bugün

Genel olarak babanın ismini yaşatmaya dayanır.
Kimi zaman batsız isminiz olabilir, kimi zaman dedenin babaya attığı kazıklardan ötürü ismi taşımaktan nefretteedilebilir.
Bir de dede evine gidince babaannenin yada anneannenin küçük bilmemne diye çağırmasına sebep durumdur.
(bkz: orkun berke dede).
dedemin yaptıklarının tam tersini yaptığım zaman, babannemin bana "ne biçim ovaniova'sın sen?" diye çıkışmasına sebep olan eylemdir.
bundan daha onur verici bir şey olamaz. hele ki annenizin babası olmasına rağmen, adını ve soyadını, yani ikisini birden isim olarak taşıyorsanız*.

- çünkü o öyle bir dededir ki bu yaşına kadar imkanları dahilinde, bir söylediğinizi ikinci kez tekrarlatmamıştır bile, emekli olmasına rağmen.

- çünkü taa ki siz lise çağlarına gelene kadar, geceleri üstünüzü açıyorsunuz diye hep anneanne ile ikisinin arasında yatırmıştır sizi.

- çünkü sevgisinden dolayı, yorulma diye, bebek arabası diye bir şey icat olmuşken bile, omuzunda gezdirmiştir hep, papucunuzu yere değdirmemiştir.

- çünkü hastanede komada yatarken, bilinci kapalıyken bile tek söylediği sözün sizin adınızı sayıklamak olmasıdır.

- çünkü o uyurken tv izlediğimiz esnalarda, uykusunda konuşurken bile anneanneye "SirRaiD'e yemeğini yedirdin mi?" diye sorduğuna şahit olursunuz onlarca kez. uykusunda bile siz varsınızdır.

- çünkü uzanmış tv izlerken "çok susadım" dediğinizde bile, hemen ayağa kalkarak suyunuzu getirmiştir, hem de herzaman.

- çünkü öyle bir sevgidir ki aranızdaki; bunu anlatacak ne bir kelime vardır, ne de örneğini gösterebileceğiniz bir hadise.

- çünkü daha uzatabilecek o kadar çok örnek vardır ki, sayfalara sığdırılmaz. işte onun için böylesine mübarek bir insanın adını ve soyadını isim olarak taşımak dünyadaki en onur verici, en gururlu hadise olmaktadır...
(bkz: berkecan dede)
günümüzdeki çocuklara koyulan bulut atlas gibi isimlerden daha iyidir.
sacma bir gelenek... genelde arapca isimleri olan insanlarda bu gelenek yasatilir.
(bkz: ata m dedem adını taşımalakla gurur duyuyorum)
saçma sapan tespitlerimden bir yenisini daha ekliyorum sözlük ama ilk aşkım da son aşkım da hep dedelerinin isimlerini taşıyorlar. sıkça rastlanan bir durum olması kuvvetle muhtemel olup bu bir tesadüf de olabilir.
dedeniz babanızı o kadar çok sevmiştir ve üzerine titremiştir ki babanız onun adıyla anısını sizinle yaşatmak istemiştir, onu göremeyecek olsanız bile. tıpkı sevildiği gibi sever sizi.

evlat sevmeyi babadan öğrenir.
iddia ediyorum on mehmetten dokuzu dedenin adını taşıyan gruptadır. bence gereksizdir dede adı taşımak. yine de saygı duyarız.
Babanın dedesinin adını veya dedenin babasının adını taşımak değil.
Güzel bir geleneğimizdir. Dedemizin hiç bir zaman unutulmamasını sağlar.
korkut isimli bir dedenizin olmasından ötürü hikaye olabilceğiniz durumdur.

(bkz: dede korkut hikayeleri)