bugün

vefa bozacısının (yonca evcimik zamanında boza adlı şarkısının klibini orada çekmiştir) oradaki okuldur, açıkçası bok gibi bir okuldur, 1 yıl okudum ordan biliyorum, kel bir matematik hocası vardı ve sapıktı,aklımda başka bişey yok, gidiyorum.
(bkz: cibali karakolu)
hiç özlemedigim, kalitesi vasat olan, bana sadece yakınlarındaki birkaç kafeyle pide salonlarını hatırlatan, zamanında hayat bilgisidizisindeki müdüre benzer bir müdürü bünyesinde bulunduran lise.
cibali lisesi açık cezaevi,istanbul'un en kötü öğrenci kitlesine sahip okuludur.
müdürünün adı şeyhmus yazıcıolmalı yamulmuyorsam. yasemin yalçının canlandırdığı şuayip tiplemesine benzerdi.

edit: şeyhmus gezici imiş.
eğitim kalitesi açısından hiçte iç açıcı olmayan hala içinde barınmakta oldugum ve son senem ditye kendimi teselli etmemin sebebi olan okul. eğitim bakımından bana bişey kazandırmayan ancak hayatı öğrenmem, insan çeşitliliğini görmem, istanbulun göbeğinde olması sebebiyle her yere rahatça ulasmam ve iyi kötü her ortamı tanımam sebebiyle önemli bir katkısı olan okul. içinde ahmet burgaz gibi mükemmel bir hocayı bulunduran ki tek ve en güzel özelliği bu olan okul.. hee bide arka taraftaki sınıflarından galata kulesini süleymaniye camiini ve envai çeşit eminönü manzarasını başka yerde göremeyeceğiniz kadar güzel gösteren okul.
Ne günler yaşadık be dedirten eğitimi berbat, yeri mükemmel, öğrencileri serseri olan bir lisedir. Tarkan hoca piçin teki olup, müdürü fetocu bir elemandır. Defaarle anıyorum ipne kişiyi.
futbol takımının 2003-2004 sezonunda eminönü ilçesi'ndeki iki futbol turnuvasını da namağlup kazandığını bildiğim devlet lisesidir. ilçe belediye başkanı, teneke parçasını verdiğinde, sırtımdaki 3 numaralı formanın da etkisiyle uefa kupasını kaldıran bülent korkmaz gibi hissetmiştim kendimi...

eğitim kalitesi olarak bildiğin devlet lisesidir. okula ait halı sahanın tam ortasında, okul binasına ait bir çıkıntı bulunmakta, maç içinde bu duvara topu çarptırarak gol atılabildiği tecrübe ile sabitlenmektedir.*
bizim zamanımızda ahmet tarım(edebiyat) başta olmak üzere tamer yağmur(matematikten nefret etmeme rağmen derslerinden hayata dair çok şey öğrendiğim bir adam), uğur çavuş(kasımpaşaspor'un altyapı antrenörü idi o zamanlar aynı zamanda), sinan kıçar(beden eğitimi),... gibi onlarca kaliteli eğitimciyi, eğitimci olmanın gereğini yerine getirenleri bünyesinde barındırmasına rağmen nihayetinde bir devlet lisesidir.

muhit olarak öyle bir yerde kalmaktadır ki... kumkapı, unkapanı ve karagümrük ikametli öğrenciler arasında heran bir gerginlik çıkabilir. okul değil, bildiğin çete savaşları. su kemerlerinin hemen dibindeki alan da "okul çıkışı kavgaları" için oldukça müsait durmakta, sakin öğrencileri bile kavga etmeye meylettirmektedir.

(bkz: hey gidi günler hey)
kültür çeşitliliğinin en fazla olduğu okullardandır. sur içi, beyoğlu, beşiktaş ve tarih kokan diğer semt ve ilçelere yakınlğından sebebiyetle gün sonunu her gün ayrı bir güzellikte geçirebileceğiniz ender okullardandır. istiklal marşı okunduğu zaman yumurta yağmuru altında ürktüğüm, çevresinde sabahlarken gasp edildiğim, kalitesiz tavuk dürüm dönerin en alasını yediğim, saydığım bu olumsuzluklara rağmen kurduğum en güzel arkadaşlıklara sebep olan ve her hatırladığımda iyi ki cibali'liyim dediğim lisedir. iyisiyle kötüsüyle hatırlamak için her sene gider son sınıftaki sırama kesin otururum. sıra arkadaşımın aynı zamanda ilk sevgilim olması, geçirdiğim 4 seneyi unutulmaz kılacaktır.
ibretlik öğrenci kitlesine sahip okul. yapılan anketlere dehşetengiz cevaplar veren öğrencilere sahip.
her sabah dayak yediğim bi yerden sonra atmasını bildiğim , okulun son haftasında atılmaktan son anda kurtulduğum , okula yüz kızartıcı disiplin cezası verdittiğim , 2009 yılında mezun olduğum ve pkk nın bir numaralı gençlik şubesinin olduğu sadece 2 veya 3 hocasının ideal seviye de olduğu müdürü hırsız (şehmuz gezici) yardımcısı korkak öğretmenleri adaletsiz bir okuldu. 2013 yılından itibaren imam-hatip olmuştur. olmadan önce türkyenin en kötü 50 lisesi arasında net şekilde olacak lisedir
2004-2007 arasında eğitim gördüğüm lisedir. fatih ilçesine bağlıdır. hemen yanı başımızdaki vefa anadolu lisesindeki hatunlara bakarak ömrümüzü çürüttük.