bugün

"dördüncü kattan atlayamaz" demeyin, atlıyor şerefsiz.
- karton koli içinde beslemeyin, hele hele altlarına gazete sermeyin. bu onların ölümüne neden olur. gerekirse taşın tuğlanın üzerinde besleyin, dilediği gibi hareket edebileceği için ölmez.

- hava ne kadar soğuk olursa olsun, isterse kar yağsın, bulundukları yuvanın üzerine "sıcak olsun aman üşümesinler" deyip bez, başörtü vb. ile kapatmayın, eğer kapatırsanız nefes alamamaktan dolayı ölmeleri garantidir. halbuki açık kalsa soğuk onları öldürmezdi.

- içtikleri su daima yanlarında olsun, sabah su verip, gece sularını almayın, diledikleri vakit su içsinler.

- içtikleri suyun kabının içine girmelerini engelleyin, ayakları ıslanırsa ölürler. tavsiyem, ufak bir saksı altı tabağının tam ortasına, hani hassas teraziler var ya pazarcıların kullandığı, meyve sebze tartmak için ağırlıklar vardır. ondan koyun, suyun içine girmelerini önler.

- civcivlerin bulundukları yerde, boğulacakları kadar su ile dolu bir kabı ağzı açık unutup civcivler ile baş başa bırakmayın, meraklı hayvanlar içine atlar muhakkak ve kadim sonuç, boğularak ölmek...

- civciv alırken bir tane iki tane civciv alınmamalıdır, en az dört civciv gerekir zira bu hayvanlar yan yana durup birbirlerini ısıtıyorlar.

- bir de pazardan almayın abi civcivleri, %90 ı horozdur. daha yumurtayken ayrıştırıyor civciv satanlar horozla tavuğu, size horozu kakalarlar tavuk diye, ben henüz bu işlerde toyken şerefsizin biri "bah dört tavuh goydum buraya, horozlar bir buçuh, tavuhlar iki buçuh, dört tavuhtan borcun on lira" deyip de dört horoz kakaladığını bilirim.
tavsiyem ziraatlerden alın civcivleri, ekseriyeti tavuktur.

(bkz: hehe ne sandınız oğlum yılların tecrübesi)

en önemli edit: pazardan almayın civcivleri, çünkü pazarcılar halk gorsun de alsın mantıgıyla civcivleri acık kafaslerde veya ustu acık kutularda satıyorlar. butun gun orda bekleyen civciv ya rüzgardan ya soguktan üşür hasta olur.

civciv dediğin narin hayvandır, pazardan aldığın zaten sen eve getirene kadar ölmesine neden olacak olan şifayı kapmış olur bakmayın öyle canlı göründüğüne. iki gün içinde ölür, sebebi de pazarda bir onun sağlıgına dikkat edilmiyo olmasıdır.

çünkü o bir bebek, ve bebeklere de her an iyi bakmak gerekir.
- karın kışın ortasında hadi uyuyun deyip en sıcak odaya koymayı çözüm sanmayın. onlar yine de üşürler. bu yüzden bir masa lambasını yere indirip, üzerlerine açın. böylece ısınacaklar.
- sevmeyin. mümkünse kendinizi seviyor iken hayal edin. çünkü siz seviyorken onlar korkarlar. genelde de korkudan ölürler civcivcikler.
- illa da sevmek istiyorsanız bilemicem, yalnızca ayakları sıcaksa sıçmaları yakın demektir. onu da diyim.
- marul ile beslemeyin şekerleri. boğazları henüz yutacak durumda değil.
- soğuk su vermeyin.
- ılık su verin.
- yemi fazla vermeyin, ergen dönemde doymak ne bilmiyorlar. sonra sabaha hepsinin kafa bi milyon olmuş bulursunuz, kımıldayamazlar. namazlarını kılarsınız ertesi güne.:(
- altlarına gazete serecekseniz, günaşırı değiştirin. gazete ıslanınca ayakları soğuk kapar hasta olurlar sonraaaaa...
- üstüne basmayın. hem o çıkan sesi unutmazsınız hayat boyu, hem azabınızı atamazsınız vicdandan.
- acaba kedi yer mi lan diye meraklanmayın. mangalda pişirir, keyfine bakar, kafayı bulur, yanında bi de rakı açıp sen de yicen mi la der. kedi şerefsiz bi hayvandır. kedi ibnedir.
- köpek yer mi hiç demeyin. acıkınca yutuyolar direk.
- bir de arada eğlenmek için bir iki solucan atın, smackdown izlemekten zevkli oluyo vallah.*
- bulgur severler, kendilerine has yemleri vardır. bunları da söylemeye gerek yok sanırım.
- yüzyıllar sonra gelen edit: bunlar büyüyünce tavuk horoz falan oluyo lan hep, aklınızda bulunsun.
boyamayın bu hayvanları.* ölüp gidiyorlar yoksa. renk renk güzel oluyor başta ama hemen ölüyorlar siz daha alışamadan yeni rengine. sonra öyle kafalarına da vurmayın sevme amaçlı da olsa, insan kafası gibi değil bunların kafası, hassas kafaları var, pata küte seviyorsun çat diye ölüyorlar yine. ele de almayın fazla, sevmeyin, ölme ihtimalleri artıyor yine. uzun lafın kısası bu hayvan evde ölüyor, ne yaparsan yap ölüyor arkadaş. ben de anlamadım.

