bugün

Bugün daha net gördüğüm gerçekliktir. Cumhuriyetin ne olduğunu bilmeden sadece atatürk'ün sözleri arasında geçen bir kelime ve bu sebeple önemli bir hazine olduğunu düşünenler var bu ülkede.

Cumhuriyet bir yönetim biçimidir ve demokratik ülkelerde halkın yönetim biçimini anlayıp kabullenmesiyle mümkün olur. Şimdi cumhuriyet şudur/budur tarzı cümlelerle ya da atatürk'ün sözleriyle ilköğretim okulunda vatandaşlık bilgisi ders kitap içeriği şeklinde bir yazıyı burada sunmayacağım.

Sorunun temelinde, cumhuriyetin birden ilan edilmesi vardır. Hilafetten ve Saltanattan kurtulmak adına bir çırpıda rejim değiştirince halkın bunu özümseyememesi normal. Cumhuriyet zamanla halka bu ülkenin rejimi olduğu sindirilerek anlatılsaydı, bugün cumhuriyetin iyi mi kötü mü olduğunu kimse tartışmaz, sivrilmeler olmazdı. Çünkü bilinçli halk ancak hak ettiği şekilde yönetilir. Cumhuriyet ilan edileli 86 yıl olmuş ve önce kendinize sonra da etrafınızdakilere sorun bakalım cumhuriyet nedir? Ne işe yarar?

Cumhuriyetin anlaşılmamasının sonuçlarına daha fazla katlanmak durumunda kalıyoruz son dönemlerde. Birbirine düşman gözle bakan ayrışma içinde bir halk ve nereden beslendiği henüz anlaşılamayan duygusal bir aptallık hakim. Bu konuda bilginiz yetersizse, elinizin altında bulunan interneti öğrenmek için kullanmanızı tavsiye ederim. Ama sadece atatürk'ün sözlerinden ve cumhuriyetin ilanını içeren yazıları okumayın. Zira bulunduğunuz noktadan bir adım ileriye gidemezsiniz.

Su an ki yönetim biçiminin cumhuriyet biçimi olduğunu zannedenler, cumhuriyetin ne olduğunu hala anlayamamış olanlardır. Cumhuriyet birkaç partinin seçim döneminde reklamını yapıp, yönetim biçimleri konusunda bilgi sahibi olmayan bir halkın duygu ve istekleri yönündeki propaganları ile hükümetin başına geçmesidir sadece. Seçilen parti önderleri tarafından kurulan hükümet, halkın içinden ve halkın seçimi ile kurulmuş gibi görünmektedir. Ve bizlerde demokrasinin serin sularına kendimi bırakıp, ohh ne güzel demokrasi ve cumhuriyet şakşakçılığı yaparız. Anca da kendimizi kandırırız. Çünkü en fazla (5 yıl dolmadan genelde seçim yapıldığı için) 5 yıllık bir süreçte halkın sorunlarını çözmek mümkün değildir. iktidar ne olduğunu anlamadan hoop yeniden seçim. Halk zaten bocalama içinde, bir de buna sözde aydınların çarpık düşüncelerini katınca içinden çıkılamayan bir siyaset şekliyle karşı karşıya kalıyoruz.

insanız, zaaflarımız var. Biz anlayamadık da siyasetçiler mi anladı sanki cumhuriyetin ne olduğunu? Hayır. Anlayamadıklarının en açık göstergesi de, nasılsa 5 yıl sonra koltuğumdan olacağım, cebimi ne kadar fazla doldurursam kardır anlayış ve davranışlarıdır. Tabi bu arada koklatır gibi hizmet sunuyorlar halka koltuk sevdasına tükürdüklerim. Ama bir sonraki seçimlerde yine seçilebilmek ümidi ile. Kusura bakmayın da, seçtiğimiz insanların cebini doldurmasına zemin hazırlayan bizleriz. Ve bu bilinçlenmedikçe devam edecek.

Sözlük içinde de biraz araştırdım bu konuyu. Örneğin, cumhuriyet başlığı altındaki 448 entryden sadece 30 tanesi cumhuriyetin tanımı ile ilgili. Bunlardan 5 tanesi bkz, 7 tanesi "atatürkümüzün bizlere armağanı olan yönetim biçimi" şeklinde ibare ve geri kalanlar da Atatürk'ün cumhuriyeti anlatırken söylediği sözlerden birer cümleydi. Daha enteresanı ise, demokrasinin tanımı olan "halkın kendi kendini yönetmesidir" ezber cümlesi, cumhuriyet rejiminin tanımı zannedilmekte. Birbiriyle bağlantılı ama birbirinden tamamen farklı kavramları kısa cümlelik özetlerle karıştırmak da marifet doğrusu.

Başlık altında geri kalan 418 entry ise cumhuriyet gazetesi ile ilgiliydi. Zaten bizler bir kavramı ancak maddeleştiğinde konuşabildiğimizden, bu kadar çok ve nerdeyse birbirinin aynı olan hakaretleri, karşı tarafa iletme şeklindeydi.

Eğer cumhuriyet gazetesini merak ediyorsanız, cumhuriyet başlığını okumanızı tavsiye ederim. Okurken çokça güleceğinizi de garanti edebilirim.

Gazete ile ilgili olarak "atatürk tarafından kuruldu, desteklememiz lazım o bizim değerimizdir" saçmalığına karşılık olarak, sadece şunu söyleyebilirim; Atatürk tarafından kuruldu diye, bugün bu gazeteyi korumamız ve kollamamız gerekmiyor. Çünkü gazetenin despot tavrı, içerisindeki çirkinlikleri örtmeye yetmemiştir. Bunu da herkes bilir. Lakin dediğim gibi, atatürk'ün önderliğini ettiği ve şuan atatürk'ün izinde olmayıp da başka mecralara dalan bir gazetenin şu düşünce yanlışlığından uzaklaştırılması gerekir. Bu ancak, insanların duygusallığını kullanıp, düşünmelerine engel olmaktır.

Hülasa;
Cumhuriyet, bir rejimdir ve Türkiye cumhuriyeti halkı ne olduğunu bilmediği bir yönetim biçimi ile yönetilmektedir.
-mahmut söyle yavrucum cumhuriyet nedir?
-cumhuriyet insanın kendine yakışanı giymesidir