bugün

Leonard Cohen'in aşmış şiiridir. Adamımız şair, münzevi ve hayattan müstafidir. iyidir. çok iyidir.
Bu sözlerle, bu müzikle, bu ses tonuyla insanın dans etme isteğinin gelmemesi anormal bir durumdur. Sevgiliyle dinlenilebilecek en güzel dans şarkılarından birisidir.
dinlenebilecek en romantik, en duygusal ve insanın içine işleyen şarkılardan biridir. düğünlerde gelin ile damadın pistteki ilk dansında çalındığı sıklıkla görülür.
tam bir düğün şarkısıdır. sözleri:

Dance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic 'til I'm gathered safely in
Lift me like an olive branch and be my homeward dove
Dance me to the end of love
Oh let me see your beauty when the witnesses are gone
Let me feel you moving like they do in Babylon
Show me slowly what I only know the limits of

Dance me to the wedding now, dance me on and on
Dance me very tenderly and dance me very long
We're both of us beneath our love, we're both of us above

Dance me to the children who are asking to be born
Dance me through the curtains that our kisses have outworn
Raise a tent of shelter now, though every thread is torn

Dance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic till I'm gathered safely in
Touch me with your naked hand or touch me with your glove
aktüel dergisi'ndeki bir araştırmaya göre meşhur köşe yazarlarımızın -artık aklınıza kimler gelirse- ortak zevklerinden birisi.
kesinlikle süper bir şarkı.Dinlerken etkilenmemek mümkün değil.
"ra raaa rarararararaaa " şeklindeki dünyanın en salak nakaratına sahip şarkı.
madeline peyroux'un mükemmel parçası.

"Dance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic till I'm gathered safely in
Touch me with your naked hand or touch me with your glove
Dance me to the end of love" satırlarıyla akıllara kazınır.

çocuklu, perdeli kısmına girmiyorum bile.

keman,
panik,
çıplak eller
ve aşk.
ironik bir şarkidir.
bir leonard cohen klasiği ... çok çok güzel bir şarkı tüylerimi diken diken eden türden.
klibi de ayrı bir güzeldir.1994 yapımıdır. ve cohen ustanın haline tavrına dikkat ederseniz,teomanın da kliplerindeki tavırlarının kökenini görebilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=7pA5UhNaYw0
orjinal videosunun linki verilmiş muazzam şarkıdır. lakin olayın asıl koptuğu nokta 1994 tarihli cohen live albümü için yeniden çekilmiş olan ikinci videodadır.

http://www.youtube.com/watch?v=yIdZ-rRnUkg

leonard cohen kim onu dahi bilmeyenlerin bile zevkle izleyeceği bir videodur.
dans et benimle güzelliğine dek,yanan bir kemanla
dans et benimle panik boyunca,güvenliğe kavuşuncaya kadar.
beni bi zeytin dalı gibi kaldır ve eve dönen güvercinim ol.
dans et benimle,aşkın sonuna dek.

bırak güzelliğini tanıklar gittiği zaman göreyim.
hareketini hissedeyim,Babil'de yaptıkları gibi.
bana yavaşca göster,ancak sınırlarını bildiğim şeyi.
dans et benimle aşkın sonun dek.

dans et benimle düğüne doğru,dans et hiç durmadan.
benimle çok nazik dans et ve çok uzun.
ikimiz de aşkımızın altındayız,aşkımızın üstündeyiz
dans et benimle aşkın sonuna dek