yine moralim bozuldu ya.
kimseye emanet etmeyin yeter.civcivi neredeyse horoz haline getirdik 2 gün birisine emanet ettik, cenazesini almaya gittik daha sonra.allah belanızı vermesin ulan nankör kediler.
apartmanda besleniyorsa yere bakarak yürünmelidir aksi takdirde vıçk diye bir ses duyulabilir hem belki bozuk para bulursun.
balkona serbest bırakmayın. azcık kanadı çıkınca gaza gelip aşağı atlamış pezevenk.
ampulü kırmızı almayın, gece pavyon havası yaratıyor.
balkonda yaşatmayın. 5. kattan zıplıyorlar, 3. kattaki balkondan alınıyorlar.

--based on a true story--
sabahın 08:30'u, zil sesi, kapıyı açan uykulu bir megaloman agustos bocegi:
- özür dilerim megaloman agustos bocegi, bu saatte rahatsız ediyorum ama bizim civcivlerden biri atlamış balkondan. aşağıya baktık, caddede yoktu, tam o sırada senin balkonunda olduğunu gördük. yaşıyor, rica etsek alabilir miyiz?
+ hö! bunların hepsini salak bir civciv mi yapmış ya?
- evet, atlamış işte.
+ dur bir bakayım. buradan da 1. kata falan atlamış olabilir manyak!
- ekikiki...
megaloman agustos bocegi kişisi balkona gider ve gerçekten de o manyağın balkonda vik vik vik gezdiğini görür. korkup aşağı düşmesin diye binbir takla atarak manyağı alır ve sahibine verir, adının da yaşar konmasını söyler, öyle de olur. manyak civciv bundan 1,5 yıl sonra bir köpecik tarafından öldürülür.
--based on a true story--
ozzy osbourne ile munasebetinizi kesin. *
civciv kafesinden ele alındığında hemen yüzünüze veya kucağınıza almayın. bütün kanatlı hayvanlar ele alındığında yada insanların yakın temasında sıçıyorlar. üzerinize hatta ağızzınıza sıçabilir. birde ishal ise deymeyin civcivin sıçmığına.
onları beslerken üzerinize atlayabilirler. evlatlarımın hepsini götürdüler bak gene hüzünlendim. 15 tane civciv vardı çatıda ev sahibinindi, ara ara çıkar beslerdim onları. pilav bile yapardım onlar için çok severlerdi pilavı ama sonra büyüdüler diye gittiler, köye götürmüşler. 15 evladımı bir günde kaybettim. çok üzücü. ayrıca domatesi acayip seviyorlar. bu da kayıtlara geçsin. onları hep organik besledim çabuk büyüdüler. evet.
fazla elinize alıp mınıcklamayın derler. ben çocukken çok mıncıkladım, sabaha cenazeleri topladık, oradan biliyorum.
civciv besleyenlerin bilmesi gerekenlerdir. öncelikle bahçeniz yoksa "aman ben bulaşmayım, gerek yok" demeyin. asıl bahçede beslemek zordur civcivi. eğer şehirde yaşıyorsanız o civcivlerinizi sokak kedileri tek tek yiyecektir. engel olmanız pek kolay değil. geceleri de sokak köpeği tehlikesi var tabi. ufacık delikten kümese girerler. giremeseler bile sabaha kadar girmeye çalışıp rahatsız ederler, psikolojisini bozarlar civcivlerin. en iyisi ev. tabi ayrı bi oda vereceksin. banyoyu tahsis etmek de pek mantıksız değil aslında. temizlemesi kolay olur.
fazla yüz vermeyin büyüyünce tepenize çıkıyorlar**