bugün

görsel
görsel
Adam bildiğin ortadoğunun che guevarasi olacakken katledilmiş bir devrimcidir.
Aynen kanks. Banka soyan adamı sırf zevk oldun diye astılar..
Badiler önce şunu netleyelim. Terörist kime denir? Sonra bu eylemleri adı geçen kişi yapmış mı ona bakalım. Bu meseleyi aristo'nun kılıcı gibi ortadan ikiye ayırır.
Bal gibi teröristtir. Banka soymuştur, askerle polisle çatışmaya girmiştir. El fetih terör kamplarında eğitim almıştır. Gezmiş'in amacı zaten kemalist cumhuriyeti yıkıp komünist bir devlet kurmaktı. Bu da onu basbayağı terörist yapar. Ee gomanisttir, ne yapsa yeridir.
Elfetih kamplarinda eğitim görmedi filistin demokratik halk kurtuluş cephesindeydi ayrica fkö çatısında terörist olmaz hamasla kariştirdin herhal.
Fkö Filistin davasını satmış Yahudi yalayıcısıdır yani terörist israilin yandaşıdır.
Samsundan ankaraya atatürk yüruyusu yapmis yinede yaranmamis ulusalcilara.
Halbuki yasasa ataturkcu dusunce derneginin baskani olacak kapasitede bir insan.
Bencede terörist degil.
Tam tersi hamas israil tarafindan kuruluş asil arkada tabi bizim coniler var sorun fkönün marksist olmasi laik olmasi solcu olmasi tabi.kapitalist amerika diyorki israil kardeş bu müslümanlari sadece dinle güderiz gel bir örgüt kuralim dinci şeriatci hem birbirlerini yerler hemde ortadoğuda solculuğu bastırırız.
Lan siz milliyetçi - sosyalist kavgası verirken dinciler kazandı. Devleti ele geçirdiler, istedikleri gibi at oynatıyorlar. Allahtan çok korkulan generalleri kepaze ederek hapislerde süründürdüler.

Hala deniz gezmiş falan tartışıyorlar aq.
hep derim... bu ülkede sağcı veya solcu, ateist ya da dinci, akp chp hdp mhp vb ideoloji din kimlik kıl tüy tartışması yapan herkes aynı zeka seviyesinde ve aynı bakış açısında. bir kere anarşist-anarşizm ile terörist-terörizm arasında farkı bilmeyecek kadar bir cehalet içindeler. yalnızca biz değil, tüm dünya böyle artık; 21 yy cehaletin yüzyılı olacak.

clement duval, 1886 da yargılandığı mahkemede yaptığı savunmada "memur beni kanun adına tutukladı, ben onu özgürlük adına tokatladım" demesinde acaba kropotkin tarafından dikkat çekilen "yasalar adalet duygusunu geliştirmemiştir, onu mahvetmiştir" gerçeği yer almıyor mu?

landauer anarşiyi taleplerin değil de yaşamın bir meselesi olarak görür. günümüzde terörizm yaşamın değil de taleplerin bir meselesidir. terörizm bireysel olarak ortaya çıkmış bir olgu değildir. terörizm idarenin-gücün, bu gücün aktörlerinin taleplerini dikte edebilmesi için ortaya çıkardığıdır.
bugün ukrayna veya filistinde ölen kadın çocuk yaşlı sivil masum insanlar yaşamın gerekliliği için değil idarenin gücün istediği için talep ettiği için ölüyor ki bu terörizmdir. onların talebi barış yaşam değil; talep ettiği savaş ve ölüm (terörizm) önemsenmeden gücü istiyor. gücü idareyi hakimiyeti ele almak için savaşan, savaştığı taraf-düşmanı kadar kötüdür.

anarşizm ise bireyseldir. yaşamın bir bir meselesidir. güce idareye ve onun varlığını sürmesi için bireye dikte ettiği hukuka, önemsemediği bireysel haklara karşı kullandığı güce, bireyi biçimlendirmek istediği inanca, düşünceye, aidiyet duygusuna karşı çıkmadır anarşizm. anarşist gücü ele geçirmeye çalışmaz, eğer gücü ele geçirmeye kalkarsa savaştığı düşmanı kadar kötü olup yeni bir zorbalığa bu zorbalıkta anarşizm zorbalığı olacağını bilir.

