1. 1.
  hukuki bir terimdir.meşru, haklı, hukuki, kanuni anlamlarına gelmektedir.
  4 -1 ... lilith
 2. 2.
  de facto tanıma, devleti tanıma yollarında kullanılan latince bir terimdir. bir diğeri de jure tanımadır. de jure hukuki tanıma, de facto ise fiili tanımadır. yani, ikisi arasındaki fark, (bir devleti) de facto tanıma geri alınabilir, de jure tanıma geri alınamaz.
  2 ... kisladankampuse
 3. 3.
  1- Hükmen, haklı, meşru olarak. Bir şeyin de jure olarak var olması onun varlığının veya varlığının meşruluğunun pozitif hukuk tarafından tanınmış olarak var olmasıdır.

  2- Bir şey de jure olarak varsa onun varlığı hukuki olarak tanınıyor demektir.
  2 ... lilith
 4. 4.
  hem hukuki hemde coğrafi bir kavram olmakla beraber bu kavramın 2 anlamının birbiriyle alaksı yoktur . Bu sebeple cümle içi kullanımına bakılması , kelimenin hukuki mi coğrafi mi olduğunu kavramamızda bize yardımcı olacaktır .
  2 ... atwinke
 5. 5.
  tarafsız anlamına gelen hukuki terim..
  ... kadrolu cikarci
 6. 6.
  De jure, Latince deyim. "De jure", de facto teriminin karşıtıdır. "Kanuna göre" veya "hukuki olarak" manasında gelir.

  Yasal bir durumu tartışırken "de jure" konu hakkında kanunların ne söylediğini, "de facto" ise gerçek hayatta uygulamanın nasıl olduğunu belirtir. Yani "de jure" olması gerekeni, "de facto" ise olanı ifade eder.

  De Jure bir ülke veya bir hükümetin yasal olarak yürülükte bulunan kıstasları istikrarlı bir şekilde memnun etmesi anlamına gelmektedir.
  1 -1 ... ece kscg
 7. 7.
  örnek verecek olursak kktc de jure olarak kıbrıs cumhuriyeti içerisindedir.
  ... den yparxei gyrismos