bugün

(bkz: Köyde cinlere karışmak)
çok enteresan dans figürlerinin sergilendiğini düşündüğüm düğünlerdir.
gelinin, damadın ayağına basamayacağı düğündür.
Halay başının oytunkaran olduğu düğündür.
Cinlerin düğünü. Katılmanızı önermem.
nedense hep aptal çobanların anlattigi hikayelerdir. yok efendim bi uyanmış meger yedikleri keçi bokuymuş...
Avrupa'da poltergeist derlermiş.
Ters ayak halayları ile ünlüdür.
gözden uzakta yaparlar ama denk gelirsen aralarına alıp halay çektirirler.
Gece gece Çin düğünü olarak düşündüğüm başlıktır. (bkz: bismillahirrahmanirrahim)
Sucuk diye at boku yedirilmeye calisilan düğün. Büyük dedem yaşamış oradan biliyorum.
eğlencede sınır olmayan düğündür sabaha karşı apar topar biter vakitli ayrılmak gerekir. halay başı için kavga etmek için pek uygun ortam değildir.
genelde kırsallarda insanlardan uzak yerlerde dağ eteklerinde orman kenarlarında ova bitimlerinde nehir ağızlarının yanlarında gece geç vakitlerde uzaktan görülen düğünlerdir. her türlü gürültülü enstrümanları çok sevdiklerinden cin ahalisinin düğünlerinde davul zurna saatlerce aynı ritimde çalar. uzaklardan rahatsız edici parlaklıkta alevler ve etrafında dans eden küçük figürler görünür. oraya gitmeye kalksanız da zaten gayb perdesine çarpmanız olasıdır. yani düğünün içine zaten giremezsiniz yeterince yaklaştığında onların bariyerine çarparsanız ve orada iki olasılık vardır. ya düğün ehlini rahatsız ettiğiniz için cin eşrafı tarafından cezalandırılırsınız ki bu kabilenin karakteristiğine bağlıdır, ya da düğün anında kesilir ve tüm mahlukat ışık hızıyla oradan uzaklaşır. genelde ikincisi olur ama bazı kinci tehlikeli kabilelere denk gelirseniz birincisiyle karşılaşmanız daha olasıdır ve sizi bir kuyu kenarında sabaha karşı yüz felci geçirmiş şekilde baygın halde bulmaları çok yüksek bir ihtimal olur. her ihtimale karşı uzak durulması gerekir.
Ya cini gördünüz düğünü kaldı.
Kaçkarların yaylalarında özellikle ıssız dönemlerde ( yaz başı ve güz ) denk geldiğim ( horon ve tulum sesi ) düğünlerdir, inanmayanı bahsi geçen yerlerde misafir edebilirim.

Edit. Aklınca taşak geçenleri ciddi ciddi bekliyorum.
öyle bir şey yok efenim. dinlerden etkilenen bir grup köylü karanlıkta gördükleri koştura domuz veya kurt sürüsünü ruhani varlıkların düğünü şeklinde açıklamışlardır. veya muhtemelen yine aptal dini hikayelerden kaynaklı da ola bilir.

hiç şüphesiz ki düğün kavramı dünyanın her yerinde olmadığı gibi varsa eğer farklı boyutlarda da olmaz. düğün sadece belli bir bölgenin geleneğidir.
Beni misafir edebilirsiniz bi gün o zaman.
Aaaa! çağırmazsan valla gücenirim.
genelde köy yerlerinde evlerden uzak alanlarda olur.
ve ikram edilen yiyeceklerden yemeniz önerilmez. cebinize bilmediğiniz bir şey koyarlarsa bir sonraki gün besmele çekerek elinizi atın rivayetlere göre altın çıkabilir.
gece gece ormanlik bolgeden gelen "se, se, se ah, ses kontrol, se, se" nidalarıyla aklıma gelmiş olandır.

hayir davetiye de vermediler, verseler giderdim ama düğün telaşı mazur görmek lazım.

neyse yarin sabah yemeklerine gideriz.
Heeh gene başladık hadi bakalım.
Gördüysen bize de haber ver usta.
bunlara hala inanan var mı? cin varsa şimdi beni çarpsın yoksa sonsuza kadar sussun.
aldıkları 1404 soğan kabuğu asgari ücreti düğün salonu kirasına vermektense düğünlerini çayır çimende yaparlar.
Erik dalı gevrektir şarkısının dördüncü kez çaldığı düğündür. Aman sabahlar olmasın.