bugün

Akpnin yeni stratejisi. Barajın yüzde 7ye indirmeye çalışılması gündemde. Bunun demokrasiyle alakası yok. Madem düşüreceksiniz yiyorsa komple atın barajı da o zaman görelim milli iradeye saygıyı.
nedense cinsel çağrışımlara neden olan bir isme sahip sistemdir.

--spoiler--
cerrahi müdahale ile daraltılan bölgeden rahme...
--spoiler--
Prof. Dr. Sancar, "daraltılmış bölge sistemi" ve "dar bölge sistemi"ne ilişkin şu değerlendirmeyi yapmış:
----------------------------------------------------------------
'Dar bölge sistemi BDP'yi bölgeye hapseder'
-----------------------------------------------------------------

"Daraltılmış bölge sisteminde, baraj yüzde 5'e düşse bile, bir çok yerde küçük partilerin aleyhine işleyecektir, özellikle AKP'ye haksız bir avantaj sağlayacaktır.

Dar bölge sisteminin ise daha başka tehlikeleri var. Dar bölge sistemi yine çoğunlukçu bir anlayışı daha fazla yaygınlaştıracak. BDP'yi daha çok bölgeye hapsetme gibi bir etki doğuracaktır. Dolayısıyla BDP'nin ve Kürt hareketinin Türkiyelileşme ve bütün Türkiye'yi kucaklama çabalarını seçim sistemi yoluyla engellemek gibi bir etki doğurur.

Benim tercihim yüzde 5 barajı ya da barajsız bir şekilde mevcut sisteme devam edilmesi. Muhtemelen baraj yüzde 5'den daha aşağıya düşmeyecek. Bu durumda şimdiki nispi temsil sistemi değişmeden yüzde 5 barajı, temsilde adalet ve demokratikleşme için çok daha iyi olur.”
Dikkat! Dar bölge sistemi ile Daraltılmış bölge sistemi birbirinden farklı şeyler.
türk siyasetini iki partili hale getirecek dandik sistem.
vekil sayısının artması sebebiyle benim tahminimce daraltılmış bölge seçim sistemine başvurulacak. Açıkçası benim tahminimden öte yeni sistem bunu bir zorunluluk haline getiriyor. dolayısıyla bir Türk milliyetçisi olarak bizim kendi içimizde 'evet' diyen birkaç ülkücüye maalesef anlatamadığım durumun da ta kendisidir.Maalesef yeni sistem ile birlikte vekiller seçilebilmesi için Türkiye 600 bölgeye parçalanacak ve her bölgede birinci çıkan parti vekili götürecek.

Aynı şekilde bu sistemin Türkiye'de haksızlığa yol açacağı ortada, MHP gibi partiler %20 oy dahi alsalar belkide meclise 20 vekil sokamayacaklar. Ve HDP gibi dar bölgede etkin olan partiler şartlar zorlanırsa ana muhalefet bile olabilecek seviyeye gelecek. işte bu sistemde küçük partiler eriyip meclisi fiilen 2 partili hale dönüştürecek.

Ve aynı zamanda CB seçimleri turlama usulüyle yapılacak. Bana göre RTE 'ye bu sistem birileri tarafından dayatıldı. Çünkü kendisi için çok riskli ilk turda kazanamadığı taktirde 2.turda eğer karşıdaki aday merkezden ise kaybetmesi muhtemel olabilir. Ki RTE'nin söylediği %50 artık yok. Alacağı oy aşağı yukarı %44-45 bu da Türkiye'de ılımlı bir dil yürütmesine sebep olacak. Bu da kendi tarafını nasıl etkiler bilemiyorum. Kısacası 2019'da dengeler değişebilir.
güncel Önemli Başlıklar