim derdimiz dışarıda soğukta ellerini ovalayan işçi donmadan topladığı kartonları eve götürmeye çalışan çocuk oldu işte bu yüzden aşıktık ilkbahara grup yorum dinlerken gelen bahar güneş doğacak açacak çiçek diyordu sessizce çalan bir devrimcinin kulaklığında ne güzeldi ki düşünen bir gençlik hayali işte bu yüzden gece yattığımızda bir kadın değildi düşüncemiz toplumdu, düzendi, ezilenlerdi. benim gibi düşünen çok insan vardı hayali olan düzen hayal eden, çalışan, sadece hakkını isteyen ama biri kardeş gibiydi candı, sohbetlerinden keyif aldığım, sabaha kadar şakalaşmaktan bıkmadığım, kitaplarını verdiği omzumda bir eldi serkandı. bir diğer elde efeydi. denizi sevdik biz, ilkbaharları, kırlangıçları. çoğu zaman tahta taburelerde çay içerken duyulan huzurdu gelecek. yan tarafta edilen muhabbetin anakonusuydu memleket hali geleceğe duyulan endişeydi, alnın kırışmasıydı efkarla çekilen sigaranın dumanı. sezen çalardı bir taraftan yırtık bir afiş seni gördüm duvarda diyordu oda devrimi anlatıyordu. kaldırımlar biliyordu bir devir muhteşemlerdi ve bizde bir devir muhteşemdik, güz güneşinden hüzünlü ilkyazdan şendik, bizi düşündüren memleket haliydi okuduklarımızdı 20 yaşında bana ve bize bunları yazdıran düşündüren sokağa döktüren. anarşist bunlar deyip bize vatan haini gibi bakanlara, geleceği düşünmeyenlere her gelen güçlü iktidara razı olanlara karşı pek birşeyde söylemedik okuduk yazdık okuttuk. bizim gençliğimize anlam katan buydu. bir fikir, bir nesildik, kardeşlik oku çocuk, soran olursa denizdendir denizden.
aşk olsun aşk olsun aşk olsun sana çocuk aşk olsun
acıyorsam sana anam avradım olsun
elbette türkiye'de en uzun koşuysa devrim
o onun en güzel en güzel yüz metresini koştu
ilk o fırladı lüverden en sekmez mermisiylen
en hızlısıydı hepimizin en hızlısıydı hepimizin
ilk o göğüsledi ipi.