dans et benimle doğmak isteyen çocuklara dek
dans et benimle,öpüşmelerimizin aşındırdığı perdeler boyunca
sığınak olacak bir çadır dik iplikleri yırtık olsa da.
dans et benimle aşkın sonuna dek.
Dans Et Benimle, Aşkın Sonuna Dek..Dans et benimle güzelliğine dek, yanan bir kemanla.dans et benimle panik boyunca, güvenliğe kavuşuncaya kadar. Beni bir zeytin dalı gibi kaldır veeve dönen güvercinim ol.Dans et benimle aşkın sonuna dek.Bırak güzelliğini gittiği zaman göreyim.Hareketini hissedeyim. Babil de yaptıkları gibi. Bana yavaşça göster, ancak sınırlarını bildiğim şeyi. dans et benimle aşkın sonuna dek.Dans et benimle düğüne doğru, dans et hiç durmadan.Benimle çok nazik dans et ve çok uzun. ikimiz de aşkımızın altındayız, aşkımızın üstündeyiz. Dans et benimle aşkın sonuna dek.Dans et benimle doğmak isteyen çocuklara dek. dans et benimle, öpüşmelerimizin aşındırdığı perdeler boyunca. Sığınak olacak bir çadır dik ipleri yırtık olsa da. dans et benimle aşkın sonuna dek.

cohen in içinden martılar geçen sesinden yağmurlu bir akşam üstü dinlendiğinde , herşeyi bırakıp sevdiceğinizle kilometrelerce kaçıp gitme isteği uyandıracaktırki aşkı onun kadar cisimleşebilmiş dillendirebilen bir sese daha rastlanmamıştır henüz..
* özellikle yağmurlu havada dinlenebilen yegane şarkıdır.

içinde kesinlikle ritm olan şarkıdır. "let me see your beauty when witnesses are gone" satırıyla olayı bitiren bu şarkı genellikle gelin - damat dansının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir.
şarkı için yapılmış en güzel klip tarantino'nun da oynadığı kliptir. şarkıyı daha da fazla sevmeye sebebiyet veren bu klip için: http://www.youtube.com/watch?v=oV5jjzwF5IU
leonard cohenin en güzel şarkısıdır bence; eski versiyonu kesinlikle dinlenmemelidir çok kötüdür asıl dinlenmesi gereken konser kaydıdır. çünkü konserde leonard cohen'in sesi oturmuştur* ve gençliğindeki gibi kulak tırmalayıcı değildir. bir de şarkı, dinleyicilerin alkış sesleri eşliğinde başlar ki tüyleri diken diken eder.
gerçek hali dance me till the end of love olabilir. olmayabilir de gayet. bu benim biramın olmadığı gerçeğini değiştirir mi ? değiştirmez.
bir istiklal caddesi şarkısı.*
leonard cohen'in en bilinen ve bana göre en güzel şarkısıdır. buğulu buğulu sesiyle ne de güzel söyler.
leonard cohen'in acayip karizmatik ses tonuyla ''dance me '' dediği güzel şarkıdır.
leonard cohen'in sesi insanı bi hoş yapar..etkilenmeyen yoktur heralde bu şarkıdan..bu şarkıda en bilinen şarkısıdır.bence şarkının çok iyilik bi hali yoktur ama leonard'ın sesiyle insanın tüylerini diken diken eder..
durup duruken, birden bire beynimin içinde melodisi beliren ve mırıldanarak bu saatte evin içinde annemi televizyonun karşısında mayışmış vaziyette bulup onun elinden tutup dansa kaldırdığım, annemin boş gözlerle bana bakmasına müteakip "oğlum iyi misin sen" cümlesini sarfetmesini sağlayan, benim de uzun zamandır dile getirmediğim şekilde "hiç bu kadar iyi olmamıştım" cevabını verdiğim, leonard cohen şarkısı.

eklenti: bu şarkı ile ilgili hiçbir anım olmamasına rağmen, her dinlediğimde enteresan bir şekilde bana kırmızı şarabı hatırlatır.
Yanık bir keman sesinde tüm güzelliğinle
Dans et benimle
Savrulduktan sonra huzura erene dek
Dans et benimle
Al beni götür yurduma
Dans et benimle
görmeme izin ver güzelliğini el ayak çekildiğinde
Dans et benimle
Hissetmeme izin ver hareketini
Dans et benimle
sınırlarımı aş göster bana usulca
Dans et benimle