anarşist inanmaz, körü körüne bağlanmaz, sorar sorgular. inanmama olmadan, sorgulama olmadan, acaba diye şüphe duymuş olmadan bir insan ne kadar çok şeye inanırsa o kadar az şey bilir. ne kadar az şey bilirse o kadar aptal olur. ne kadar aptalsa o kadar kolay yönetilebilir. bu yönetilen insanlardan terörist çıkar.
21 yy cehaletin yüzyılı olacak derken asıl dikkat çekmek istediğim konuyu anladınız mı? savaşlar, terörizm cehaletinin gayri meşru çocuğudur.

anarşizmi Henry George tarafından dikkat çekilen "insanları faziletli ya da dindar kişiler haline getirmek veya aptalları kendi ahmaklıklarının sonuçlarından korumak hükümetlerin işi değildir" düşüncesine benzetebilirsiniz. içkiye zam yaptıkta içki içmekten vazgeçmeyen insan anarşist olur.
oysa, ben gidip Starbucks da kahvemi içerken ya da tezgahımda coca-cola satarken gelip bana israili protesto ediyorum diye kahvemi içermeyen kolamı sattırmayan beni veya müşterileri rahatsız eden terörist olur.
bir ara değineceğim de zamanım yok.
ülkemizde israil protestosu yapıyorum diyenlerin eylemleri artık anayasaya ve ceza kanunlarına göre suç seviyesine geldi. kimse bunu fark etmiyor mu yoksa önemsemiyor mu ya da cehaletinden mi veya bırakalım zamanla bu davranış söner diye mi bekleniyor?
Eskiden bu tip toplulukların kurtuluş arayışına buldukları yanıt Marksist veya Leninist yaklaşımdı. Bu gün ise el kaide'nin ladini veya taliban'ın mola Muhammed'i benimseniyor. Olaylar, oyuncular hep aynı ancak kılıf sürekli değişiyor. Bu olaydan ülkemizde en iyi nemalanam Sia'cılar (siyasal islamcılar) oldu. Bakıldığı zaman dün PKK terör örgütü içerisine sızıp bunlar marksist diye diyarbakır'da, batman'dan PKK militanlarını kendi çıkarları için katleden Hizbullah bunun ile yetinmeyerek doğu illerinde özellikle Kürt asıllı hemşerilerimize karşı silahlı saldırılara geçtiler.yetmedi şehit Gaffar Okan ve meslektaşlarını da şehit ettiler. Bölgede PKK derdi ile uğraşan sivil halkın başına birde Hizbullah çıktı. Gaffar okan'ın şehitliği sonrası günlerce sokaklarda gösteriye çıkan halk sonrası silahsızlanıp "Mustazaflar Derneği " adı altında sivil toplum kuruluşu olmaya çalıştılar lakin bu esnada karşılarına Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi çıktı ve “Hizbullah terör örgütünün amacı doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle kapatıldı. Bunun üzerine bu kez de, 2012’de, partileşme kararı alındı ve Hür Dava Partisi yani HÜDA PAR kuruldu. Son seçimde Erdoğan ile aynı safta yer aldılar, ve sonuç olarak 4 kişi dahi de olsa TBMM'de koltuk edindiler. Dün devletin terörist gerekçesi ile kapatıp, daha sonraso parti ile meclise giren Hizbullah terör örgütü listesinde oluyorda 7 Ekim'de israil sınırına yakın yerleşim yerlerinde sivil halka kurşun saçan Hamas nasıl " mücahit" oluyor orası da ayrı bir konu....
Şehit Gaffar okan'ı ve şehit meslektaşlarını rahmetle anarım. Gelelim bu günün ideolojisi olan sia'ya halk'ın büyük çoğunluğunun ıslarla son 20 küsür senedir başımızda tuttuğu bu ideoloji yüzünden memleketten gidenin haddi hesabı yok. Ama herkes mutlu... Peki bunu sağlayanlar, sadece dönemin siyasi partilerinin başarısızlıklarımıydı yoksa ülkede sağcı-solcu kavgasını ateşliyen baş aktörlerinin de etkisi yokmuydu ? Biz halen bunların yaptığı terör eylemlerinin sonucunu çekerken artık benim için o terörist mi bu örgütçümü kavgası yapmak istemiyorum. Tek istediğim şey huzur içinde yaşamak. Sivile ateş açan, provakasyon yapıp kamu malına zarar veren, askere,polise, devletin eğitimi için gönderdiği öğretmenine, sağlık çalışanına saldırıp şehit eden terör örgütleri ne kadar terör örgütü ise Banka soyan adam, polise kurşun sıkam adam teröristtir. Net !