bugün

sanılanın aksine o kadar politik insanlar değillerdir.
en çok kıyı ege ve trakya şehirleri ve alevilerden oluşur.
anne tarafından alevi kökenliyim. annemin akrabaları onyıllardır chpye oy veren, kimi zaman da seçim zamanı tatil yapan, pek politik olmayan, kendi hallerinde insanlar.
aile geleneği olarak chpli olan yaşlı insanlara kılıçdaroğlu, tanrıkulu, kaftancıoğlu, hüseyin aygün gibi antikemalist tiplerin terör sempatizanı söylemlerini, tanrıkulu ve ilgezdinin katıldığı terörist cenazelerini göster oy vermezler.

not: atatürkçüyüm, haliyle milliyetçiyim. islama ve tesettüre karşıyım.
akp seçmeniyle zeka seviyesi ölümüne kapışır.
Partisinden salatalığı aday göster, hiç sorgulamadan gider o salatalığa oy verir. Yeter ki salatalık CHP'li olsun.
Atatürkün bıraktığı chp ne zaman geçeriz diye bekliyorum.
çok farklı tanıtılıyor sosyal medyada.
boş beleş cuhapenin peşinden koşan güruhtur. önümüzdeki seçim hdp ye bel bağladılar ama oradan gelecek % 9 oy chp nin tabanından tepki nedeniyle % 10 eksilmesine vesile olacaktır. gerçekten çok yazık..
Uyanmazlar ise akp kadar kötü bir yönetime evet diyecekler.
Koyun sürüsü. Tıpış tıpış gidip oy veriyorlar. Aday isterse odun olsun. Yeterki üzerinde chp etiketi olsun.
Ama sayılarında bereket yok. 30 senedir % 22-24 arası gidip geliyorlar.
çoğu eski kafalıdır farklı görüşlere tahammülü olmaz.
80milyonluk Türkiye halkının seçmenidir.
Bu kültürde yetişen insan ne kadar entelektüel olabilir ise o da o kadardır.
Uzaydan gelmemiştir.
Hatta bugünlerde akapeye oy verenlerin dedelerinin de içinde bulunduğu gruptur.

Unutmayın Anadolu'nun bütün CHP ilçe teşkilatları oralarda yaşayan insanlardan oluşuyor.
Türkiye'nin en eğitimli seçmeni olduğuna katılmadığım seçmendir. Zira ne zaman yanlışlarını yüzlerine vursam "proje" diyorlar. Yani bunlarda aynı bokun laciverti.

Biz boşuna bu memleketi terk etmek istemiyoruz, umut yok.
acınacak hale düşen tiplerdir. 70 yıldır neden iktidar olamıyoruz muhasebesini yapmaları gerekirken ak parti onu bunu neden yaptı muhalefeti yapıyorlar. lan muhalefet köprü hastane iha siha neden yaptın diye olmaz neden yapmadınız diye olur. gerçekten çok yazık..
heykel de heykel.
vallah kafaları birşeye basmaz.
CHP son dönemlerde ilginç bir yere doğru sürükleniyor. Düzenin muhafazası, belli grupların ve ideolojilerin varlığını sürdürmesi amacıyla mücadele eden parti bir anda yolunu değiştirdi. Her kesime ulaşmak amacıyla genel bir siyaset izlemeye çalışıyor. Ancak bunu tam olarak beceremiyor. Sıradışı bir durum ancak hem kimliksizleşiyor hem marjinalleşiyor. Neden mi? Eylemi yapsa söylemi tutturamıyor, söylem uygun olsa eylemler o gerçeklikle çakışıyor. Çünkü bilmediğin ve inanmadığın birşeyi yalan üzerine inşa etsende uzun soluklu olması mümkün değil. Acilen parti kendi öz yapısına geri dönmeli. Çünkü o CHP'ye ne olursa olsun bu ülkenin ihtiyacı var. Bu durum CHP seçmenine yansıdı. inandığı şeyle partinin yaptığı şey çakışıyor. Dolayısıyla siyasi tartışmalarda agresif ve alaycı bir tutum takınıyor. Bilindik ve bıkkınlık getiren basit sloganlar üzerinden siyasi rakipleriyle dalga geçiyorlar. Çünkü kendi cephesinde mantıklı, kaale alınacak tek bir iş olmuyor.

Edit: misal bu entry. küfür ve bilindik kelimeler. (bkz: chp seçmeni/#45439448))
Çoğunlukla kör, partizan olup, akp seçmeni gibi o üç harflere yemin etmiş bir kitleye dahil olan tiptir. G*tümü de sikseniz oyumu değiştirmem şeysinde kafa yapısı var bunlarda.

Hadi Akp tribünlere oynarken, ülke çoğunluğunun damarına basarak, popülizmi popülasyonun büyük bir çoğunluğuna hitap ederek yapıyor.
CHP aynı popülizmi artık marjinal bile denilebilir azınlık (yani maksimüm 20-25%) için yapıyor. Sonra neden iktidar olamıyoruz. Sıkıntı tam olarak chp seçmeninde mi, yoksa parti yönetiminde mi daha çıkaramadım. Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan.
genleri asla ve asla doğruyu ve güzeli kabul etmeyen seçmen tipi.
Sabit fikirlidir, Gelişime ve değişime son derece kapalıdır.
"Ama Atatürkün partisi yaaa, babadan dededen biz halk partiliyiz gaari, iltica geliye eyvah hilafete dayanamam aboo!" gibisinden kalıplaşmış, Modası çoktan geçmiş ve bir mana ihtiva etmeyen sloganik ifadeler kullanmayı (Esasında kullanılmayı) terk edemezler.
Efektif konjonktüre bakaraktan, Akıl mantık üzerine seçimlerini yapabilen ve "Benim köyüm daha büyük" kafasından çıkabilen bir seçmen olamayabiliyor ekseriyeti.
Not: istisnalar elbette kaideyi bozmaz.
görsel
egede yaşayanları için konuşuyorum, büyük çoğunluğu atatürk hakkında hayatında iki satır okumamıştır. rakı içmeyi ve "sen kalk atam ben yatam" demeyi atatürkçülük sanarlar. ayrıca tutuculukta malum parti seçmeninden aşağı kalmazlar. chp adolf hitler'i aday gösterse koştura koştura oy verirler. doğrusu bir çoğu da burjuvadır. çocuklarını hep kolejlerde okuturlar. zaten chp de burjuva partisidir. o yüzden onlar için halkın sorunları pek önemli değildir. sığınmacı sorununa tepki göstermemelerinin en büyük sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. malum, suriyeliler giderse seçmenleri ucuza kaçak işçi çalıştırarak servetlerine servet katamayacaklar.
şaka gibi tiplerdir. adamın biri tivet atmış bugün metroya bindim gerçekten büyük kolaylık ekrem beyden allah razı olsun başa geldide binebiliyoruz sayesinde yazmış? ya sarhoş yada aklımızla alay ediyor şşşşşşşşşş aloooooooo ekrem kim ki metro yapacak yeteneği olsun o yazdıklarını ak parti yaptı cahil.

belgemiz : görsel
Sayısız seçim kaybeden adamın peşinden zombi gibi koşmayı marifet sanan ilginç bir kitle.
hayatları muhalif seçmen olarak geçer. gerçekten çok yazık.

görsel
görsel
(bkz: yazık).
allah hepsinin yardımcısı olsun. canan, sezgin, ekrem ve kemal gibi adamlara oy veriyorlar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar